2019 թ. ինն ամիսների ընթացքում ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում նախապատրաստված նյութերի և հարուցված քրեական գործերի շարժի, ինչպես նաև սկզբնական տեղեկատվությունն այլ իրավապահ մարմիններին փոխանցելու վերաբերյալ
Հաշվետու ժամանակահատվածում օրենքով իրենց վերապահված գործառույթների իրականացման արդյունքում ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից ՀՀ պետական տարբեր մարմիններին փոխանցվել է 846 նյութ կամ սկզբնական տեղեկատվություն՝ օրենքով սահմանված կարգով դրանց հետագա ընթացքը որոշելու համար, որոնց հիման վրա նշված մարմիններում հարուցվել է 223 քրեական գործ։
Բացի այդ, ՀՀ ԱԱԾ-ում նախապատրաստված նյութերով ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է ևս 223 քրեական գործ՝ ընդհանուր առմամբ հարուցվել է 446 քրեական գործ:
Միևնույն ժամանակ, հաշվետու ժամանակահատվածում ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտի կողմից, ըստ ենթակայության այլ մարմիններին է փոխանցվել 111 քրեական գործ, որից 81-ը՝ ՀՀ քննչական կոմիտե, 22-ը՝ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն, 5-ը՝ ՀՀ ՊԵԿ, 2-ը՝ ՀՀ զինվորական դատախազություն, իսկ 1-ը՝ ՌԴ:
Ընդ որում, միայն վերը նշված 111 քրեական գործերով՝ ըստ նախնական գնահատման, հանցագործությամբ պատճառված ընդհանուր վնասի չափը կազմել է 1.876.240.329ՀՀ դրամ և 256.000 ԱՄՆ դոլար, որից պետությանը պատճառված նախնական վնասի չափը կազմել է 1.351.152.273 ՀՀ դրամ, իրավաբանական անձանցը՝ 12.164.052 ՀՀ դրամ, իսկ ֆիզիկական անձանցը՝ 512.924.004 ՀՀ դրամ և 256.000 ԱՄՆ դոլար:

Относительно динамики подготовленных материалов и возбужденных уголовных дел в Службе национальной безопасности РА, а также передачи первичной информации другим правоохранительным органам в течение девяти месяцев 2019г.
За отчетный период в результате осуществления предусмотренных законом своих функций, Службой национальной безопасности РА в различные государственные органы РА было передано 846 материалов или первичной информации для определения их дальнейшего хода в порядке, установленном законом, на основании которых в указанных органах было возбуждено 223 уголовных дела. Кроме того, согласно материалам, подготовленным в СНБ РА, в Следственном управлении СНБ РА было возбуждено еще 223 уголовных дела, в общей сложности возбуждено 446 уголовных дел.В то же время за отчетный период Следственным департаментом СНБ РА по подведомственности другим органам было передано 111 уголовных дел, из которых 81 - в Следственный комитет РА, 22 - в Специальную следственную службу РА, 5 – в КГД РА, 2 – в Военную прокуратуру РА и 1 – в РФ.При этом, только в вышеупомянутых 111 уголовных делах, по предварительной оценке, общая сумма ущерба, причиненного преступлением, составила 1.876.240.329 драмов РА и 256.000 долларов США, из которых сумма нанесенного государству первоначального ущерба составила 1.351.152.273 драмов РА, юридическим лицам - 12.164.052 драмов РА, физическим лицам – 512.924.004 драмов РА и 256.000 долларов США.