Բացահայտվել են պաշտոնական փաստաթղթեր կեղծելու և իրացնելու դեպքեր
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը, հետամուտ լինելով հանցավորության դեմ ուղղված և կոռուպցիայի հակազդմանն օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների անշեղ իրականացմանը, ձեռնարկված լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է իրավունք վերապահող պաշտոնական փաստաթղթեր կեղծելու և իրացնելու, պաշտոնատար անձի կողմից պաշտոնեական լիազորությունները ծառայության շահերին հակառակ շահադիտական նպատակով օգտագործելու, պաշտոնեական կեղծիք կատարելու, առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու և պաշտոնատար անձին առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք տալու առերևույթ դեպքեր:
Համաձայն ստացված փաստական տվյալների՝ ՀՀ երկու քաղաքացիներ 2018 թ. հունվարից մինչև 2019 թ. հոկտեմբերի 4-ն ընկած ժամանակահատվածում իրացնելու նպատակով կեղծել են պաշտոնական փաստաթղթեր՝ տեխզննման կտրոններ և հեղուկ գազի բալոնների շահագործման թույլտվություններ, որոնք իրացրել են օտարերկրացիներին հենց ՀՀ ճանապարհային ոստիկանության Երևանի հաշվառման-քննական բաժնի տարածքում՝ համապատասխանաբար 15.000 և 5.000 ՀՀ դրամով, սակայն 2019 թ. հոկտեմբերի 4-ին բռնվել են ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառման իրականացման արդյունքում:
Բացահայտված դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում 2019 թ. հոկտեմբերի 21-ին հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով, կատարվում է նախաքննություն:

Раскрыты случаи подделки и сбыта официальных документов
Служба национальной безопасности Республики Армения, будучи последовательной в неуклонном осуществлении возложенных на нее законом функций по противостоянию преступности и коррупции, в результате широкомасштабных оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, раскрыла очевидные случаи подделки и сбыта официальных документов предоставляющих права, использования должностным лицом своих должностных полномочий в корыстных целях, противоречащих интересам службы, совершения служебного подлога, получения взятки в особо крупных размерах и дачи взятки должностному лицу в особо крупных размерах.
Согласно полученным фактическим данным, двое граждан РА в период с января 2018г. по 4-го октября 2019г. с целью сбыта подделывали официальные документы – талоны техобслуживания и разрешения на эксплуатацию баллонов сжиженного газа, которые продавали иностранцам непосредственно на территории учетно-экзаменационного отдела Дорожной полиции РА г.Еревана за 15.000 и 5000 драмов РА соответственно, однако 4 октября 2019г. были задержаны сотрудниками СНБ РА в результате осуществления оперативно-розыскных мероприятий.
По фактам раскрытых случаев в следственном департаменте СНБ РА 21 октября 2019г. было возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА. Ведется предварительное следствие.