Բացահայտվել է համայնքի ղեկավարի կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու դեպք
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել է ՀՀ Արարատի մարզի Մասիս համայնքի ղեկավարի կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու դեպք:
Ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն` Արարատի մարզի Մասիսի համայնքապետարանի աշխատակիցներն ու ավագանու անդամները, 2007-2008 թթ. ընթացքում, գործելով համայնքի ղեկավարի ցուցումով, առանց օրենքով նախատեսված համապատասխան հիմքերի, համայնքի ավագանու անդամներից մեկին դիտարկել են որպես սոցիալապես անապահով անձի, նվիրատվությամբ, ավագանու որոշման հիման վրա վերջինիս օտարել են համայնքի սեփականությունը հանդիսացող և ՓԲ ընկերություններից մեկի կողմից զբաղեցված 833.2քմ մակերեսով վարչական շենքը, ապա ուղղակի վաճառքով, մեկ այլ որոշմամբ, նույն ավագանու անդամին օտարել են նշված ընկերության կողմից զբաղեցված 299քմ մակերեսով հողատարածքը: Այնուհետև, համայնքի ղեկավարի ցուցումով, նշված վարչական տարածքն ու հողատարածքը նվիրաբերել են նրա կողմից մատնանշված անձանց` վերջինիս որդուն և ՀՀ նախկին ոստիկանապետի դստերը:
Այսպիսով, մի շարք անձանց գործունեության հետևանքով խաթարվել է պետական մարմնի բնականոն գործունեությունը, չեն պահպանվել համայնքային սեփականությունը հանդիսացող գույքի և հողատարածքների օտարումը կարգավորող իրավանորմերի պահանջները, որի արդյունքում Հայաստանի Հանրապետությանը պատկանող առանձնապես խոշոր արժեք ունեցող գույքն ու հողատարածքը ոչ իրավաչափ կերպով օտարվել է` առաջացնելով ծանր հետևանքներ:
ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ` համապատասխան հոդվածների հատկանիշներով: Կատարվում է նախաքննություն:

Раскрыт случай злоупотребления должностными полномочиями руководителем общины
В результате оперативно-розыскных мероприятий, предпринятых Службой национальной безопасности РА, раскрыт случай злоупотребления должностными полномочиями руководителем общины Масис Араратской области РА.
Согласно полученным предварительным данным, сотрудники и члены Совета старейшин муниципалитета Масиса Араратской области в течение 2007-2008 гг., действуя по указанию руководителя общины, без предусмотренных законом соответствующих оснований, признали одного из членов Совета старейшин общины социально необеспеченным лицом, и на основании решения Совета старейшин ему посредством дарения было отчуждено административное здание площадью 833.2 кв.м., являющееся собственностью общины и занимаемое одним из ЗАО, а другим решением тому же члену Совета старейшин путем прямой продажи был отчужден занимаемый вышеуказанной компанией земельный участок площадью 299 кв.м.
Затем по указанию руководителя общины указанная административная территория и земельный участок были переданы в дар указанным им лицам – его сыну и дочери бывшего начальника Полиции РА.
Таким образом, вследствие деятельности ряда лиц была нарушена нормальная деятельность государственного органа, не были соблюдены требования правовых норм, регулирующих отчуждение имущества и земельных участков, являющихся общинной собственностью, в результате чего принадлежащие Республике Армения имущество и земельный участок, имеющие особо крупную стоимость, были неправомерно отчуждены, что повлекло тяжкие последствия.
По данному факту в Следственном департаменте СНБ РА было возбуждено уголовное дело по признакам соответствующих статей. Ведется предварительное следствие.