Հանդիսավոր կերպով նշվեց Հայաստանի անվտանգության մարմինների աշխատակցի մասնագիտական տոնը
Դեկտեմբերի 19-ին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում տեղի ունեցավ հանդիսավոր նիստ՝ Հայաստանի անվտանգության մարմինների աշխատողի օրվա կապակցությամբ։
Հանդիսավոր նիստին մասնակցեց Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Բացման խոսքով հանդես եկավ ԱԱԾ տնօրենի պարտականությունների ժամանակավոր կատարող, գնդապետ Էդուարդ Մարտիրոսյանը. «Թույլ տվեք նկատել, որ այս տոնը հիրավի առանձնահատուկ տեղ է զբաղեցնում մյուս բոլոր տոների շարքում: Սա պետական մտածելակերպի, հայ ժողովրդին ու հայոց պետությանն անսահման նվիրվածության, նրանց շահն անձնականից գերադասելու, նրանց անվտանգության համար օրնիբուն աշխատող մարդկային տեսակի, պատվի տոնն է: Հայաստանի անվտանգության մարմինները պատմության ընթացքում անցել են բազմաթիվ վայրիվերումներով: Եվ կրկնակի ուրախալի է, որ այսօր մենք դիմավորում ենք մեր մասնագիտական տոնը հայոց պետության վերելքի և հզորացման պայմաններում»:
Է. Մարտիրոսյանը հավելեց նաև. «Ժամանակն է, որպեսզի բոլորը հասկանան, որ Հայաստանն այլևս մի պետություն է, որը թույլ չի տա իր ներքին և արտաքին անվտանգության շահերի նկատմամբ անպատիժ ոտնձգություններ: Այս պնդման հիմքում մեր ժողովրդի վճռականությունն է՝ տեր կանգնելու իր պետությանը, ինչպես նաև ժողովրդի կողմից ընտրված ղեկավարության քաղաքական կամքը: Այս համատեքստում կուզենայի նշել, որ Ազգային անվտանգության ծառայությունը և նրա ղեկավարությունը ջանք չի խնայելու համակարգում ընթացող բարեփոխումների շարունակականությունն ապահովելու գործում»:
Մասնագիտական տոնի կապակցությամբ անվտանգության մարմինների աշխատակիցներին շնորհավորեց նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը. «Ես՝ որպես ՀՀ վարչապետ, վստահում եմ ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությանը: Այս ընթացքում բազմաթիվ քննարկումներ են եղել, թե ես՝ որպես վարչապետ, որքանով եմ վստահում ԱԱԾ-ին, այն ԱԱԾ-ին, որը գործել է նաև այն ժամանակներում, երբ ես եղել եմ ընդդիմադիր քաղաքական գործիչ, դրանից առաջ՝ քաղբանտարկյալի կարգավիճակում: Նույնիսկ այն ժամանակներում ԱԱԾ-ն՝ իր գործունեության հասկանալի նրբություններով, առնվազն գործունեության այն հատվածում, որի մասին ես կարող եմ խոսել, երբեք չի անցել այն կարմիր գծերը, որոնք ընդհանրապես կարող են գոյություն ունենալ հանրային հարաբերություններում։ Եվ ես նաև այդ պատճառով, նաև այսօր որպես ՀՀ վարչապետ վստահում եմ ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությանը, որովհետև դա նաև իմ պատկերացումն է, որ ԱԱԾ-ն չպիտի լինի որևէ իշխանության գործունեության համատեքստում տեղավորվող ծառայություն»:
ՀՀ նախագահի հրամանագրերով և վարչապետի որոշումներով ծառայողական պարտականությունները կատարելիս ցուցաբերած խիզախության և նվիրումի համար ԱԱԾ մի շարք աշխատակիցներ արժանացան պետական պարգևների, շնորհակալագրերի և հուշամեդալների: Ն. Փաշինյանի կողմից երջանակահիշատակ հետախույզ Գոհար Վարդանյանն անվտանգության մարմիններում երկարամյա գործունեության, հայրենիքին մատուցած բացառիկ ծառայությունների համար հետմահու պարգևատրվեց Պատվո շքանշանով:
Մասնագիտական տոնի առթիվ ԱԱԾ աշխատակիցներին շնորհավորեցին և գերատեսչական պարգևներ փոխանցեցին Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, Արցախի ԱԱԾ տնօրեն Սամվել Շահրամանյանը, ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը, ՀՀ ոստիկանապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Արման Սարգսյանը, ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը, Արտակարգ իրավիճակների նախարար Ֆելիքս Ցոլակյանը, ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանը, Քննչական կոմիտեի նախագահ Հայկ Գրիգորյանը:
ՀՀ ԱԱԾ տնօրենի հրամաններով համակարգի մի շարք աշխատակիցներ ևս պարգևատրվեցին մեդալներով, կրծքանշաններով և պատվոգրերով։

On 19 December ceremonial meeting took place in the National Security Service of RA on the occasion of security authorities officer’s day. Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan participated in the ceremonial meeting.
Colonel Eduard Martirosyan, Interim Director of the NSS, gave a welcoming speech: “Let me note that this holiday indeed has a special place among all other holidays. This is the holiday of statesmanship, endless devotion to the Armenian people and to the Armenian State, people of character who put the interests of Armenian people and of Armenian state before their own interests and work all day long for their security, the holiday of honor. The Armenian security authorities undergone numerous upheavals throughout the history. And we are twice as happy that today we meet our professional holiday amid the rise and strengthening of the Armenian State”.
Martirosyan also added, “It is time for everyone to understand that henceforth Armenia is a state that will not allow unpunished infringements upon its domestic and external security interests. At the core of this statement lies the determination of our people to be the masters of their country, as well as the political will of the government elected by the people. In this context, I would like to note that the National Security Service and its leadership will spare no effort to ensure the continuity of the reforms being implemented in the system.”
On the occasion of the professional holiday, Prime Minister of RA Nikol Pashinyan also congratulated the security officers: “As the Prime Minister of the Republic of Armenia, I trust the National Security Service of the Republic of Armenia. During this period, there has been a lot of discussion about how much I, as the Prime Minister of RA, trust the NSS, which acted in the times when I was an opposition politician, and before that, when I had a status of a political prisoner. Even at that time the NSS, with understandable nuances of its activities, never crossed, at least at the time of its activities about which I can talk, the red lines that could exist at all in public relations. And also for that reason today, as the Prime Minister of the Republic of Armenia, I trust the National Security Service of RA, because I also believe that the NSS shouldn’t be a service to fit the activities of the government in office.
By the decrees of RA President and by the Decisions of RA Prime Minister a number of NSS officers were honored with state awards, letters of appreciation and commemorative medals for courage and dedication in the performance of their service duties. Intelligence officer Gohar Vardanyan, of blessed memory, was posthumously awarded by Nikol Pashinyan the Order of Honor for many years of service in the security bodies and for exceptional services to the Motherland.
Security Council Secretary Armen Grigoryan, Director of the NSS of Artsakh Samvel Shahramanyan, Defense Minister of RA Davit Tonoyan, Acting Head of the RA Police Arman Sargsyan, Prosecutor General of RA Artur Davtyan, Minister of Emergency Situations Feliks Tsolakyan, Head of the Special Ivestigation Service Sasun Khachatryan and Chairman of the RA Investigative Committee Hayk Grigoryan congratulated the NSS officers on professional holiday and handed them ministerial awards.
By the Decrees of Director of the NSS of RA a number of NSS officers were also awarded medals, award pins and honorary certificates.