Բացահայտվել են կեղծ պաշտոնական փաստաթուղթ պատրաստելու և օգտագործելու դեպքեր
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, որպես առաջնահերթություն դիտարկելով կոռուպցիայի տարաբնույթ դրսևորումների դեմ ուղղված պայքարը, կոռուպցիայի հակազդմանը օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է առևտրային կամ այլ ծառայողների կողմից իրենց կարգադրիչ կամ այլ լիազորություններն ուրիշ անձանց օգտին օգտագործելու և մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ իրավունք վերապահող ակնհայտ կեղծ պաշտոնական փաստաթուղթ պատրաստելու և օգտագործելու դեպքեր:
Ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն` Շիրակի մարզի Լուսաղբյուր գյուղի բնակիչը, Բելգիայում բնակվող իր եղբոր խնդրանքով, վերջինիս կողմից հիշյալ երկրի քաղաքացիություն ստանալու և առողջական խնդիրների բուժման գործընթացը երկարաձգելու նպատակով, խոստացել է ՀՀ պատկան մարմիններից ձեռք բերել և տրամադրել առողջության և Արցախի Հանրապետությունում մարտական հերթապահություն իրականացնելու վերաբերյալ կեղծ տեղեկություններ պարունակող փաստաթղթեր:
Այս նպատակով` նախնական համաձայնության է եկել Երկրապահ կամավորականների միության տարածքային բաժանմունքի նախագահի հետ և անձամբ ԵԿՄ զինանշանով ձևաթղթի վրա տպագրել է եղբոր կողմից Արցախի Հանրապետությունում մարտական հերթապահություն իրականացնելու վերաբերյալ կեղծ տեղեկատվություն, որը ստորագրվել և հաստատվել է ԵԿՄ կնիքով:
Նույն ժամանակահատվածում դիմել է նաև ՀՀ-ում գործող առողջության կենտրոններից մեկի ղեկավարին և ստացել եղբոր առողջական վիճակի վերաբերյալ կեղծ տեղեկանք:
Առերևույթ հանցագործության դեպքերի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ: Կատարվում է նախաքննություն:

Раскрыты случаи изготовления и использования поддельного официального документа
Служба национальной безопасности РА, рассматривая борьбу, направленную против различных проявлений коррупции, в качестве приоритета, в результате оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, предпринятых в рамках осуществления возложенных на нее законом функций по противодействию коррупции, раскрыла случаи использования коммерческими или иными служащими своих распорядительных или иных полномочий в интересах других лиц, а также изготовления и использования группой лиц по предварительному сговору заведомо поддельного официального документа, предоставляющего право.
Согласно полученным предварительным данным, житель села Лусахбюр Ширакской области по просьбе своего брата, проживающего в Бельгии, с целью получения им гражданства указанной страны и продления процесса лечения в связи с проблемами со здоровьем, пообещал приобрести у соответствующих органов РА и предоставить документы, содержащие ложные сведения о состоянии здоровья и несении боевого дежурства в Республике Арцах.
С этой целью он вступил в предварительный сговор с председателем территориального отделения Союза добровольцев «Еркрапа» (СДЕ) и лично напечатал на бланке с гербом СДЕ ложную информацию о несении братом боевого дежурства в Республике Арцах, которая была подписана и заверена печатью СДЕ.
В тот же период времени он обратился также к руководителю одного из действующих в РА центров здоровья и получил поддельную справку о состоянии здоровья брата.
По фактам очевидного преступления в Следственном департаменте СНБ РА было возбуждено уголовное дело по соотвествующим статьям Уголовного кодекса РА. Ведется предварительное следствие.