Բացահայտվել է կեղծ դեղերի պատրաստման և իրացման հերթական դեպք
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը, իրականացնելով հանցագործությունների դեմ պայքարին ուղղված իր գործունեության հիմնական ուղղություններից մեկը, ՀՀ ԱԱԾ օպերատիվ ստորաբաժանումների իրականացրած օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտել է կեղծ դեղերի պատրաստման և իրացման հերթական դեպքը:
Մասնավորապես, ՀՀ առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնում ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունից փոխանցված տվյալների հիման վրա 2019 թ. սեպտեմբերի 18-ին հարուցվել է վարչական վարույթ, որի շրջանակներում տեսչական մարմնի աշխատակիցները Երևան քաղաքում գործող անհատ ձեռնարկատիրոջը պատկանող դեղատանը իրականացրել են զննում: Արդյունքում հայտնաբերվել է «Ֆլուկոնազոլ-Աստերիա» 150 մգ N 2 տեսակի դեղամիջոցը, ինչը հետազոտման նպատակով ուղարկվել է ՀՀ առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող փորձագիտական կենտրոններից մեկը՝ փորձաքննության:
Եզրակացության համաձայն՝ հայտնաբերված դեղամիջոցը չի համապատասխանել «Դեղերի մասին» ՀՀ օրենքով նախատեսված պահանջներին:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում համապատասխան հոդվածով հարուցվել է քրեական գործ:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը ևս մեկ անգամ հորդորում է դեղատնային գործունեությամբ զբաղվող տնտեսվարող սուբյեկտներին արտադրել, ներմուծել, բաշխել, բաց թողնել, իրացնել և կիրառել այն դեղերը, որոնք գրանցված են Հայաստանի Հանրապետությունում, բացառությամբ «Դեղերի մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված մի շարք դեպքերի:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված նշված միջոցառումները կրելու են շարունակական բնույթ՝ նմանատիպ դեպքերը հետագայում բացառելու համար:

Раскрыт очередной случай изготовления и сбыта поддельных лекарств
Служба национальной безопасности Республики Армения, осуществляя одно из основных направлений своей деятельности, направленной на борьбу с преступлениями, в результате оперативно-розыскных мероприятий, предпринятых оперативными подразделениями СНБ РА, раскрыла очередной случай изготовления и сбыта поддельных лекарств.
В частности, 18 сентября 2019г. в Инспекционном органе здравоохранения и труда РА на основании данных, переданных Службой национальной безопасности РА, было возбуждено административное производство, в рамках которого сотрудники инспекционного органа провели осмотр в действующей в г. Ереване аптеке, принадлежащей индивидуальному предпринимателю. В результате было обнаружено лекарство «Флуконазол-Астерия» 150 мг N2, которое с целью исследования было отправлено на экспертизу в один из подведомственных Министерству здравоохранения РА экспертных центров.
Согласно заключению, обнаруженное лекарственное средство не соответствовало требованиям, предусмотренным Законом РА «О лекарствах». По данному факту в Следственном департаменте СНБ РА было возбуждено уголовное дело по соответствующей статье.
Служба национальной безопасности РА в очередной раз призывает хозяйствующих субъектов, занимающихся аптечной деятельностью, производить, ввозить, распределять, отпускать, реализовывать и применять те лекарства, которые зарегистрированы в Республике Армения, за исключением ряда случаев, установленных Законом РА «О лекарствах».
Указанные мероприятия, осуществленные Службой национальной безопасности РА, будут носить продолжительный характер с целью исключить подобные случаи в будущем.