ՀՔԾ-ն հասցրել է ոչ միայն կազմավորվել իբրև կառույց, այլև որոշակի հաջողություններ արձանագրել. Է. Մարտիրոսյան
29-11-2019
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի տեղակալ, գեներալ-մայոր Արամ Հակոբյանը մասնակցել է Հայաստանի Հանրապետության հատուկ քննչական ծառայության կազմավորման 12-րդ տարեդարձին նվիրված միջոցառմանը: Հանդիսավոր արարողությանը ներկա էին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաներ:
ՀՔԾ-ի կազմավորման 12-րդ տարեդարձի կապակցությամբ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի պարտականությունների ժամանակավոր կատարող, գնդապետ Էդուարդ Մարտիրոսյանն իր շնորհավորական ուղերձն է փոխանցել ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության պետ, արդարադատության երրորդ դասի պետական խորհրդական Սասուն Խաչատրյանին, որում, մասնավորապես նշված է, որ անցած 12 տարիները Հայատանի Հանրապետության հատուկ քննչական ծառայության համար եղել են հիմնադրման և կայացման տարիներ: Այս ընթացքում ՀՔԾ-ն հասցրել է ոչ միայն կազմավորվել իբրև կառույց, այլև` որոշակի հաջողություններ արձանագրել:
«Մենք ապրում ենք դինամիկ փոփոխություններ գրանցող աշխարհում և արմատական, հեղափոխական բարեփոխումներ իրականացնող նոր Հայաստանում: Այս իրողությունը նոր, բարդ, բայց նաև պատվաբեր մարտահրավեր է մեր երկրի բոլոր պետական կառույցների, մանավանդ իրավապահ մարմինների համար: Ժամանակակից գլոբալացող և տեխնոլոգիական աշխարհն իր հերթին երբեմն փոխում է հանցագործությունների բնույթը, տեսակը և մեթոդները՝ բարդացնելով հանցագործությունների հետաքննությունն ու բացահայտումը: Նոր իրականությունը ենթադրում է, որ Հայաստանի Հանրապետության պետական մարմինները պետք է կարողանան հանձնել ժամանակի քննությունը: Համոզված եմ, որ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունն այդ քննությունը կհանձնի պատվով: Հավաստիացնում եմ Ձեզ, որ այսուհետ ևս ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը պատրաստ է Հատուկ քննչական ծառայության հետ համագործակցել ամենասերտ կերպով՝ ի շահ մեր երկրում օրինականության մակարդակի բարձրացման», - նշված է Էդուարդ Մարտիրոսյանի շնորհավորական ուղերձում:
Ծառայողական պարտականությունները բարեխիղճ կատարելու համար Էդուարդ Մարտիրոսյանի հրամանով ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության պետ, արդարադատության երրորդ դասի պետական խորհրդական Սասուն Խաչատրյանը պարգևատրվել է «ՀՀ անվտանգության ապահովման գործում ունեցած ներդրումների համար» կրծքանշանով, քննչական ծառայության երեք աշխատակից՝ «Անվտանգության մարմինների 100-ամյակ»-ի հոբելյանական մեդալով և մեկ պատվոգրով:

Э.Мартиросян: «Специальная следственная служба успела не только сформироваться как структура, но и зафиксировать определённые успехи»
29-11-2019
Заместитель директора Службы национальной безопасности РА генерал-майор Арам Акопян принял участие в мероприятии, посвященном 12-ой годовщине формирования Специальной следственной службы Республики Армения. На торжественной церемонии присутствовали премьер-министр РА Никол Пашинян и другие высокопоставленные должностные лица.
По случаю 12-ой годовщины формирования ССС временно исполняющий обязанности директора Службы национальной безопасности РА полковник Эдуард Мартиросян направил поздравительное послание начальнику Специальной следственной службы РА, государственному советнику юстиции третьего класса Сасуну Хачатряну, в котором, в частности, отмечается, что прошедшие 12 лет были для Специальной следственной службы Республики Армения годами основания и становления. В течение этого времени ССС успела не только сформироваться как структура, но и зафиксировать определённые успехи.
«Мы живем в мире, в котором происходят динамичные перемены, и в новой Армении, осуществляющей коренные, революционные реформы. Эта реальность является новым, сложным, но в то же время почетным вызовом для всех государственных структур нашей страны, в особенности, для правоохранительных органов. Современный глобализирующийся и технологический мир, в свою очередь, иногда меняет характер, вид и методы преступлений, осложняя расследование и раскрытие преступлений.
Новая реальность предполагает, что государственные органы Республики Армения должны суметь сдать экзамен этого времени. Я уверен, что Специальная следственная служба РА с честью сдаст этот экзамен. Заверяю Вас, что Служба национальной безопасности РА и впредь готова самым тесным образом сотрудничать со Специальной следственной службой в интересах повышения уровня законности в нашей стране», - отмечается в поздравительном послании Эдуарда Мартиросяна.
Приказом Эдуарда Мартиросяна за добросовестное выполнение служебных обязанностей начальник Специальной следственной службы РА, государственный советник юстиции третьего класса Сасун Хачатрян был награжден нагрудным знаком «За вклад в дело обеспечения безопасности РА», трое сотрудников следственной службы - юбилейной медалью «100-летие органов безопасности» и почетной грамотой.