Հաշվի առնելով զանգվածային լրատվամիջոցներում հրապարակված տեղեկատվության շուրջ հասարակության մեջ առաջացած հետաքրքրությունը, կանխելու համար չճշտված, իսկ որոշ դեպքերում ապատեղեկատվության տարածմանն ուղղված մեկնաբանությունները, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը հարկ է համարում իրազեկել, որ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում առերևույթ ծանր հանցագործության կատարման դեպքի առթիվ քննվող քրեական գործի շրջանակներում վարույթն իրականացնող մարմինը, պարտավոր լինելով ապահովել գործով հանգամանքների բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ հետազոտումը, միաժամանակ ամենայն հարգանքով վերաբերվելով փաստաբանի գործունեությանը և ապահովելով փաստաբանական գաղտնիքը պահպանելու օրենքի պահանջը, գործի համար կարևոր նշանակություն ունեցող առարկաներ և փաստաթղթեր հայտնաբերելու նպատակով, փաստաբանի աշխատասենյակում խուզարկություն կատարելու դատարանի թույլտվության առկայության պայմաններում, 2019 թվականի նոյեմբերի 25-ին նախատեսել է խուզարկություն կատարել ՀՀ փաստաբանական պալատի փաստաբաններից մեկի գրասենյակում, ինչը որևէ կերպ չի առնչվել վերջինիս փաստաբանական գործունեությանը և փաստաբանի գործառույթներին, քանի որ անմիջականորեն ուղղված է եղել հանցագործության գործիքների և միջոցների հայտնաբերմանը։
Կարևորելով Հայաստանի Հանրապետությունում կայացած փաստաբանության ինստիտուտի դերն ու նշանակությունը մարդու իրավունքների պաշտպանության գործում, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը հորդորում է զերծ մնալ տարաբնույթ շահարկումներից և իրավական բնույթի հարցերը բարձրաձայնել և լուծել զուտ իրավական հարթությունում, ինչպես նաև ավելորդ չի համարում հիշեցնել, որ փաստաբանի արտոնագիրն ամենաթողության երաշխիք չէ, իսկ քրեական գործով քննությանը խոչընդոտելու նպատակով քննիչի գործունեությանը ցանկացած ձևով միջամտելը, թեկուզ մասնագիտական գործունեությունը պաշտպանելու նկատառումներից ելնելով, առաջացնում է պատասխանատվություն ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով:

Учитывая общественный интерес к опубликованной в СМИ информации, для предотвращения неуточненных, а в некоторых случаях распространяющих дезинформацию комментариев, Служба национальной безопасности считает необходимым проинформировать, что в Следственном департаменте СНБ РА по факту очевидного тяжкого преступления, орган, проводящий расследование в рамках уголовного дела, будучи обязанным обеспечить разностороннее, объективное и полное исследование обстоятельств дела, в то же время c большим уважением относясь к деятельности адвоката и обеспечивая требование закона защиты адвокатской тайны, с целью обнаружения предметов и документов, имеющих важное значение для дела, в условиях наличия разрешения суда для проведения обыска в рабочем кабинете адвоката, 25 ноября 2019 года планировал провести обыск в кабинете одного из адвокатов Адвокатской палаты РА, что никак не было связано с адвокатской деятельностью и функциями адвоката последнего, так как непосредственно было направлено к установлению орудий и средств преступления.
Придавая важность роли и значению сформировавшегося в Республике Армения института адвокатуры защиты прав человека, Служба национальной безопасности Республики Армения призывает воздержаться от любых спекуляций, поднимать и решать вопросы юридического контекста только в правовом поле, а также не считает лишним напомнить, что лицензия адвоката не является гарантией вседозволенности, а вмешательство любым способом в деятельность следователя, препятствуя расследованию уголовного дела, даже исходя из соображений защиты профессиональной деятельности, приводит к ответственности согласно соответствующей статье Уголовного кодекса РА.