ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, նպատակ ունենալով առավելագույնս ապահովելու դատավորի և դատական իշխանության հեղինակությունն ու անկախության նկատմամբ հարգանքը, ինչպես նաև՝ մինչ դատական վարույթի գաղտնիությունը, ձեռնպահ է մնացել Սահմանադրական դատարանի գործող նախագահի և նրա ընտանիքի անդամներին առնչվող գործողությունների վերաբերյալ տեղեկություններ հրապարակելուց: Սակայն, հաշվի առնելով, որ մամուլում արդեն իսկ բազմաթիվ հրապարակումներ են եղել ՍԴ նախագահի ընտանիքի անդամների մասնակցությամբ ՀՀ ԱԱԾ իրականացրած գործողությունների վերաբերյալ, բացի այդ, նպատակ ունենալով խուսափել անհարկի շահարկումներից և թյուր տեղեկատվության տարածումից, հայտնում ենք հետևյալը.
2012-2014 թթ. ընթացքում ՀՀ արդարադատության նախարարության ենթակայության տակ գտնված Երևան քաղաքի Զաքյան փողոցի համար 2 հասցով շենքի՝ շուրջ 855 մլն դրամ արժեքով վերակառուցման շինարարական աշխատանքների իրականացման, ինչպես նաև Աբովյան ՔԿՀ և Սարի թաղում գտնվող միջնակարգ դպրոցի շուրջ 15 մլն դրամ արժեքով վերանորոգման ընթացքում թույլ տրված առերևույթ յուրացումների և չկատարված աշխատանքները պաշտոնատար անձանց կողմից ընդունելու դեպքերի առթիվ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 180-181-րդ հոդվածների կարգով նախապատրաստվող նյութերի շրջանակներում տվյալներ են ստացվել նշված շինարարական աշխատանքները իրականացրած ընկերության ներկայացուցչի կողմից պաշտոնատար անձին անհատույց շինանյութ հատկացնելու և շինարարական աշխատանքներ կատարելու վերաբերյալ, որի հետ կապված նաև բացատրություն է ստացվել ՍԴ նախագահի հորից՝ Վարդան Թովմասյանից: Բացի այդ, վերջինիս առաջարկվել է նյութերով նշանակված դատաշինարարատեխնիկական և դատաապրանքագիտական համալիր փորձաքննության շրջանակներում փորձագետներին թույլատրել հետազոտել իրենց պատկանող առանձնատան տանիքը, ինչը սակայն, նրա կողմից մերժվել է:
Ընդ որում, ընդառաջելով Վ. Թովմասյանի ցանկությանը՝ նրան առաջարկվել է բացատրությունը տալ իր իսկ տանը, այդ նպատակով Վ․Թովմասյանի առանձնատուն է այցելել ՀՀ ԱԱԾ աշխատակից, սակայն նա, փոխելով դիրքորոշումը, նախընտրել է բացատրություն տալ ՀՀ ԱԱԾ վարչական շենքում՝ իր իսկ կողմից հրավիրված փաստաբանների ներկայությամբ:
Նախապատրաստվող նյութերով միջոցներ են ձեռնարկվում պետությանը պատճառված հնարավոր վնասի չափը ճշգրտելու, ինչպես նաև իրականում չկատարված աշխատանքները ընդունած պաշտոնատար անձանց պարզելու ուղղությամբ:
Միաժամանակ, ՀՀ ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի ընտանիքի անդամներից բացատրություն վերցնելու անհրաժեշտությունը պայմանավորված է եղել պաշտոնատար անձին կամ նրա ընտանիքի անդամներին առերևույթ պատկանող գույքը սահմանված կարգով չհայտարարագրելու վերաբերյալ նյութերի նախապատրաստման ընթացքում ձեռք բերված տվյալները ստուգելու անհրաժեշտությամբ։
Նշված դատավարական գործողությունները կատարվել են հիշյալ անձանց կողմից ընտրված փաստաբանների մասնակցությամբ, իրավունքների պաշտպանության քրեադատավարական երաշխիքների պահպանմամբ։
Նյութերի նախապատրաստման արդյունքում օրենքով սահմանված կարգով կկայացվեն համապատասխան դատավարական որոշումներ:

Служба национальной безопасности РА, с целью максимального обеспечения авторитета судьи и судебной власти, уважения независимости, а также, конфиденциальности досудебного разбирательства, воздержалась от публикации сведений в отношении касающихся действий действующего председателя Конституционного суда и членов его семьи. Однако, учитывая, что в прессе уже были многочисленные публикации относительно действий СНБ РА с участием членов семьи председателя КС, кроме того, во избежание неуместных спекуляций и распространения ложной информации, сообщаем следующее:
В рамках, подготовленных в соответствии со статьями 180-181 Уголовного процессуального кодекса РА материалов, по фактам утверждения должностными лицами невыполненных работ и очевидных присвоений в ходе проведения в период 2012-2014гг. реконструкционных строительных работ стоимостью около 855 млн. драмов здания по адресу - улица Закяна 2 города Еревана, а также ремонтных работ, стоимостью около 15 млн. драмов УИУ “Абовян” и средней школы общины Сари Таг, находящихся под юрисдикцией Министерства юстиции РА, были получены данные о безвозмездном предоставлении должностному лицу постройки и проведение строительных работ со стороны представителя компании, осуществлявшей вышеотмеченные строительные работы, в связи с чем была получена объяснительная от отца председателя КС - Вардана Товмасяна. Кроме того, в рамках, назначенного по собранным материалам, комплекса строительно-технической и товароведческой экспертизы последнему было предложено разрешить экспертам провести обследование крыши принадлежащего им собственного дома, что, однако с его стороны было отклонено.
При этом, пойдя на встречу желанию В. Товмасяна, ему было предложено дать объяснение в своем доме, для чего в собственный дом В. Товмасяна прибыл сотрудник СНБ РА, однако последний изменив свою позицию, предпочёл дать объяснения в административном здании СНБ РА, в присутствии приглашённых им адвокатов.
На основе подготавливаемых материалов предпринимаются меры по определению размера возможного ущерба, нанесенного государству, а также установлению должностных лиц, принявших невыполненную в действительности работу.
Одновременно, необходимость получения объяснений от членов семьи председателя КС РА Грайра Товмасяна была обусловлена необходимостью проверки данных, полученных в ходе подготовки материалов о сокрытии от декларации в установленном порядке очевидно принадлежащего должностному лицу или членам его семьи имущества.
Указанные процессуальные действия были проведены с участием, выбранных вышеуказанными лицами адвокатов, с соблюдением уголовно-процессуальных гарантий защиты прав.
По результатам подготовки материалов в установленном законом порядке будут приняты соответствующие процессуальные решения.