Է. Մարտիրոսյանի գլխավորած պատվիրակությունը մասնակցել է ԱՀ ԱԱԾ մասնագիտական տոնին նվիրված հանդիսավոր նիստին
Դեկտեմբերի 20-ին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի պարտականությունների ժամանակավոր կատարող, գնդապետ Էդուարդ Մարտիրոսյանի գլխավորած պատվիրակությունը պաշտոնական այցով մեկնել է Արցախի Հանրապետություն: Այցի ընթացքում Է. Մարտիրոսյանին ընդունել է ԱՀ նախագահ Բակո Սահակյանը: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ԱՀ ԱԱԾ տնօրեն Սամվել Շահրամանյանը: Քննարկվել են հայկական երկու պետությունների անվտանգությանն առնչվող, ինչպես նաև ՀՀ և ԱՀ ԱԱԾ կառույցների փոխհամագործակցության արդյունավետության բարձրացմանը վերաբերող մի շարք հարցեր:
Է. Մարտիրոսյանը մասնակցել է նաև ԱՀ ազգային անվտանգության ծառայության մասնագիտական տոնին նվիրված հանդիսավոր նիստին, որին ներկա է եղել ԱՀ նախագահ Բակո Սահակյանը:
Մասնագիտական տոնի առթիվ շնորհավորելով ԱՀ ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցներին՝ Է. Մարտիրոսյանն իր ելույթում նշել է. «Արցախի պետականության հիմքերի, սահմանադրական կարգի և անվտանգության պահապանը մեր ողջ ժողովուրդն է, բայց առաջին հերթին և առաջին շարքերում դուք եք, հարգելի գործընկերներ: Համոզված եմ, որ ձեր մասնագիտական բարձր որակները, հմտություններն ու կարողություններն այսուհետև ևս ծառայեցնելու եք առկա վտանգները չեզոքացնելու գործին, ինչը հաջողությամբ արել եք տասնամյակներ շարունակ: ՀՀ և ԱՀ անվտանգային մարտահրավերներն անբաժանելի են միմյանցից, և մենք անելու ենք մեզանից կախված հնարավորն այդ անբաժանելի անվտանգությունն ամենաբարձր մակարդակով ապահովելու համար»:
Մասնագիտական բարձր պատրաստականության, ծառայողական պարտականությունների կատարման ընթացքում ձեռք բերած հաջողությունների, ինչպես նաև մասնագիտական տոնի առթիվ Է. Մարտիրոսյանի հրամաններով ԱՀ ԱԱԾ ղեկավարը, տեղակալաները և մի շարք ծառայողներ պարգևատրվել են մեդալներով, կրծքանշանով և արժեքավոր նվերով:

Делегация во главе с Э. Мартиросяном приняла участие в торжественном заседании, посвященном профессиональному празднику СНБ Республики Арцах
20 декабря делегация во главе с временно исполняющим обязанности директора Службы национальной безопасности РА, полковником Эдуардом Мартиросяном с официальным визитом отправилась в Республику Арцах. В ходе визита Э. Мартиросяна принял президент Республики Арцах Бако Саакян. На встрече присутствовал также директор СНБ Республики Арцах Самвел Шахраманян. Был обсужден ряд вопросов, касающихся безопасности двух армянских государств, а также повышения эффективности взаимного сотрудничества структур СНБ Республики Армения и Республики Арцах.
Э. Мартиросян также принял участие в торжественном заседании, посвященном профессиональному празднику Службы национальной безопасности Республики Арцах, на котором присутствовал президент Республики Арцах Бако Саакян.
Поздравив сотрудников Службы национальной безопасности Республики Арцах по случаю профессионального праздника, Э. Мартиросян в своем выступлении отметил: «Хранителем основ государственности, конституционного строя и безопасности Арцаха является весь наш народ, но в первую очередь и в первых рядах находитесь вы, уважаемые коллеги. Я уверен, что ваши высокие профессиональные качества, навыки и способности будут и впредь служить делу нейтрализации существующих угроз, что вы и делали с успехом в течение десятилетий. Вызовы безопасности Республики Армения и Республики Арцах неотделимы друг от друга, и мы сделаем все от нас зависящее для обеспечения этой неотделимой безопасности на самом высоком уровне».
За высокую профессиональную готовность, успехи, достигнутые при исполнении служебных обязанностей, а также по случаю профессионального праздника приказами Э. Мартиросяна руководитель СНБ Республики Арцах, его заместители и ряд служащих были награждены медалями, нагрудным знаком и ценным подарком.