ՀՀ ԱԱԾ-ում ապօրինի որդեգրման դեպքերով հարուցված քրեական գործը փոխանցվել է ՀՀ քննչական կոմիտե
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունն արդեն իսկ հանդես է եկել պաշտոնական հաղորդագրությամբ, որ բացահայտել է ՀՀ օրենսդրության կոպիտ խախտմամբ բազմաթիվ երեխաների որդեգրման դեպքեր, ինչի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով:
Հաշվի առնելով նշված առերևույթ հանցագործության և ընթացող նախաքննության հանդեպ հանրության հետաքրքրությունը՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը հարկ է համարում հայտնել, որ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ս.թ. հոկտեմբերի 26-ին հարուցված վերոհիշյալ գործը, քրեադատավարական նորմերի խստիվ պահպանմամբ, ՀՀ գլխավոր դատախազության միջոցով ս.թ. նոյեմբերի 12-ին փոխանցվել է ՀՀ քննչական կոմիտե՝ ըստ քննչական ենթակայության նախաքննությունը շարունակելու համար։

The Criminal Case Initiated in Investigation Department of NSS of RA on Illegal Adoptions Has Been Referred to Investigative Committee of RA
The National Security Service of RA has already made an official statement about detecting cases of adoption of numerous children with gross violation of the laws of the Republic of Armenia based on which, according to the corresponding articles of the Criminal Code of RA, a criminal case was initiated in the Investigation Department of RA NSS.
Taking into account the public interest in the apparent crime and in the ongoing preliminary investigation, the National Security Service deems appropriate to inform that the mentioned criminal case initiated on 26 October 2019 in the Investigation Department of the NSS of RA—in strict compliance with criminal procedural norms—on 12 November 2019 was referred to the Investigative Committee of RA through the General Prosecutor's office to continue the preliminary investigation in accordance with investigative subordination.