Բացահայտվել են պաշտոնական փաստաթղթեր կեղծելու և իրացնելու դեպքեր
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը, հետամուտ լինելով հանցավորության դեմ ուղղված և կոռուպցիայի հակազդմանն օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների անշեղ իրականացմանը, ձեռնարկված լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է իրավունք վերապահող պաշտոնական փաստաթղթեր կեղծելու և իրացնելու, պաշտոնատար անձի կողմից պաշտոնեական լիազորությունները ծառայության շահերին հակառակ շահադիտական նպատակով օգտագործելու, պաշտոնեական կեղծիք կատարելու, առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու և պաշտոնատար անձին առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք տալու առերևույթ դեպքեր:
Համաձայն ստացված փաստական տվյալների՝ ՀՀ երկու քաղաքացիներ 2018 թ. հունվարից մինչև 2019 թ. հոկտեմբերի 4-ն ընկած ժամանակահատվածում իրացնելու նպատակով կեղծել են պաշտոնական փաստաթղթեր՝ տեխզննման կտրոններ և հեղուկ գազի բալոնների շահագործման թույլտվություններ, որոնք իրացրել են օտարերկրացիներին հենց ՀՀ ճանապարհային ոստիկանության Երևանի հաշվառման-քննական բաժնի տարածքում՝ համապատասխանաբար 15.000 և 5.000 ՀՀ դրամով, սակայն 2019 թ. հոկտեմբերի 4-ին բռնվել են ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառման իրականացման արդյունքում:
Բացահայտված դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում 2019 թ. հոկտեմբերի 21-ին հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով, կատարվում է նախաքննություն:

Cases of Faking and Realizing of Official Documents Detected
The National Security Service of the Republic of Armenia pursuing the rigorous implementation of functions, vested upon it by the law, to fight against crime and countering corruption, as a result of the undertaken operational and search measures, detected cases of faking and realizing of official documents granting the right, abusing power against of service benefit and committing of official fraud by an official, receiving bribe in especially large amount and giving bribe in especially large amount to an official.
According to the factual data, during the period from January 2018 to 4 October 2019 two RA citizens have faked the official documents, such as technical inspection coupons and permission for exploitation of propane tanks for the purpose of sale which they sold to foreigners accordingly 15000 and 5000 AMD in the area of Yerevan Record and Examination division of the RA Traffic Police however on 4 October 2019 they were caught as a result of operational and search measures undertaken by the officers of the National Security Service of the Republic of Armenia.
Օn occasion of detected cases, օn October 21 2019 criminal case has been charged in the Investigation Department of the NSS of RA, according to corresponding articles of the Criminal Code of RA. The preliminary investigation is underway.