Բացահայտվել է անդրազգային հանցավոր խմբի կողմից առանձնապես խոշոր չափերի թմրամիջոցների մաքսանենգության դեպք
07-10-2019
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցները, թմրամիջոցների մաքսանենգության դեմ պայքարին ուղղված գործառույթների իրականացման շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտել են առանձնապես խոշոր չափերի թմրամիջոցի մաքսանենգության դեպք:
Ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն՝ ԻԻՀ-ի և ՀՀ-ի երկքաղաքացի հանդիսացող 23-ամյա կինը, ասեղնագործ ժանյակի կծիկի մեջ թաքցնելով 8 հատ բամբակյա խոնավ կտորներ (մառլյայատիպ) ներծծված առանձնապես խոշոր չափերի՝ մոտ 900 գրամ քաշով «մեթամֆետամին» տեսակի թմրամիջոցով, փորձել է փոստային առաքանու միջոցով ուղարկել Ավստրալիա, որտեղ հասցեատերը չորացած կտորների վրայից քերման եղանակով հեռացնելու էր թմրամիջոցը:
Մաքսանենգության վերաբերյալ օպերատիվ տվյալներն իրացնելով՝ փոստային առաքանիում թաքցված թմրամիջոցը հայտնաբերվել է ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից:
Քրեական գործի շրջանակներում քաղաքացու բնակարանում կատարված խուզարկության արդյունքում հայտնաբերվել է շուրջ 25 կգ քաշով վարագույր՝ քաթանե աստառն ամբողջությամբ ներծծված «ափիոն» տեսակի թմրամիջոցի հումքով: Բացի այդ, նշված կտորը լրացուցիչ մշակվել է սուրճի լուծույթով` թմրամիջոցի հայտնաբերումը բացառելու նպատակով: Թմրամիջոցի նշված խմբաքանակը ևս փոստային առաքանիով պետք է ուղարկվեր Ավստրալիա:
Խուզարկության արդյունքում բնակարանում հայտնաբերվել է նաև «մարիխուանա» տեսակի թմրամիջոցի նմանվող կանաչավուն զանգված:
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ ՔՕ համապատասխան հոդվածներով: Անձը ձերբակալվել է:
Գործընկեր պետությունների հատուկ ծառայությունների հետ ձեռնարկվում են համապատասխան օպերատիվ-հետախուզական և քննչական անհետաձգելի միջոցառումներ՝ անդրազգային հանցավոր խմբի մյուս անդամներին բացահայտելու ուղղությամբ:

The officers of the National Security Service of the Republic of Armenia, as a result of operational and search measures activities undertaken within the framework of the implementation of its functions to fight drugs smuggling detected case of drug smuggling in especially large amount.
According to the obtained preliminary data a 23-years-old woman, who is dual citizen of IRI and RA, hiding 8 cotton wet fabrics /like a gauze/ in the hank of embroidered lace which soaked in especially large amount about 900gr. <> type of drug and tried to send it to Australia via postal item, where the receiver would remove the drug by scraping from the dried fabrics. Realizing the operational data about smuggling the officers of the NSS detected hidden drug in the postal item.
As a result of conducted search within the framework of the criminal case in the apartment of the citizen detected a curtain about 25kg. weight, the linen lining which completely soaked in opium raw material. Besides, the above mentioned fabric additionally was worked up with coffee solution, in order to excepting the detection of the drug. The mentioned batch of drug was supposed to be sent to Australia via postal item.
As a result of search in the apartment also detected greenish mass similar to marijuana.
In the Investigation Department of the NSS of RA, a criminal case has been initiated on the fact of the apparent crime, according to corresponding articles of the Criminal Code of RA. The person has been detained.
Operational and search and investigation urgent measures are being taken to detect other members of transnational criminal group with Special Services of the Partner Counties.