Բացահայտվել է Գյումրու համայնքապետարանի պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահման դեպք
26-12-2019
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հետամուտ լինելով հանցավորության դեմ պայքարին ուղղված և օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների անշեղ իրականացմանը, ձեռնարկված լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է ՀՀ Շիրակի մարզի Գյումրու համայնքապետարանի պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահման դեպք:
Այսպես, իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ Գյումրու համայնքապետարանի պաշտոնատար անձինք, 2006-2011 թթ. ընթացքում, անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, իրենց պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, ուղղակի վաճառքով կամ աճուրդով օտարել են ՀՀ հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածով սահմանված` քաղաքացիներին և իրավաբանական անձանց սեփականության իրավունքով փոխանցելն արգելված պետական կամ համայնքային սեփականություն հանդիսացող, բնակավայրերում ընդհանուր օգտագործման, Գյումրի քաղաքի մի շարք հասցեների հողամասեր:
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ: Կատարվում է նախաքննություն:

Case of Abuse of Authority by Officials of Municipality of Gyumri Detected
National Security Service of the Republic of Armenia, pursuing consistent implementation of the functions vested upon it by the law and aimed at combating crime, as a result of the undertaken operational and search measures and investigative activities detected a case of abuse of the authority by the officials of Municipality of Gyumri, Shirak Marz.
As a result of the undertaken operational and search measures, it was found that during 2006-2011 the officials of Municipality of Gyumri while abusing power against service benefit for personal interest, have alienated the lands by sale or auction in several addresses of town of Gyumri, which, according to Article 60 of Land Code, the citizens and legal entities are forbidden to use their property rights for transferring state and community owned lands, and lands of general use.
According to the corresponding article of the Criminal Code of RA, criminal case was initiated in the Investigation Department of RA NSS on the fact of an apparent crime.