Բացահայտվել է ՀՀ արդարադատության նախարարության մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու դեպքեր
30-10-2019
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը տնտեսական և կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների դեմ պայքարին ուղղված իր գործառույթների իրականացման շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական համալիր գործողությունների արդյունքում բացահայտել է ՀՀ արդարադատության նախարարության մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց կողմից 2012-2014թթ ընթացքում պաշտոնեական լիազորություններն առերևույթ չարաշահելու դեպքեր:
Ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ ՀՀ արդարադատության նախարարության պաշտոնատար անձինք, անձնական և խմբային շահերից ելնելով, խաթարելով ՀՀ արդարադատության նախարարության բնականոն գործունեությունը, ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով իրենց պաշտոնեական դիրքը, պարտադրել են Նոտարական պալատի պատասխանատու անձին նշված կազմակերպության անունից կնքել Երևան քաղաքի Ալեք Մանուկյան փողոցում գտնվող շենքի առաջին հարկի տարածքի վարձակալության պայմանագիր՝ սպառնալով հակառակ դեպքում քաղաքացիներից և նոտարներից նրա դեմ բողոքներ կորզելու եղանակով ազատել աշխատանքից: Արդյունքում, վերջինս Նոտարական պալատի անունից 2012թ փետրվարի 20-ին տարածքի սեփականատիրոջ լիազորված անձի հետ կնքել է հիշյալ տարածքի վարձակալության պայմանագիր՝ ամսական 300 000 ՀՀ դրամ վարձավճարով, իսկ Նոտարական պալատի հաշվեհամարից 2012թ փետրվարի 20-ից մինչև 2014թ սեպտեմբեր ամիսը ներառյալ լիազորված անձին անհիմն փոխանցվել են գումարներ, ինչի հետևանքով էական վնաս է պատճառվել պետության օրինական շահերին և առանց անհրաժեշտության կազմակերպության միջոցներից ելքագրվել է առանձնապես խոշոր չափերի գումար՝ առաջացնելով ծանր հետևանքներ:
Առերևույթ հանցագործության դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ ՔՕ համապատասխան հոդվածով: Կատարվում է նախաքննություն:

Выявлены случаи злоупотребления должностными полномочиями со стороны ряда высокопоставленных должностных лиц Министерства юстиции РА
Служба национальной безопасности Республики Армения в результате оперативно-разыскных мероприятий и комплексных следственных действий, предпринятых в рамках реализации своих функций, направленных на борьбу с экономическими и коррупционными преступлениями, выявила случаи очевидного злоупотребления должностными полномочиями со стороны ряда высокопоставленных должностных лиц Министерства юстиции Республики Армения в течение 2012-2014 годов.
Согласно полученным фактическим данным, должностные лица Министерства юстиции РА, исходя из личных и групповых интересов, нарушая нормальную деятельность Министерства юстиции РА, используя свое должностное положение вопреки интересам службы, вынудили ответственное лицо нотариальной палаты от имени указанной организации заключить договор аренды помещения на первом этаже здания, расположенного на улице Алека Манукяна города Еревана, угрожая в противном случае уволить его с работы путем представления жалоб от граждан и нотариусов.
В результате, последний от имени Нотариальной палаты 20 февраля 2012 г. заключил договор аренды с уполномоченным лицом владельца указанного помещения с ежемесячной арендной платой в размере 300 000 драмов РА, а со счета Нотариальной палаты с 20 февраля 2012 года по сентябрь 2014 года включительно уполномоченному лицу необоснованно перечислялись денежные суммы, в результате чего был нанесен существенный ущерб законным интересам государства, и без необходимости из средств организации была выписана сумма в особо крупных размерах, что привело к тяжким последствиям.
По факту случаев очевидного преступления в Следственном департаменте СНБ РА возбуждено уголовное дело по соответствующей статье УК РА. Проводится предварительное расследование.