«Ահաբեկչության դեմ պայքարն ազգային անվտանգության մարմինների գործունեության առաջնահերթություններից է». Է. Մարտիրոսյան
11-10-2019
Հոկտեմբերի 9-ին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի պարտականությունների ժամանակավոր կատարող գնդապետ Էդուարդ Մարտիրոսյանն ընդունեց Շանհայի համագործակցության կազմակերպության հակաահաբեկչական տարածաշրջանային կառույցի (ՇՀԿ ՀՏԿ) գործադիր տնօրեն Ջումախոն Գիյոսովին:
Ներկայացնելով կառույցի գործառույթները՝ Ջ.Գիյոսովը նշեց, որ գործադիր կոմիտեն համակարգում է ահաբեկչության, անջատողականության և ծայրահեղականության դեմ պայքարում կազմակերպության անդամ պետությունների իրավասու մարմինների փոխգործակցությունը: Նրա խոսքով՝ ՇՀ կազմակերպության առաջնահերթություններից է միջազգային համագործակցության ընդլայնումը, ինչպես նաև՝ գործընկեր պետությունների ներգրավումը ՇՀ կառույցի ահաբեկչության դեմ պայքարի համատեղ աշխատանքներում:
Բարձր գնահատելով ՇՀ կազմակերպության՝ ահաբեկչության դեմ պայքարի ուղղությամբ տարվող աշխատանքները՝ Է.Մարտիրոսյանը նշեց, որ ահաբեկչության սպառնալիքը 21-րդ դարում մարդկության առաջ ծառացած գլոբալ խնդիրներից է, և հետևաբար, ահաբեկչության դեմ պայքարն ազգային անվտանգության մարմինների գործունեության առաջնահերթություններից է: Է. Մարտիրոսյանը շեշտեց նաև, որ ՀՀ ԱԱԾ-ն պատրաստակամ է համագործակցել ՇՀ կազմակերպության հետ և համատեղ ուժերով պայքարել միջազգային ահաբեկչության վտանգների չեզոքացման ուղղությամբ:
Նշենք, որ այս համատեքստում կազմակերպության գործադիր կոմիտեի պատվիրակության աշխատանքային այցը Հայաստանի Հանրապետություն առաջինն էր:

Э. Мартиросян: “Борьба с терроризмом является одним из приоритетов органов национальной безопасности”
9 октября временно исполняющий обязанности директора Службы национальной безопасности РА полковник Эдуард Мартиросян принял директора Исполнительного комитета Региональной антитеррористической структуры Шанхайской организации сотрудничества (РАТС ШОС) Джумахона Гиёсова.
Представляя функции структуры, Д.Гиёсов отметил, что Исполнительный комитет координирует взаимодействие компетентных органов государств-членов организации в борьбе с терроризмом, сепаратизмом и экстремизмом. По его словам, одним из приоритетов ШОС является расширение международного сотрудничества, а также привлечение государств-партнеров к совместной работе со структурой ШОС в борьбе с терроризмом.
Высоко оценив работу ШОС, направленную на борьбу с терроризмом, Э.Мартиросян отметил, что угроза терроризма является одной из глобальных проблем, стоящих перед человечеством в 21-ом веке, и, следовательно, борьба с терроризмом является одним из приоритетов деятельности органов национальной безопасности. Э.Мартиросян также подчеркнул, что СНБ РА готова сотрудничать с ШОС и совместными усилиями бороться с угрозами международного терроризма с целью их нейтрализации.
Отметим, что в этом контексте рабочий визит делегации Исполнительного комитета организации в Республику Армения является первым.