ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունն, անշեղ իրականացնելով կոռուպցիայի հակազդման օրենքով իրեն վերապահված գործառույթները, ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտել է ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի «Մարտունու բժշկական կենտրոն» ՓԲ ընկերության վիրաբուժական բաժանմունքի վարիչի կողմից կոռուպցիոն բնույթի առերևույթ հանցագործության կատարման դեպք:
Մասնավորապես, պարզվել է, որ ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Մարտունի քաղաքի «Մարտունու բժշկական կենտրոն» ՓԲ ընկերության վիրաբուժական բաժանմունքի վարիչը, հանդիսանալով հիշյալ առևտրային կազմակերպության ծառայող, իր լիազորություններն օգտագործելով կազմակերպության շահերին հակառակ, անտեսելով առողջական խնդիրներով 2017-2019 թթ. բուժօգնության դիմած մի շարք անձանց` պետական պատվերի ծրագրից օգտվելու (անվճար կամ մասնակի վճարումով բժշկական օգնություն ստանալու) իրավունքը կամ սոցիալական փաթեթի շահառու հանդիսանալու կամ օրենքով սահմանված կարգով վճարումներից ազատված լինելու կամ բուժօգնության համար հիվանդանոցի դրամարկղ սահմանված վճարումներ կատարած լինելու հանգամանքները, մատուցված ծառայությունների համար, որպես հավելյալ վարձատրություն, միասնական դիտավորությամբ մի շարք անձանցից անձամբ պահանջել և ստացել է խոշոր չափի առևտրային կաշառք:

Раскрыт случай совершения очевидного преступления коррупционного характера
Служба национальной безопасности РА, неукоснительно выполняя возложенные на нее законом функции по противодействию коррупции, в результате предпринятых оперативно-розыскных мероприятий раскрыла случай совершения очевидного преступления коррупционного характера заведующим хирургическим отделением ЗАО «Медицинский центр Мартуни» Гегаркуникской области РА.
В частности, выяснилось, что заведующий хирургическим отделением ЗАО «Медицинский центр Мартуни» г.Мартуни Гегаркуникской области РА, являясь служащим указанной коммерческой организации, используя свои полномочия вопреки интересам организации, игнорируя право на пользование программой государственного заказа (получение бесплатной или частично платной медицинской помощи) ряда лиц, обратившихся в 2017-2019гг. за медицинской помощью из-за проблем со здоровьем, или те обстоятельства, что они являются бенефициариями социального пакета или освобождены от выплат в установленном законом порядке, или совершили установленные за медицинскую помощь платежи в кассу больницы, за оказанные услуги, в качестве дополнительной платы, с единым умыслом лично требовал и получал от ряда лиц коммерческую взятку в крупном размере.
По факту очевидного преступления в Следственном департаменте СНБ РА было возбуждено уголовное дело по соотвествующим статьям Уголовного кодекса РА. Ведется предварительное следствие.