Բացահայտվել է բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց կողմից առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք պահանջելու և ստանալու դեպք
25-11-2019
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունն, անշեղ իրականացնելով կոռուպցիայի հակազդման օրենքով իրեն վերապահված գործառույթները, ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտել է բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց կողմից 2007-2009 թվականների ընթացքում առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք պահանջելու և ստանալու դեպք:
Մասնավորապես` պարզվել է, որ Երևան քաղաքի բնակչուհուն առևանգելու դեպքով հարուցված քրեական գործով, ծանր հանցավոր արարքը ենթադրյալ կատարած մի խումբ անձանց օրենքով սահմանված կարգով քրեական պատասխանատվության ենթարկելու նպատակով, պաշտոնատար անձինք իրենց լիազորությունների շրջանակում գործողություններ կատարելու համար, տուժողի հորից՝ միջնորդի դեր ստանձնած բարձրաստիճան մեկ այլ պաշտոնատար անձի միջոցով, 2007-2009 թվականների ընթացքում, պահանջել և տարբեր մասնաբաժիններով պարբերաբար ստացել են առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք, սակայն հետագայում ենթադրյալ հանցանք կատարած անձինք այդպես էլ պատասխանատվության չեն ենթարկվել, իսկ տուժողի հոր և վերջինիս ազգականի բազմաթիվ պահանջների արդյունքում կաշառքի միջնորդ հանդիսացող անձը, վերադարձրել է որպես կաշառք պահանջված գումարի մի մասը, հրաժարվելով վերադարձնել մնացածը` կաշառք գումարը հասցեատերերին փոխանցված լինելու և գործի դրական լուծման համար վերջիններիս կողմից հնարավոր բոլոր միջոցները ձեռնարկված լինելու պատճառաբանությամբ:
Պաշտոնատար անձանց կողմից առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ, որը ուղարկվել է ՀՀ գլխավոր դատախազություն՝ գործով քննչական ենթակայության հարցը լուծելու համար:

Раскрыт случай требования и получения взятки в особо крупных размерах высокопоставленными должностными лицами
Служба национальной безопасности Республики Армения, неукоснительно выполняя возложенные на нее законом функции по противодействию коррупции, в результате предпринятых оперативно-розыскных мероприятий раскрыла случай требования и получения взятки в особо крупных размерах высокопоставленными должностными лицами в течение 2007-2009 годов.
В частности, выяснилось, что по уголовному делу, возбужденному по факту похищения жительницы г.Еревана, с целью привлечения к уголовной ответственности в установленном законом порядке группы лиц, совершивших предполагаемое тяжкое преступное деяние, должностные лица за совершение действий в рамках своих полномочий, через другое высокопоставленное должностное лицо, взявшее на себя роль посредника, в течение 2007-2009 годов требовали от отца потерпевшей и различными частями периодически получали взятки в особо крупных размерах. Однако в дальнейшем лица, совершившие предполагаемое преступление, так и не были привлечены к ответственности, а в результате многочисленных требований отца потерпевшей и его родственника лицо, являющееся посредником во взяточничестве, возвратило часть суммы, требуемой в качестве взятки, отказавшись вернуть остальную часть, мотивируя это тем, что передало сумму взятки адресатам и ими были предприняты все возможные меры для положительного решения дела.
По факту получения взятки в особо крупных размерах должностными лицами по соответствующей статье Уголовного кодекса РА в Следственном департаменте СНБ РА было возбуждено уголовное дело, которое было направлено в Генеральную прокуратуру РА для решения вопроса о следственной подведомственности по делу.