Սոչիում քննարկվել են միջազգային ահաբեկչության նոր մարտահրավերների դեմ պայքարի խնդիրները
Ս. թ. հոկտեմբերի 16-17-ը Ռուսաստանի Դաշնության Սոչի քաղաքում Ռուսաստանի անվտանգության դաշնային ծառայության (ԱԴԾ) հովանու ներքո տեղի է ունեցել գործընկեր պետությունների հատուկ ծառայությունների, անվտանգության և իրավապահ մարմինների ղեկավարների ամենամյա խորհրդակցության 18-րդ նիստը: Նիստին մասնակցել է նաև ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության պատվիրակությունը՝ տնօրենի պարտականությունների ժամանակավոր կատարող, գնդապետ Էդուարդ Մարտիրոսյանի գլխավորությամբ:
Խորհրդակցության նպատակն է միջազգային իրավունքի և ՄԱԿ-ի կենտրոնական համակարգող համընդհանուր դերի սկզբունքների պահպանության միջոցով խաղաղության և կայունության ձեռքբերումը:
Ավելի քան 80 պետությունների իրավասու գերատեսչությունների 125 պատվիրակությունները քննարկել և ներկայացրել են իրենց տեսակետները միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարում համագործակցության առավել արդիական մեթոդների, միջազգային ահաբեկչության նորահայտ մարտահրավերների և սպառնալիքների դեմ պայքարի արդի խնդիրների, ինչպես նաև՝ տեղեկատվական տիրույթների կիբերանվտանգության ապահովմանն ու ահաբեկչության հակազդեցության համակարգված մոտեցմանն առնչվող հարցերի շուրջ։
Խորհրդակցության ընթացքում մասնակից պետությունների հատուկ ծառայությունների, անվտանգության և իրավապահ մարմինների ղեկավարները հայտնել են իրենց տեսակետներն ու մոտեցումներն արդի խնդիրների շուրջ: Խորհրդակցության ավարտին մասնակիցները հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ, որում մասնավորապես ընդգծել են պետությունների և նրա իրավասու մարմինների՝ ահաբեկչությանը հակազդելու ոլորտում փոխգործակցության արդյունավետության բարձրացման ուղեգծի շարունակականությունը:
Նշենք, որ նիստի ընթացքում մշակված նոր խնդիրների լուծման մոտեցումներն ունենում են հետագա զարգացում միջազգային տարբեր հարթակներում: Նիստի ամփոփիչ և վերլուծական նյութերն ստանում են ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի և Անվտանգության խորհրդի պաշտոնական փաստաթղթի կարգավիճակ:

Issues Related to Fight Against New Challenges of International Terrorism Discussed in Sochi
From 16 to 17 October, under the aegis of the Federal Security Service of Russia, 18th session of the annual conference of the heads of intelligence services, security and law enforcement bodies of the partner states took place in the city of Sochi, Russian Federation. The delegation of the National Security Service of RA, headed by Interim Director Colonel Eduard Martirosyan, also participated in the session.
The conference is aimed at achievement of peace and security by adhering to the principles of the international law and of the general coordinating role of the UN.
125 delegations of more than 80 states' competent agencies have discussed and represented their views on the most recent methods of cooperation in the fight against international terrorism, on new issues in combating the new challenges and threats of international terrorism, as well as their views on the issues related to the cyber security of information spaces and coordinated approach to combating terrorism.
During the conference, the heads of intelligence services, security and law enforcement bodies of the participating states stated their views and approaches to contemporary issues. At the end of the conference the participants made a joint statement in which they particularly underlined the continuity in the process of increasing the efficiency of interaction between the states and their competent authorities in the sphere of counter-terrorism.
It should be noted that the approaches developed during the session, which are aimed at solving the new issues, have further development in various international platforms. The concluding and analytical materials of the session later get the status of an official document of UN General Assembly and UN Security Council.