Պաշտոնեական դիրքի օգտագործմամբ հափշտակվել է խոշոր չափի ավիավառելիք
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հետամուտ լինելով հանցավորության դեմ պայքարին ուղղված և օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների անշեղ իրականացմանը, բացահայտել է պաշտոնեական դիրքի օգտագործմամբ առանձնապես խոշոր չափերով և վատնման եղանակով հափշտակություն կատարելու դեպք:
Ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ ՊՆ N զորամասի մի շարք պայմանագրային զինծառայողներ, 2019 թ. հունիս-օգոստոս ամիսների ընթացքում իրենց պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով` ուրիշի գույքի վատնման եղանակով, հափշտակություն կատարելու միասնական դիտավորությամբ, նույն զորամասի պլանային ուսումնական թռիչքներ չիրականացնելու և թռիչքների համար նախատեսված ավիավառելիքը հափշտակելու հարցի շուրջ համաձայնության գալով, հիշյալ ժամանակահատվածում հափշտակել են առանձնապես խոշոր չափերով` 5.288.944 ՀՀ դրամին համարժեք 10.838 լիտր ավիավառելիք:

The National Security Service of the Republic of Armenia, pursuing consistent implementation of the functions vested upon it by the law and aimed at combating crime, detected a case of theft by squandering, in particularly large amount, committed with the abuse of official position.
As a result of operational and search measures it has been established that a number of contract servicemen of N military unit of the RA MoD, during June-August of 2019, using their official position, by squandering someone else’s property, having a joint intention to commit theft, having conspired not to implement planned training flights of the same military unit and to steal the aviation fuel intended for these flights, during the mentioned period stole aviation fuel in particularly large amount - 10.838 liters - worth AMD 5.288.944.
According to the corresponding articles of the Criminal Code of RA, a criminal case was initiated in the Investigation Department of the NSS of RA on the fact of an apparent crime; preliminary investigation is being conducted.