Բացահայտվել է խարդախությամբ խոշոր չափերի գումար հափշտակելու դեպք
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը, հավատարիմ լինելով մարդու և քաղաքացու իրավունքներն ու ազատությունները հարգելու և պահպանելու օրենքով սահմանված սկզբունքին և որպես առաջնահերթություններից մեկը դիտարկելով հանցավորության դեմ ուղղված պայքարը, 2019 թվականի հոկտեմբերի 14-ին հանցագործության մասին հաղորդում ստանալով ՀՀ քաղաքացուց, ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում ստացել է փաստական տվյալներ, որ վերջինս արտաքսվելով Հայաստան և ցանկանալով օրինական ճանապարհով վերադառնալ Ռուսաստանի Դաշնություն, այդ հարցը կարգավորելու նպատակով Երևանում ծանոթացել է ՀՀ քաղաքացու հետ, ով խարդախությամբ վերջինիս գումարները հափշտակելու դիտավորությամբ, վստահություն ձեռք բերելու նպատակով, ներկայացել է որպես ոստիկանության աշխատակից, ցույց է տվել ՀՀ ոստիկանության համազգեստով լուսանկարը և պատրաստակամություն է հայտնել 1.000.000 ՀՀ դրամի դիմաց կազմակերպել վերջինիս վերադարձը Ռուսաստան։ Այնուհետև, տարբեր վճարումներ կատարելու պատրվակով, 2019թ.-ի սեպտեմբերի ընթացքում տուժողից պահանջել և ստացել է 41.000 ՌԴ ռուբլի և 35.000 ՀՀ դրամ, իսկ 2019թ.-ի հոկտեմբերի 15-ին՝ 1000 ԱՄՆ դոլար գումար՝ դրանով իսկ խարդախությամբ հափշտակելով խոշոր չափերով՝ 803.490 ՀՀ դրամին համարժեք գումար։
Պահանջած գումարի վերջին մասը ստանալով՝ ՀՀ ԱԱԾ օպերատիվ ստորաբաժանումների հսկողության ներքո ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձը բռնվել է ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից և բերման ենթարկվելուց հետո խոստովանել կատարած հանցագործությունը:
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում 2019 թվականի հոկտեմբերի 21-ին հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով, կատարվում է նախաքննություն։

Служба национальной безопасности Республики Армения, будучи преданной установленному законом принципу о защите и уважении прав и свободы человека и гражданина, и рассматривая борьбу с преступностью в качестве одного из приоритетов, 14 октября 2019г. получив от гражданина РА сообщение о преступлении, в результате оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий получила фактические данные о том, что последний, будучи депортированным в Армению и желая законным путем вернуться в Российскую Федерацию с целью урегулирования этого вопроса познакомился в Ереване с гражданином РА, который имея умысел путем мошенничества похитить у него деньги, чтобы завоевать доверие, представился сотрудником полиции, показал фотографию в полицейской форме и выразил готовность за 1.000.000 драмов РА организовать его возращение в Россию. Затем, под предлогом осуществления различных платежей, в течение сентября 2019г. потребовал и получил у потерпевшего 41.000 рублей РФ и 35.000 драмов РА, а 15-го октября 2019г. 1000 долларов США, тем самым путем мошенничества совершил хищение суммы в крупных размерах, эквивалентную 803.490 драмам РА.
Получив последнюю часть требуемой суммы, под контролем оперативных подразделений СНБ РА, лицо, совершившее предполагаемое преступление, было задержано сотрудниками СНБ РА. После того, как был подвергнут приводу, признался в совершенном преступлении.
По факту очевидного преступления в Следственном департаменте СНБ РА 21 октября 2019г. было возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА. Ведется предварительное следствие.