«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամում ԱԱԾ-ն բացահայտել է հափշտակության նոր դեպք
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հավատարիմ լինելով հասարակության առջև հնարավորինս բաց և թափանցիկ լինելու սկզբունքին, հարկ է համարում իրազեկել, որ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում դեռևս 2018 թվականի հուլիսի 2-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 214-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով հարուցված քրեական գործով կատարված բազմաթիվ քննչական գործողությունների և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ 08.10.2019թ. «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի նախկին գործադիր տնօրեն Արա Վարդանի Վարդանյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 214-րդ հոդվածի 1-ին մասով առաջադրված մեղադրանքը փոփոխվել, լրացվել և կրկին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 214-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասով։
Համաձայն փաստական տվյալների` նա, նախնական համաձայնության գալով հիմնադրամին 100 տոկոս մասնաբաժնով պատկանող ՍՊ ընկերության տնօրենի հետ, 2017 թվականի հոկտեմբերի 26-ին կնքել է պայմանագիր՝ Արցախի Հանրապետության Ասկերանի, Շահումյանի, Մարտակերտի, Հադրութի, Քաշաթաղի և Մարտունու շրջանների վարչակազմերի կրթության բաժիններին 149.474.540.00 ՀՀ դրամի գույք մատակարարելու մասին, սակայն տվյալ գույքը չի մատակարարվել, իսկ հիմնադրամից այդ նպատակով դուրս գրված հիշյալ գումարը յուրացնելու նպատակով կազմել են պաշտոնական կեղծ փաստաթղթեր՝ նյութագիտական արժեքների հանձնման-ընդունման ակտեր:
2019 թվականի հոկտեմբերի 9-ին Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը, բավարարելով վարույթն իրականացնող մարմնի միջնորդությունը, մեղադրյալի նկատմամբ նախկինում որպես այլընտրանքային խափանման միջոց ընտրված գրավը փոփոխել և որպես խափանման միջոց ընտրել է կալանավորումը:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը հորդորում է՝ նրա գործունեության վերաբերյալ նյութեր հրապարակելիս օգտվել պաշտոնական աղբյուրից՝ ստացված տեղեկությունների արժանահավատությունը ճշտելու համար։

СНБ раскрыла новый случай хищения во Всеармянском фонде “Айастан”
Служба национальной безопасности РА, будучи преданной принципам прозрачности и открытости перед обществом, считает необходимым сообщить, что 08.10.2019г. обвинение, предъявленное бывшему исполнительному директору Всеармянского фонда “Айастан” Ара Вардановичу Варданяну по ч.1 ст.214 Уголовного кодекса РА, было изменено и дополнено по совокупности достаточных доказательств, полученных в результате многочисленных следственных действий и оперативно-розыскных мероприятий, проведенных в рамках уголовного дела, возбужденного в Следственном департаменте СНБ РА еще 2 июля 2018 года по признакам ч.1 ст.214 Уголовного кодекса РА. Указанному лицу вновь предъявлено обвинение по ч.1 ст.214, п.1 ч.3 ст.179 и ч.2 ст.325 Уголовного кодекса РА.
Согласно фактическим данным, он, вступив в предварительный сговор с директором ООО, принадлежащего фонду со 100%-ой долей, 26 октября 2017 года заключил договор о поставке имущества на сумму в 149.474.540.00 драмов РА отделам образования администраций районов Аскеран, Шаумян, Мартакерт, Гадрут, Кашатаг и Мартуни Республики Арцах. Однако это имущество не было поставлено, а с целью присвоения выписанной из фонда указанной суммы были составлены фальшивые официальные документы – акты о сдаче-приемке материально-научных ценностей.
9 октября 2019 года суд общей юрисдикции г.Еревана, удовлетворив ходатайство осуществляющего производство органа, изменил ранее избранную в отношении обвиняемого альтернативную меру пресечения в виде залога и в качестве меры пресечения избрал арест.
Служба национальной безопасности призывает пользоваться официальным источником при публикации материалов о его деятельности с целью уточнения достоверности полученных сведений.