Սոչիում քննարկվել են միջազգային ահաբեկչության նոր մարտահրավերների դեմ պայքարի խնդիրները
Ս. թ. հոկտեմբերի 16-17-ը Ռուսաստանի Դաշնության Սոչի քաղաքում Ռուսաստանի անվտանգության դաշնային ծառայության (ԱԴԾ) հովանու ներքո տեղի է ունեցել գործընկեր պետությունների հատուկ ծառայությունների, անվտանգության և իրավապահ մարմինների ղեկավարների ամենամյա խորհրդակցության 18-րդ նիստը: Նիստին մասնակցել է նաև ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության պատվիրակությունը՝ տնօրենի պարտականությունների ժամանակավոր կատարող, գնդապետ Էդուարդ Մարտիրոսյանի գլխավորությամբ:
Խորհրդակցության նպատակն է միջազգային իրավունքի և ՄԱԿ-ի կենտրոնական համակարգող համընդհանուր դերի սկզբունքների պահպանության միջոցով խաղաղության և կայունության ձեռքբերումը:
Ավելի քան 80 պետությունների իրավասու գերատեսչությունների 125 պատվիրակությունները քննարկել և ներկայացրել են իրենց տեսակետները միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարում համագործակցության առավել արդիական մեթոդների, միջազգային ահաբեկչության նորահայտ մարտահրավերների և սպառնալիքների դեմ պայքարի արդի խնդիրների, ինչպես նաև՝ տեղեկատվական տիրույթների կիբերանվտանգության ապահովմանն ու ահաբեկչության հակազդեցության համակարգված մոտեցմանն առնչվող հարցերի շուրջ։
Խորհրդակցության ընթացքում մասնակից պետությունների հատուկ ծառայությունների, անվտանգության և իրավապահ մարմինների ղեկավարները հայտնել են իրենց տեսակետներն ու մոտեցումներն արդի խնդիրների շուրջ: Խորհրդակցության ավարտին մասնակիցները հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ, որում մասնավորապես ընդգծել են պետությունների և նրա իրավասու մարմինների՝ ահաբեկչությանը հակազդելու ոլորտում փոխգործակցության արդյունավետության բարձրացման ուղեգծի շարունակականությունը:
Նշենք, որ նիստի ընթացքում մշակված նոր խնդիրների լուծման մոտեցումներն ունենում են հետագա զարգացում միջազգային տարբեր հարթակներում: Նիստի ամփոփիչ և վերլուծական նյութերն ստանում են ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի և Անվտանգության խորհրդի պաշտոնական փաստաթղթի կարգավիճակ:

В Сочи обсудили проблемы по противодействию новым вызовам международного терроризма
16-17-го октября с.г. в городе Сочи Российской Федерации под эгидой Федеральной службы безопасности (ФСБ) состоялось 18-ое заседание ежегодного Совещания руководителей спецслужб, органов безопасности и правоохранительных органов государств-партнеров.
На заседании также участвовала делегация Службы национальной безопасности РА во главе с временно исполняющим обязанности Директора полковником Эдуардом Мартиросяном.
Цель совещания - достижение мира и стабильности путем соблюдения принципов международного права и центральной координирующей всеобъемлющей роли ООН.
125 делегаций компетентных ведомств из более чем 80 стран обсудили и представили свои аспекты относительно актуальных методов сотрудничества в борьбе с международным терроризмом, текущих проблем борьбы с новоявленными вызовами и угрозами международного терроризма, а также вопросов, связанных с кибербезопасностью информационных пространств и скоординированных подходов к противодействию терроризма.
В ходе совещания руководители спецслужб, органов безопасности и правоохранительных органов стран-партнеров выразили свою точку зрения и подходы к текущим вопросам. По окончании совещания участники выступили с совместным заявлением, подчеркнув продолжительность курса по повышению эффективности взаимодействия между государствами и их компетентными органами в сфере противодействия борьбы с терроризмом.
Отметим, что разработанные в ходе заседания подходы к решению новых задач имеют дальнейшее развитие на различных международных платформах. Обобщающие и аналитические материалы заседания получают статус официального документа Генеральной ассамблеи ООН и Совета безопасности.