Բացահայտվել է ՀՀ փաստաբանների պալատի 2 անդամների կողմից առանձնապես խոշոր չափերով գումար հափշտակելու դեպք
12-11-2019
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, որպես առաջնահերթություն դիտարկելով կոռուպցիայի տարաբնույթ դրսևորումների դեմ ուղղված պայքարը, կոռուպցիայի հակազդմանը օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում ստացել է փաստական տվյալներ, որ ՀՀ փաստաբանների պալատի 2 անդամներ, ըստ պայմանագրերի ՀՀ արդարադատության նախարարության քրեակատարողական հիմնարկներից մեկում ազատազրկման ձևով պատիժը կրող դատապարտյալին մատուցելով իրավաբանական ծառայություններ, նրա գույքին տիրանալու դիտավորությամբ, իրենց նկատմամբ ունեցած վստահությունը չարաշահելու եղանակով, առաջարկել են պատժի հետագա կրումից պայմանական վաղաժամկետ ազատելու հարցը լուծել ՀՀ վերաքննիչ դատարանի՝ դատական համակարգի իրավասու պաշտոնատար անձին իրենց միջոցով առանձնապես խոշոր չափերով՝ 3.331.090 ՀՀ դրամին համարժեք 7000 ԱՄՆ դոլարի կաշառք տալու եղանակով` դրանով իսկ դրդելով դատապարտյալին կաշառք տալուն:
Հիշյալ պատրվակով, ՀՀ ԱԱԾ օպերատիվ ստորաբաժանումների հսկողության ներքո ստանալով պահանջած առանձնապես խոշոր չափերով գումարը, փաստաբանները խարդախությամբ հափշտակել են այն։ 6800 ԱՄՆ դոլարը հայտնաբերվել է փաստաբաններից մեկի բնակարանում ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից կատարված խուզարկության արդյունքում։
ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում, ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձինք բերման են ենթարկվել, ձերբակալվել և որպես կասկածյալ հարցաքննվելուց խոստովանել են կատարած հանցագործության կատարումը: Նախաքննությունը շարունակվում է։

Служба национальной безопасности РА, рассматривая борьбу, направленную на различные проявления коррупции в качестве приоритета, в результате предпринятых оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, осуществляемых в рамках возложенных на нее законом функций, направленных на противодействие коррупции, получила фактические данные, согласно которым в одном из уголовно-исполнительных учреждений Министерства юстиции Республики Армения, двое членов Палаты адвокатов в соответствии с договорами, предоставляя юридические услуги отбывающему наказание в виде лишения свободы осужденному, с намерением завладеть его имуществом, путем злоупотребления доверием, предложили решить вопрос об условно-досрочном освобождении от дальнейшего отбывания наказания, путем передачи через них компетентному должностному лицу судебной системы – Апелляционному суду взятки в особо крупных размерах 7000 долларов США эквивалентные 3.331.090 драмам РА, тем самым подтолкнув осужденного к даче взятки.
По упомянутому предлогу, под контролем оперативных подразделений СНБ РА, получив требуемую сумму в особо крупных размерах, адвокаты путем мошенничества совершили хищение, 6800 долларов США были обнаружены в квартире одного из адвокатов в результате проведенного сотрудниками СНБ РА обыска.
По соответствующей статье Уголовного кодекса РА, по факту очевидного преступления в рамках возбужденного в Следственном департаменте СНБ РА уголовного дела, лица, совершившие предполагаемое преступление, были подвергнуты приводу, задержаны, и как подозреваемые, во время допроса признались в совершении преступления. Ведется предварительное следствие.