Բացահայտվել է Գյումրու համայնքապետարանի պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահման դեպք
26-12-2019
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հետամուտ լինելով հանցավորության դեմ պայքարին ուղղված և օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների անշեղ իրականացմանը, ձեռնարկված լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է ՀՀ Շիրակի մարզի Գյումրու համայնքապետարանի պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահման դեպք:
Այսպես, իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ Գյումրու համայնքապետարանի պաշտոնատար անձինք, 2006-2011 թթ. ընթացքում, անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, իրենց պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, ուղղակի վաճառքով կամ աճուրդով օտարել են ՀՀ հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածով սահմանված` քաղաքացիներին և իրավաբանական անձանց սեփականության իրավունքով փոխանցելն արգելված պետական կամ համայնքային սեփականություն հանդիսացող, բնակավայրերում ընդհանուր օգտագործման, Գյումրի քաղաքի մի շարք հասցեների հողամասեր:
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ: Կատարվում է նախաքննություն:

Раскрыт случай злоупотребления должностными полномочиями должностными лицами муниципалитета Гюмри
Служба национальной безопасности РА, будучи последовательной в неукоснительном осуществлении возложенных на нее законом функций, направленных на борьбу против преступности, в результате предпринятых широкомасштабных оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий раскрыла случай злоупотребления должностными полномочиями должностными лицами муниципалитета Гюмри Ширакской области РА.
Таким образом, в результате предпринятых оперативно-розыскных мероприятий выяснилось, что должностные лица муниципалитета Гюмри в течение 2006-2011 гг., исходя из личной заинтересованности, используя свое должностного положение вопреки интересам службы, путем прямой продажи или посредством аукциона совершили отчуждение ряда земельных участков по некоторым адресам г.Гюмри, являющихся землями общего пользования в поселениях и находящихся в государственной или муниципальной собственности, которые, в соответствии со статьей 60 Земельного кодекса РА, запрещено передавать гражданам и юридическим лицам на праве собственности.
По факту очевидного преступления в Следственном департаменте СНБ РА было возбуждено уголовное дело по соответствующей статье Уголовного кодекса РА. Ведется предварительное следствие.