Բացահայտվել է անդրազգային հանցավոր խմբի կողմից առանձնապես խոշոր չափերի թմրամիջոցների մաքսանենգության դեպք
07-10-2019
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցները, թմրամիջոցների մաքսանենգության դեմ պայքարին ուղղված գործառույթների իրականացման շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտել են առանձնապես խոշոր չափերի թմրամիջոցի մաքսանենգության դեպք:
Ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն՝ ԻԻՀ-ի և ՀՀ-ի երկքաղաքացի հանդիսացող 23-ամյա կինը, ասեղնագործ ժանյակի կծիկի մեջ թաքցնելով 8 հատ բամբակյա խոնավ կտորներ (մառլյայատիպ) ներծծված առանձնապես խոշոր չափերի՝ մոտ 900 գրամ քաշով «մեթամֆետամին» տեսակի թմրամիջոցով, փորձել է փոստային առաքանու միջոցով ուղարկել Ավստրալիա, որտեղ հասցեատերը չորացած կտորների վրայից քերման եղանակով հեռացնելու էր թմրամիջոցը:
Մաքսանենգության վերաբերյալ օպերատիվ տվյալներն իրացնելով՝ փոստային առաքանիում թաքցված թմրամիջոցը հայտնաբերվել է ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից:
Քրեական գործի շրջանակներում քաղաքացու բնակարանում կատարված խուզարկության արդյունքում հայտնաբերվել է շուրջ 25 կգ քաշով վարագույր՝ քաթանե աստառն ամբողջությամբ ներծծված «ափիոն» տեսակի թմրամիջոցի հումքով: Բացի այդ, նշված կտորը լրացուցիչ մշակվել է սուրճի լուծույթով` թմրամիջոցի հայտնաբերումը բացառելու նպատակով: Թմրամիջոցի նշված խմբաքանակը ևս փոստային առաքանիով պետք է ուղարկվեր Ավստրալիա:
Խուզարկության արդյունքում բնակարանում հայտնաբերվել է նաև «մարիխուանա» տեսակի թմրամիջոցի նմանվող կանաչավուն զանգված:
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ ՔՕ համապատասխան հոդվածներով: Անձը ձերբակալվել է:
Գործընկեր պետությունների հատուկ ծառայությունների հետ ձեռնարկվում են համապատասխան օպերատիվ-հետախուզական և քննչական անհետաձգելի միջոցառումներ՝ անդրազգային հանցավոր խմբի մյուս անդամներին բացահայտելու ուղղությամբ:

Сотрудники Службы национальной безопасности Республики Армения в результате оперативно-розыскных мероприятий, предпринятых в рамках осуществления функций, направленных на борьбу с контрабандой наркотиков, раскрыли случай контрабанды наркотиков в особо крупных размерах.
Согласно полученным предварительным данным, 23-летняя женщина, имеющая двойное гражданство ИРИ и РА, спрятав в клубке вышитых кружев 8 кусков влажных хлопковых тканей (марлевой текстуры), пропитанных наркотиком “метамфетамин” в особо крупных размерах весом около 900 грамм, попыталась с помощью почтовой посылки отправить в Австралию, где получатель должен был соскоблить наркотик с высохших тканей.
Сотрудники СНБ, реализуя оперативные данные о контрабанде, обнаружили наркотики, спрятанные в почтовой посылке.
В результате обыска, проведенного в рамках уголовного дела в квартире гражданки, была обнаружена занавесь весом около 25 кг, льняная подкладка которой была полностью пропитана сырьем наркотика “опиум”. Кроме того, указанный материал дополнительно был обработан кофейным раствором, с целью исключить возможность обнаружения наркотика. Указанная партия наркотика также почтовой посылкой должна была быть отправлена в Австралию.
В результате обыска в квартире была обнаружена также зеленоватая масса, похожая на наркотик “марихуана”.
По факту очевидного преступления в Следственном департаменте СНБ РА возбуждено уголовное дело согласно соответствующим статьям УК РА. Лицо задержано.
Со спецслужбами государств-партнеров предпринимаются соответствующие неотложные оперативно-розыскные и следственные мероприятия по обнаружению других членов транснациональной преступной группы.