Բացահայտվել է համայնքի ղեկավարի կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու դեպք
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել է ՀՀ Արարատի մարզի Մասիս համայնքի ղեկավարի կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու դեպք:
Ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն` Արարատի մարզի Մասիսի համայնքապետարանի աշխատակիցներն ու ավագանու անդամները, 2007-2008 թթ. ընթացքում, գործելով համայնքի ղեկավարի ցուցումով, առանց օրենքով նախատեսված համապատասխան հիմքերի, համայնքի ավագանու անդամներից մեկին դիտարկել են որպես սոցիալապես անապահով անձի, նվիրատվությամբ, ավագանու որոշման հիման վրա վերջինիս օտարել են համայնքի սեփականությունը հանդիսացող և ՓԲ ընկերություններից մեկի կողմից զբաղեցված 833.2քմ մակերեսով վարչական շենքը, ապա ուղղակի վաճառքով, մեկ այլ որոշմամբ, նույն ավագանու անդամին օտարել են նշված ընկերության կողմից զբաղեցված 299քմ մակերեսով հողատարածքը: Այնուհետև, համայնքի ղեկավարի ցուցումով, նշված վարչական տարածքն ու հողատարածքը նվիրաբերել են նրա կողմից մատնանշված անձանց` վերջինիս որդուն և ՀՀ նախկին ոստիկանապետի դստերը:
Այսպիսով, մի շարք անձանց գործունեության հետևանքով խաթարվել է պետական մարմնի բնականոն գործունեությունը, չեն պահպանվել համայնքային սեփականությունը հանդիսացող գույքի և հողատարածքների օտարումը կարգավորող իրավանորմերի պահանջները, որի արդյունքում Հայաստանի Հանրապետությանը պատկանող առանձնապես խոշոր արժեք ունեցող գույքն ու հողատարածքը ոչ իրավաչափ կերպով օտարվել է` առաջացնելով ծանր հետևանքներ:
ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ` համապատասխան հոդվածների հատկանիշներով: Կատարվում է նախաքննություն:

Case of Abuse of Power by Head of Community Detected
As a result of operative-search measures conducted by the National Security Service of RA, a case of abuse of power by the head of Masis community of the RA Ararat Marz was detected.
According to the obtained preliminary data, the employees and members of the Council of Elders of the Masis Municipality of Ararat Marz, during 2007-2008, acting upon the instruction of the head of the community, without the corresponding grounds prescribed for by the law, considered one of the members of the Council of Elders of the community to be a socially unsecured person, upon the basis of the decision of the Council of Elders, by donation, alienated to the latter the administrative building with an area of 833.2 square meters that was the property of the community and was occupied by one of the CJSCs, afterwards with a direct sale, upon another decision, alienated to the same member of the Council of Elders the plot of land with an area of 299 square meters occupied by the given company. Then, upon the instruction of the head of the community, the indicated administrative area and the plot of land were donated to the persons indicated by him – to the latter’s son and to the daughter of the former head of Police of RA.
Thus, as a result of the activities of a number of persons, the natural course of activities of the State authority was hampered, the requirements of legal norms regulating the alienation of the property and plots of land belonging to the community were not met, as a result of which the property and the plot of land of a particularly big value were illegally alienated, causing grave consequences.
A criminal case on the fact was initiated in the Investigation Department of the NSS of RA on the bases of the corresponding articles. A preliminary investigation is being conducted.