Ընկերության տնօրենը կեղծել է պաշտոնական փաստաթղթեր
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հետամուտ լինելով հանցավորության դեմ ուղղված և օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների անշեղ իրականացմանը, ձեռնարկված լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է իրացնելու նպատակով իրավաբանական փաստ հաստատող, իրավունք վերապահող պաշտոնական կեղծ փաստաթղթերի պատրաստման և իրացման դեպք:
Այսպես, իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ-ում գործող ՍՊ ընկերության տնօրենը, իրացնելու նպատակով, պատճենահանման եղանակով կեղծել է իրավաբանական փաստ հաստատող, իրավունք վերապահող պաշտոնական փաստաթղթեր` «գազաբալոնային տեղակայանքով ավտոմեքենա վարելու» իրավունքի և «ավտոտրանսպորտային միջոցի վրա տեղակայված գազաբալոնային համակարգի համապատասխանության» վկայականներ, որոնք, յուրաքանչյուրը 2500 ՀՀ դրամով, իրացրել է ավտոմեքենա ձեռք բերելու նպատակով ՀՀ ժամանած ՌԴ և Ղազախստանի քաղաքացիներին` առանց վերջիններիս ավտոտրանսպորտային միջոցների վրա գազաբալոնային համակարգեր տեղադրելու:
Բացի այդ, ավտոմեքենաների ներկրմամբ զբաղվող մեկ այլ ՀՀ քաղաքացի քննությամբ դեռ չպարզված անձից ձեռք է բերել կեղծ տեխզննման կտրոններ` յուրաքանչյուրի համար վճարելով 1000 ՀՀ դրամ, որոնք, յուրաքանչյուրը 4000 ՀՀ դրամով, իրացրել է ավտոմեքենա ձեռք բերելու նպատակով ՀՀ ժամանած ՌԴ և Ղազախստանի քաղաքացիներին:

The National Security Service of the Republic of Armenia, pursuing consistent implementation of the functions vested upon it by the law and aimed at combating crime, as a result of the undertaken operational and search measures and investigative activities detected a case of making and realizing — with an intent to sell — forged official documents confirming a legal circumstance and granting a right.
So, as a result of operational and search measures, it has been established that a director of a limited liability company in RA, with an intent to sell, falsified, by copying, official documents confirming a legal circumstance and granting a right: certificates of entitlement "to drive a car with an autogas system" and certificates " of compliance of an autogas system installed in a vehicle", which he sold – for AMD 2500 each - to the citizens of the Russian Federation and Kazakhstan – who had arrived in the Republic of Armenia to obtain a car – without actually installing autogas systems in their vehicles.
Besides, another citizen of the Republic of Armenia had obtained forged inspection stickers from a person - yet not identified by the investigation – paying AMD 1000 for each and sold each for AMD 4000 to the citizens of the Russian Federation and Kazakhstan, who had arrived in the Republic of Armenia to obtain a car.
According to the corresponding articles of the Criminal Code of RA, criminal case was initiated in the Investigation Department of the NSS of RA on the fact of an apparent crime; preliminary investigation is being conducted.