Ընկերության տնօրենը կեղծել է պաշտոնական փաստաթղթեր
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հետամուտ լինելով հանցավորության դեմ ուղղված և օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների անշեղ իրականացմանը, ձեռնարկված լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է իրացնելու նպատակով իրավաբանական փաստ հաստատող, իրավունք վերապահող պաշտոնական կեղծ փաստաթղթերի պատրաստման և իրացման դեպք:
Այսպես, իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ-ում գործող ՍՊ ընկերության տնօրենը, իրացնելու նպատակով, պատճենահանման եղանակով կեղծել է իրավաբանական փաստ հաստատող, իրավունք վերապահող պաշտոնական փաստաթղթեր` «գազաբալոնային տեղակայանքով ավտոմեքենա վարելու» իրավունքի և «ավտոտրանսպորտային միջոցի վրա տեղակայված գազաբալոնային համակարգի համապատասխանության» վկայականներ, որոնք, յուրաքանչյուրը 2500 ՀՀ դրամով, իրացրել է ավտոմեքենա ձեռք բերելու նպատակով ՀՀ ժամանած ՌԴ և Ղազախստանի քաղաքացիներին` առանց վերջիններիս ավտոտրանսպորտային միջոցների վրա գազաբալոնային համակարգեր տեղադրելու:
Բացի այդ, ավտոմեքենաների ներկրմամբ զբաղվող մեկ այլ ՀՀ քաղաքացի քննությամբ դեռ չպարզված անձից ձեռք է բերել կեղծ տեխզննման կտրոններ` յուրաքանչյուրի համար վճարելով 1000 ՀՀ դրամ, որոնք, յուրաքանչյուրը 4000 ՀՀ դրամով, իրացրել է ավտոմեքենա ձեռք բերելու նպատակով ՀՀ ժամանած ՌԴ և Ղազախստանի քաղաքացիներին:

Служба национальной безопасности РА, будучи последовательной в неукоснительном осуществлении возложенных на нее законом функций, направленных против преступности, в результате предпринятых широкомасштабных оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий раскрыла случай изготовления и сбыта поддельных официальных документов, подтверждающих юридический факт и предоставляющих право, с целью реализации.
В результате предпринятых оперативно-розыскных мероприятий выяснилось, что директор действующего в РА ООО посредством ксерокопирования с целью сбыта подделал официальные документы, подтверждающие юридический факт и предоставляющие право: свидетельства о праве «на вождение автомобиля с газобаллонным оборудованием» и «О соответствии установленной на автотранспортном средстве газобаллонной системы», каждый из которых реализовал за 2500 драмов РА гражданам РФ и Казахстана, прибывших в РА с целью приобретения автомобиля, без установки газобаллонных систем на их автотранспортных средствах.
Кроме того, другой гражданин РА, занимающийся импортом автомобилей, приобрел у пока не установленного следствием лица поддельные талоны техосмотра, заплатив за каждый 1000 драмов РА, каждый из которых затем реализовал за 4000 драмов РА гражданам РФ и Казахстана, прибывших в РА с целью приобретения автомобиля.
По факту очевидного преступления в Следственном департаменте СНБ РА было возбуждено уголовное дело по соотвествующим статьям Уголовного кодекса РА. Ведется предварительное следствие.