Բացահայտվել է ՀՀ փաստաբանների պալատի 2 անդամների կողմից առանձնապես խոշոր չափերով գումար հափշտակելու դեպք
12-11-2019
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, որպես առաջնահերթություն դիտարկելով կոռուպցիայի տարաբնույթ դրսևորումների դեմ ուղղված պայքարը, կոռուպցիայի հակազդմանը օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում ստացել է փաստական տվյալներ, որ ՀՀ փաստաբանների պալատի 2 անդամներ, ըստ պայմանագրերի ՀՀ արդարադատության նախարարության քրեակատարողական հիմնարկներից մեկում ազատազրկման ձևով պատիժը կրող դատապարտյալին մատուցելով իրավաբանական ծառայություններ, նրա գույքին տիրանալու դիտավորությամբ, իրենց նկատմամբ ունեցած վստահությունը չարաշահելու եղանակով, առաջարկել են պատժի հետագա կրումից պայմանական վաղաժամկետ ազատելու հարցը լուծել ՀՀ վերաքննիչ դատարանի՝ դատական համակարգի իրավասու պաշտոնատար անձին իրենց միջոցով առանձնապես խոշոր չափերով՝ 3.331.090 ՀՀ դրամին համարժեք 7000 ԱՄՆ դոլարի կաշառք տալու եղանակով` դրանով իսկ դրդելով դատապարտյալին կաշառք տալուն:
Հիշյալ պատրվակով, ՀՀ ԱԱԾ օպերատիվ ստորաբաժանումների հսկողության ներքո ստանալով պահանջած առանձնապես խոշոր չափերով գումարը, փաստաբանները խարդախությամբ հափշտակել են այն։ 6800 ԱՄՆ դոլարը հայտնաբերվել է փաստաբաններից մեկի բնակարանում ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից կատարված խուզարկության արդյունքում։
ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում, ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձինք բերման են ենթարկվել, ձերբակալվել և որպես կասկածյալ հարցաքննվելուց խոստովանել են կատարած հանցագործության կատարումը: Նախաքննությունը շարունակվում է։

The National Security Service of the Republic of Armenia, considering the combat against the various manifestations of corruption as a priority, as a result of operative-search measures and investigative activities undertaken within the implementation of the functions vested upon it by the law aimed at countering corruption, received factual information according to which two members of the Chamber of Advocates of RA, having an intention to misappropriate the property of the convict sentenced to imprisonment, abusing the trust towards them, while, based on the agreements, providing legal services to the convict in one of the Penitentiary Institutions of the Ministry of Justice of RA, offered him to solve the question of his early release on parole through a competent official of the justice system -from the Court of Appeals-by giving to that official, through them, a bribe in particularly large amount-AMD 3.331.090 equivalent to USD 7000-thus inciting the convict to give a bribe.
Receiving the demanded money in particularly large amount under this pretext and under the control of the operational subdivisions of RA NSS, the advocates stole it by swindle. The money-USD 6800-was found in one of the advocates' apartment during the search conducted by the officers of the NSS of RA.
Within the criminal case initiated in the Investigation Department of RA NSS on the fact of an apparent crime according to the corresponding articles of the Criminal Code of RA, the persons , who committed the alleged crime, were brought in, arrested and while being interrogated as suspects they confessed having committed the crime. Preliminary investigation goes on.