Բացահայտվել է խարդախությամբ խոշոր չափերի գումար հափշտակելու դեպք
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը, հավատարիմ լինելով մարդու և քաղաքացու իրավունքներն ու ազատությունները հարգելու և պահպանելու օրենքով սահմանված սկզբունքին և որպես առաջնահերթություններից մեկը դիտարկելով հանցավորության դեմ ուղղված պայքարը, 2019 թվականի հոկտեմբերի 14-ին հանցագործության մասին հաղորդում ստանալով ՀՀ քաղաքացուց, ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում ստացել է փաստական տվյալներ, որ վերջինս արտաքսվելով Հայաստան և ցանկանալով օրինական ճանապարհով վերադառնալ Ռուսաստանի Դաշնություն, այդ հարցը կարգավորելու նպատակով Երևանում ծանոթացել է ՀՀ քաղաքացու հետ, ով խարդախությամբ վերջինիս գումարները հափշտակելու դիտավորությամբ, վստահություն ձեռք բերելու նպատակով, ներկայացել է որպես ոստիկանության աշխատակից, ցույց է տվել ՀՀ ոստիկանության համազգեստով լուսանկարը և պատրաստակամություն է հայտնել 1.000.000 ՀՀ դրամի դիմաց կազմակերպել վերջինիս վերադարձը Ռուսաստան։ Այնուհետև, տարբեր վճարումներ կատարելու պատրվակով, 2019թ.-ի սեպտեմբերի ընթացքում տուժողից պահանջել և ստացել է 41.000 ՌԴ ռուբլի և 35.000 ՀՀ դրամ, իսկ 2019թ.-ի հոկտեմբերի 15-ին՝ 1000 ԱՄՆ դոլար գումար՝ դրանով իսկ խարդախությամբ հափշտակելով խոշոր չափերով՝ 803.490 ՀՀ դրամին համարժեք գումար։
Պահանջած գումարի վերջին մասը ստանալով՝ ՀՀ ԱԱԾ օպերատիվ ստորաբաժանումների հսկողության ներքո ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձը բռնվել է ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից և բերման ենթարկվելուց հետո խոստովանել կատարած հանցագործությունը:
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում 2019 թվականի հոկտեմբերի 21-ին հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով, կատարվում է նախաքննություն։

The National Security Service of the Republic of Armenia, being faithful to the principle envisaged by law of respecting and protecting the rights and freedoms of an individual and a citizen, considering the combat against the crime as one of the priorities, after receiving a report of a crime from the citizen of RA on 14 October 2019, as a result of the undertaken operative-search measures and investigative activities, received factual information according to which the mentioned RA citizen, who was deported to Armenia and wanted to return to the Russian Federation, to solve this matter got acquainted with RA citizen in Yerevan, who, having an intention to steal the latter's money by deception, in order to gain trust introduced himself as a police officer, showed his photo in uniform of RA Police and expressed willingness to organize the deported RA citizen’s return to Russia in exchange for AMD 1,000,000.
Then, under the pretext of payments to be made, he demanded and received from the victim RUR 41.000 and AMD 35.000 during September 2019, and USD 1000 on 15 October 2019, thus, by deception he stole big amount of money equivalent to AMD 803.490.
After receiving the last part of the requested money, the person, who committed alleged crime under the control of the operational subdivisions of RA NSS, was arrested by the officers of RA NSS and confessed having committed the crime after being brought in.
On 21 October 2019, according to the corresponding articles of the Criminal Code of RA criminal case was initiated in the Investigation Department of RA NSS on the fact of an apparent crime; preliminary investigation is being conducted.