Բացահայտվել է ՊԵԿ պաշտոնատար անձանց կողմից խոշոր չափերով կաշառք պահանջելու և ստանալու դեպք
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հավատարիմ լինելով քաղաքացու իրավունքներն ու ազատությունները պահպանելու օրենքով սահմանված սկզբունքին և որպես առաջնահերթություններից մեկը դիտարկելով կոռուպցիայի տարաբնույթ դրսևորումների դեմ ուղղված պայքարը, հանցագործության մասին հաղորդում ստանալով ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվող ՀՀ քաղաքացուց, ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում ստացել է փաստական տվյալներ, որ ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի փոքր հարկ վճարողների հարկային տեսչություն-վարչության ընթացիկ հսկողության բաժնի 3 աշխատակիցներ, հանդիսանալով պետական ծառայություն իրականացնող, իշխանության ներկայացուցչի գործառույթներով օժտված պաշտոնատար անձ, տնտեսվարող սուբյեկտում հայտնաբերելով չգրանցված թվով 4 աշխատողներ, շահադիտական շահագրգռվածությունից ելնելով, ծառայության շահերին հակառակ չարաշահելով պաշտոնեական լիազորությունները, որևիցե միջոցներ չեն ձեռնարկել իրավախախտումն արձանագրելու ուղղությամբ, ընդհակառակը՝ նախնական համաձայնությամբ, յուրաքանչյուր չգրանված աշխատողի համար օրենքով նախատեսված տուգանքից խուսափելու համար, 2019 թ. հոկտեմբերին ձեռնարկատերից պահանջել և ստացել են խոշոր չափերով՝ 300.000 ՀՀ դրամ կաշառք, որից հետո նշված 4 չգրանցված աշխատողների կապակցությամբ պատշաճ գործողություններ չկատարելու համար ամսեկան պահանջել են 50.000 ՀՀ դրամի կաշառք: Ձեռք բերված պայմանավորվածության շրջանակներում նշված պաշտոնատար անձանցից մեկը 2019 թ. նոյեմբերին ձեռնարկատերից որպես կաշառք ստացել է ևս 50.000 ՀՀ դրամ, իսկ վերջին դեպքում՝ 2019 թ. դեկտեմբերի 26-ին, պահանջված 100.000 ՀՀ դրամը ստացվել է ՀՀ ԱԱԾ օպերատիվ ստորաբաժանումների հսկողության ներքո, որից հետո ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձը բռնվել է ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից և ձերբակալվել:
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով։ Գործի շրջանակներում ձերբակալվել է նաև հանցավոր համաձայնության մասնակից պաշտոնատար անձանցից ևս մեկը, ձեռնարկվում են համապատասխան միջոցառումներ երրորդ հանցակցի գտնվելու վայրը պարզելու համար։
Կատարվում է նախաքննություն, միջոցներ են ձեռնարկվում հիշյալ պաշտոնատար անձանց պաշտոնավարման ընթացքում բոլոր հանցադեպերը բացահայտելու, կոռուպցիոն շղթայի մեջ ներգրավված անձանց պարզելու և պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ։

Служба национальной безопасности РА, будучи верной установленному законом принципу соблюдения прав и свобод гражданина и рассматривая борьбу, направленную против различных проявлений коррупции, в качестве одного из приоритетов, получив сообщение о преступлении от гражданина РА, занимающегося предпринимательской деятельностью, в результате предпринятых оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий получила фактические данные о том, что 3 сотрудников отдела текущего контроля Налоговой инспекции-управления малых налогоплательщиков Комитета государственных доходов РА, являясь должностными лицами, осуществляющими государственную службу, наделенными функциями представителей власти, обнаружив в хозяйствующем субъекте 4 незарегистрированных работников, исходя из корыстной заинтересованности, злоупотребив должностными полномочиями вопреки интересам службы, не предприняли каких-либо мер для фиксирования правонарушения, наоборот, по предварительному сговору, с целью избежать штрафа, предусмотренного законом за каждого незарегистрированного работника, в октябре 2019г. потребовали и получили от предпринимателя взятку в крупном размере – 300.000 драмов РА, после чего для невыполнения надлежащих действий в отношении вышеуказанных 4 незарегистрированных работников ежемесячно требовали взятку в размере 50.000 драмов РА.
В рамках договоренности одно из вышеуказанных должностных лиц в ноябре 2019г. получил от предпринимателя в качестве взятки еще 50.000 драмов РА, а в последнем случае – 26 декабря 2019г. – требуемые 100.000 драмов РА были получены под контролем оперативных подразделений СНБ РА, после чего лицо, совершившее предполагаемое преступление, было задержано сотрудниками СНБ РА.
По факту очевидного преступления в Следственном департаменте СНБ РА было возбуждено уголовное по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА. В рамках дела задержано еще одно из должностных лиц, участвующее в преступном сговоре, предпринимаются соответствующие мероприятия для выяснения местонахождения третьего сообщника.
Ведется предварительное следствие, предпринимаются меры по выявлению всех событий преступлений в период пребывания в должности вышеуказанных должностных лиц, установлению и привлечения к ответственности лиц, вовлеченных в коррупционную цепочку.