Բացահայտվել է բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց կողմից առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք պահանջելու և ստանալու դեպք
25-11-2019
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունն, անշեղ իրականացնելով կոռուպցիայի հակազդման օրենքով իրեն վերապահված գործառույթները, ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտել է բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց կողմից 2007-2009 թվականների ընթացքում առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք պահանջելու և ստանալու դեպք:
Մասնավորապես` պարզվել է, որ Երևան քաղաքի բնակչուհուն առևանգելու դեպքով հարուցված քրեական գործով, ծանր հանցավոր արարքը ենթադրյալ կատարած մի խումբ անձանց օրենքով սահմանված կարգով քրեական պատասխանատվության ենթարկելու նպատակով, պաշտոնատար անձինք իրենց լիազորությունների շրջանակում գործողություններ կատարելու համար, տուժողի հորից՝ միջնորդի դեր ստանձնած բարձրաստիճան մեկ այլ պաշտոնատար անձի միջոցով, 2007-2009 թվականների ընթացքում, պահանջել և տարբեր մասնաբաժիններով պարբերաբար ստացել են առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք, սակայն հետագայում ենթադրյալ հանցանք կատարած անձինք այդպես էլ պատասխանատվության չեն ենթարկվել, իսկ տուժողի հոր և վերջինիս ազգականի բազմաթիվ պահանջների արդյունքում կաշառքի միջնորդ հանդիսացող անձը, վերադարձրել է որպես կաշառք պահանջված գումարի մի մասը, հրաժարվելով վերադարձնել մնացածը` կաշառք գումարը հասցեատերերին փոխանցված լինելու և գործի դրական լուծման համար վերջիններիս կողմից հնարավոր բոլոր միջոցները ձեռնարկված լինելու պատճառաբանությամբ:
Պաշտոնատար անձանց կողմից առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ, որը ուղարկվել է ՀՀ գլխավոր դատախազություն՝ գործով քննչական ենթակայության հարցը լուծելու համար:

The National Security Service of the Republic of Armenia, consistently carrying out the functions vested upon it by the law aimed at countering corruption, as a result of the undertaken operational and search measures detected a case of demanding and receiving a bribe in particularly large amount by high-ranking officials between 2007 and 2009.
In particular, it has been established that, in connection with the criminal case initiated on the fact of kidnapping a female resident of Yerevan, in order to carry out actions within their powers and to subject the group of persons, who had committed the alleged grievous criminal acts, to criminal liability in the manner prescribed by the law, between 2007-2009 the officials demanded from the victim’s father and periodically received, in parts, a bribe in particularly large amount through another high-ranking official who had taken the role of a mediator; however subsequently the persons who had committed the alleged crime were still not subjected to criminal liability and, as a result of numerous demands of the victim’s father and the latter’s relative, the person – mediator of a bribery- returned a part of the money that had been demanded as a bribe, while refusing to return the rest of the money justifying that the bribe had been transferred to the recipients and they had taken all the possible measures for the positive solution of the case.
According to the corresponding article of the Criminal Code of RA, a criminal case was initiated in the Investigation Department of RA NSS in connection with the case of receiving a bribe in particularly large amounts by high-ranking officials; the case was sent to the General Prosecutor’s Office of RA to solve the issue of case-related investigative subordination.