Բացահայտվել է թմրամիջոցների մաքսանենգության և ապօրինի շրջանառության հերթական դեպք
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը, հանցավորության դեմ պայքարի ոլորտում օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում միջոցներ ձեռնարկելով թմրամիջոցների ապօրինի ներկրման ուղիները պարզելու և կանխարգելելու ուղղությամբ, օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է թմրամիջոցների մաքսանենգության և ապօրինի շրջանառության հերթական դեպքը:
Մասնավորապես, 2019թ նոյեմբերի 19-ին ՀՀ Ազգային անվտանգության մարմինների օպերատիվ հսկողության ներքո «Մեղրի» մաքսային կետով, Թեհրան-Երևան երթուղային ավտոբուսով Երևան քաղաքի «Կիլիկիա» ավտոկայան ժամանելուց և տաքսի նստելուց բերման է ենթարկվել Իրանի Իսլամական Հանրապետության մեկ քաղաքացի, ով մաքսանենգությամբ Հայաստան է ներկրել առանձնապես խոշոր չափերով «Մետամֆետամին» տեսակի թմրամիջոց, որն էլ հայտնաբերվել է ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից:
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով: Բերման ենթարկված օտարերկրացին ձերբակալվել է, ստացվել են նաև փաստական տվյալներ՝ նրա կողմից նախկինում թմրամիջոցներ Հայաստանի Հանրապետություն ապօրինի ներկրելու և դրանց իրացմամբ զբաղվելու վերաբերյալ:

Служба национальной безопасности Республики Армения, в рамках возложенных на нее законом функций в сфере борьбы с преступностью, предпринимая меры в направлении выявления и предотвращения путей незаконного оборота наркотических средств, в результате оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, выявила очередной случай контрабанды и незаконного оборота наркотических средств.
В частности, 19 ноября 2019г. под оперативным контролем органов Службы национальной безопасности РА по прибытии рейсовым автобусом Тегеран-Ереван через таможенный пункт “Мегри”, на автостанцию “Киликия” города Еревана и при посадке в такси был подвергнут приводу гражданин Исламской Республики Иран, который контрабандным путем ввез в Армению партию наркотических средств “метамфетамин” в особо крупных размерах, которая была обнаружена сотрудниками СНБ РА.
По факту очевидного преступления в Следственном департаменте Службы национальной безопасности Республики Армения было возбуждено уголовное дело по соответствующей статье Уголовного кодекса РА. Подвергнутый приводу иностранец был задержан. Ранее также были получены фактические данные о незаконном ввозе им в Республику Армения наркотических средств и их реализации. Ведется предварительное следствие.