ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, նպատակ ունենալով առավելագույնս ապահովելու դատավորի և դատական իշխանության հեղինակությունն ու անկախության նկատմամբ հարգանքը, ինչպես նաև՝ մինչ դատական վարույթի գաղտնիությունը, ձեռնպահ է մնացել Սահմանադրական դատարանի գործող նախագահի և նրա ընտանիքի անդամներին առնչվող գործողությունների վերաբերյալ տեղեկություններ հրապարակելուց: Սակայն, հաշվի առնելով, որ մամուլում արդեն իսկ բազմաթիվ հրապարակումներ են եղել ՍԴ նախագահի ընտանիքի անդամների մասնակցությամբ ՀՀ ԱԱԾ իրականացրած գործողությունների վերաբերյալ, բացի այդ, նպատակ ունենալով խուսափել անհարկի շահարկումներից և թյուր տեղեկատվության տարածումից, հայտնում ենք հետևյալը.
2012-2014 թթ. ընթացքում ՀՀ արդարադատության նախարարության ենթակայության տակ գտնված Երևան քաղաքի Զաքյան փողոցի համար 2 հասցով շենքի՝ շուրջ 855 մլն դրամ արժեքով վերակառուցման շինարարական աշխատանքների իրականացման, ինչպես նաև Աբովյան ՔԿՀ և Սարի թաղում գտնվող միջնակարգ դպրոցի շուրջ 15 մլն դրամ արժեքով վերանորոգման ընթացքում թույլ տրված առերևույթ յուրացումների և չկատարված աշխատանքները պաշտոնատար անձանց կողմից ընդունելու դեպքերի առթիվ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-181-րդ հոդվածների կարգով նախապատրաստվող նյութերի շրջանակներում տվյալներ են ստացվել նշված շինարարական աշխատանքները իրականացրած ընկերության ներկայացուցչի կողմից պաշտոնատար անձին անհատույց շինանյութ հատկացնելու և շինարարական աշխատանքներ կատարելու վերաբերյալ, որի հետ կապված նաև բացատրություն է ստացվել ՍԴ նախագահի հորից՝ Վարդան Թովմասյանից: Բացի այդ, վերջինիս առաջարկվել է նյութերով նշանակված դատաշինարարատեխնիկական և դատաապրանքագիտական համալիր փորձաքննության շրջանակներում փորձագետներին թույլատրել հետազոտել իրենց պատկանող առանձնատան տանիքը, ինչը սակայն, նրա կողմից մերժվել է:
Ընդ որում, ընդառաջելով Վ. Թովմասյանի ցանկությանը՝ նրան առաջարկվել է բացատրությունը տալ իր իսկ տանը, այդ նպատակով Վ․Թովմասյանի առանձնատուն է այցելել ՀՀ ԱԱԾ աշխատակից, սակայն նա, փոխելով դիրքորոշումը, նախընտրել է բացատրություն տալ ՀՀ ԱԱԾ վարչական շենքում՝ իր իսկ կողմից հրավիրված փաստաբանների ներկայությամբ:
Նախապատրաստվող նյութերով միջոցներ են ձեռնարկվում պետությանը պատճառված հնարավոր վնասի չափը ճշգրտելու, ինչպես նաև իրականում չկատարված աշխատանքները ընդունած պաշտոնատար անձանց պարզելու ուղղությամբ:
Միաժամանակ, ՀՀ ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի ընտանիքի անդամներից բացատրություն վերցնելու անհրաժեշտությունը պայմանավորված է եղել պաշտոնատար անձին կամ նրա ընտանիքի անդամներին առերևույթ պատկանող գույքը սահմանված կարգով չհայտարարագրելու վերաբերյալ նյութերի նախապատրաստման ընթացքում ձեռք բերված տվյալները ստուգելու անհրաժեշտությամբ։
Նշված դատավարական գործողությունները կատարվել են հիշյալ անձանց կողմից ընտրված փաստաբանների մասնակցությամբ, իրավունքների պաշտպանության քրեադատավարական երաշխիքների պահպանմամբ։
Նյութերի նախապատրաստման արդյունքում օրենքով սահմանված կարգով կկայացվեն համապատասխան դատավարական որոշումներ:

The National Security Service of RA with a view to ensuring maximum authority of the judge and the judicial power, respect for their independence, as well as confidentiality of pre-trial proceeding refrained from publishing information on the actions relating to the acting President of the Constitutional Court and the members of his family. However, given that there have been numerous publications in the press about the actions of the NSS of RA with the participation of the family members of the President of the Constitutional Court, besides, seeking to avoid inappropriate speculations and dissemination of incorrect information, we state the following:
Within the framework of the materials- being prepared in the manner prescribed by article 180-181 of the Criminal Procedure Code of RA on the fact of apparent misappropriations, as well as acceptance of unimplemented works by the officials while conducting restoration-construction works /worth around 855 million AMD/ of the building at Zakyan street, house 2, Yerevan, as well as repair works /worth around 15 million AMD/ of “Abovyan” Penitentiary Institution and secondary school in Sari Tagh under the Ministry of Justice, during 2012-2014- data were received about construction materials provided to and construction works implemented for an official, at no cost, by the representative of the company which conducted the above-mentioned construction works; in this regard an explanation has also been received from Vardan Tovmasyan, father of the President of the the Constitutional Court.
Besides, in the framework of the complex judicial constructional-technical and merchandising expertise based on the collected materials, the latter was offered to let the experts examine the roof their house, however it was rejected by him.
Meanwhile, agreeing with the wish of V.Tovmasyan, he was offered to give an explanation in his own house. With this aim officer of the NSS of RA visited the house of V.Tovmasyan, however he changed his position and preferred to give the explanation in the administrative building of the NSS of RA in the presence of the lawyers invited by him.
Based on the materials being prepared, measures are being taken to determine the extent of possible damage against the State, as well as to establish the officials, who approved the works, which actually were not performed.
At the same time, the need for the explanation from the members of the family of the President of the Constitutional Court Hrayr Tovmasyan was due to the need of the verification of the data, received during the preparation of the materials, regarding the property apparently belonging to an official or the members of his family and not declared in the prescribed manner.
The specified procedural actions were carried out with the participation of the lawyers, selected by the above mentioned individuals, in accordance with the criminal-procedural guarantees of the protection of the righ ts.
As a result of the preparation of the materials the appropriate procedural decisions will be made in accordance with the law.
Note: The suspect or accused of an alleged crime is considered innocent as long as his guilt is not proven in a manner prescribed by the Code of Criminal Procedure of RA- by the court decision entered into legal force.