Հանդիսավոր կերպով նշվեց Հայաստանի անվտանգության մարմինների աշխատակցի մասնագիտական տոնը
Դեկտեմբերի 19-ին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում տեղի ունեցավ հանդիսավոր նիստ՝ Հայաստանի անվտանգության մարմինների աշխատողի օրվա կապակցությամբ։
Հանդիսավոր նիստին մասնակցեց Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Բացման խոսքով հանդես եկավ ԱԱԾ տնօրենի պարտականությունների ժամանակավոր կատարող, գնդապետ Էդուարդ Մարտիրոսյանը. «Թույլ տվեք նկատել, որ այս տոնը հիրավի առանձնահատուկ տեղ է զբաղեցնում մյուս բոլոր տոների շարքում: Սա պետական մտածելակերպի, հայ ժողովրդին ու հայոց պետությանն անսահման նվիրվածության, նրանց շահն անձնականից գերադասելու, նրանց անվտանգության համար օրնիբուն աշխատող մարդկային տեսակի, պատվի տոնն է: Հայաստանի անվտանգության մարմինները պատմության ընթացքում անցել են բազմաթիվ վայրիվերումներով: Եվ կրկնակի ուրախալի է, որ այսօր մենք դիմավորում ենք մեր մասնագիտական տոնը հայոց պետության վերելքի և հզորացման պայմաններում»:
Է. Մարտիրոսյանը հավելեց նաև. «Ժամանակն է, որպեսզի բոլորը հասկանան, որ Հայաստանն այլևս մի պետություն է, որը թույլ չի տա իր ներքին և արտաքին անվտանգության շահերի նկատմամբ անպատիժ ոտնձգություններ: Այս պնդման հիմքում մեր ժողովրդի վճռականությունն է՝ տեր կանգնելու իր պետությանը, ինչպես նաև ժողովրդի կողմից ընտրված ղեկավարության քաղաքական կամքը: Այս համատեքստում կուզենայի նշել, որ Ազգային անվտանգության ծառայությունը և նրա ղեկավարությունը ջանք չի խնայելու համակարգում ընթացող բարեփոխումների շարունակականությունն ապահովելու գործում»:
Մասնագիտական տոնի կապակցությամբ անվտանգության մարմինների աշխատակիցներին շնորհավորեց նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը. «Ես՝ որպես ՀՀ վարչապետ, վստահում եմ ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությանը: Այս ընթացքում բազմաթիվ քննարկումներ են եղել, թե ես՝ որպես վարչապետ, որքանով եմ վստահում ԱԱԾ-ին, այն ԱԱԾ-ին, որը գործել է նաև այն ժամանակներում, երբ ես եղել եմ ընդդիմադիր քաղաքական գործիչ, դրանից առաջ՝ քաղբանտարկյալի կարգավիճակում: Նույնիսկ այն ժամանակներում ԱԱԾ-ն՝ իր գործունեության հասկանալի նրբություններով, առնվազն գործունեության այն հատվածում, որի մասին ես կարող եմ խոսել, երբեք չի անցել այն կարմիր գծերը, որոնք ընդհանրապես կարող են գոյություն ունենալ հանրային հարաբերություններում։ Եվ ես նաև այդ պատճառով, նաև այսօր որպես ՀՀ վարչապետ վստահում եմ ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությանը, որովհետև դա նաև իմ պատկերացումն է, որ ԱԱԾ-ն չպիտի լինի որևէ իշխանության գործունեության համատեքստում տեղավորվող ծառայություն»:
ՀՀ նախագահի հրամանագրերով և վարչապետի որոշումներով ծառայողական պարտականությունները կատարելիս ցուցաբերած խիզախության և նվիրումի համար ԱԱԾ մի շարք աշխատակիցներ արժանացան պետական պարգևների, շնորհակալագրերի և հուշամեդալների: Ն. Փաշինյանի կողմից երջանակահիշատակ հետախույզ Գոհար Վարդանյանն անվտանգության մարմիններում երկարամյա գործունեության, հայրենիքին մատուցած բացառիկ ծառայությունների համար հետմահու պարգևատրվեց Պատվո շքանշանով:
Մասնագիտական տոնի առթիվ ԱԱԾ աշխատակիցներին շնորհավորեցին և գերատեսչական պարգևներ փոխանցեցին Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, Արցախի ԱԱԾ տնօրեն Սամվել Շահրամանյանը, ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը, ՀՀ ոստիկանապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Արման Սարգսյանը, ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը, Արտակարգ իրավիճակների նախարար Ֆելիքս Ցոլակյանը, ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանը, Քննչական կոմիտեի նախագահ Հայկ Գրիգորյանը:
ՀՀ ԱԱԾ տնօրենի հրամաններով համակարգի մի շարք աշխատակիցներ ևս պարգևատրվեցին մեդալներով, կրծքանշաններով և պատվոգրերով։

Торжественно отмечен профессиональный праздник сотрудника органов безопасности Армении
19 декабря в Службе национальной безопасности РА состоялось торжественное заседание по случаю Дня сотрудника органов безопасности Армении.
В торжественном заседании принял участие премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян.
Со вступительным словом выступил временно исполняющий обязанности директора СНБ, полковник Эдуард Мартиросян: «Позвольте заметить, что этот праздник занимает поистине особое место в ряду всех других праздников. Это праздник государственного мышления, безграничной преданности армянскому народу и армянскому государству, того типа людей, которые ставят интересы народа и государства выше личных и которые денно и нощно работают для их безопасности, это праздник чести. Органы безопасности Армении в ходе истории прошли через многочисленные испытания. И вдвойне отрадно, что сегодня мы встречаем наш профессиональный праздник в условиях подъёма и укрепления армянского государства».
Э.Мартиросян также добавил: «Настало время, чтобы все поняли, что Армения отныне является тем государством, которое не допустит безнаказанных посягательств на интересы своей внутренней и внешней безопасности. В основе этого утверждения лежит решимость нашего народа быть хозяевами своего государства, а также политическая воля избранного народом руководства. В этом контексте я хотел бы отметить, что Служба национальной безопасности и его руководство не пожалеет усилий для обеспечения продолжительности проводимых в системе реформ».
По случаю профессионального праздника сотрудников органов безопасности поздравил также премьер-министр РА Никол Пашинян: «Я, как премьер-министр РА, доверяю Службе национальной безопасности РА. В течение этого времени было много обсуждений о том, насколько я, как премьер-министр, доверяю СНБ, той СНБ, которая действовала также в те времена, когда я был оппозиционным политическим деятелем, а до этого – политзаключенным. Даже в те времена СНБ, с учетом понятных нюансов ее деятельности, по крайней мере, в той части своей деятельности, о которой я могу говорить, никогда не переходила тех красных черт, которые вообще могут существовать в общественных отношениях. И я, как премьер-министр РА, также по этой причине, также и сегодня, доверяю Службе национальной безопасности РА, потому что я также понимаю, что СНБ не должна быть службой, которая помещается в контекст деятельности какой-либо власти».
Указами президента РА и решениями премьер-министра за храбрость и преданность, проявленную при исполнении служебных обязанностей, ряд сотрудников СНБ удостоились государственных наград, благодарственных грамот и памятных медалей. Н. Пашинян посмертно наградил разведчицу Гоар Варданян Орденом Почета за многолетнюю деятельность в органах безопасности и исключительные заслуги перед Родиной.
По случаю профессионального праздника сотрудников СНБ поздравили и передали ведомственные награды секретарь Совета безопасности Армен Григорян, директор СНБ Арцаха Самвел Шахраманян, министр обороны РА Давид Тоноян, временно исполняющий обязанности начальника Полиции РА Арман Саргсян, генеральный прокурор РА Артур Давтян, министр по чрезвычайным ситуациям Феликс Цолакян, начальник Специальной следственной службы Сасун Хачатрян, председатель Следственного комитета Айк Григорян. Приказами директора СНБ РА ряд сотрудников системы также были награждены медалями, нагрудными знаками и почетными грамотами.