ՀՀ ԱԱԾ-ն բացահայտել է կաշառք ստանալու հերթական դեպք
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը, որպես առաջնահերթություն դիտարկելով կոռուպցիայի տարաբնույթ դրսևորումների դեմ ուղղված պայքարը, կոռուպցիայի հակազդմանը օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում ստացել է փաստական տվյալներ, որ ՀՀ առողջապահության նախարարության «Դատական բժշկության գիտագործնական կենտրոն» ՊՈԱԿ Կոտայքի մարզի դատաբժշկական փորձաքննությունների բաժնի վարիչը, օժտված լինելով կազմակերպական-տնօրինչական և վարչատնտեսական գործառույթներ իրականացնելու, իրավապահ մարմինների կողմից նշանակված դատաբժշկական փորձաքննություններ կատարելու լիազորություններով, նշված բաժնում դիահերձումներ իրականացնող աշխատակիցների օժանդակությամբ, պետական միջոցների հաշվին կատարվող դիակի դատաբժշկական փորձաքննությունների շրջանակներում, մեկ միասնական դիտավորությամբ, 2019 թվականի նոյեմբերից մինչև դեկտեմբերի 26-ն ընկած ժամանակահատվածում շուրջ 60 հանգուցյալների ազգականներից որպես կաշառք վերցրել է 30-35.000-ական ՀՀ դրամ, ընդհանուր առմամբ ստանալով առանձնապես խոշոր՝ 2.100.000 ՀՀ դրամի չափով կաշառք:
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով հարուցվել է քրեական գործ, ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձինք բերման են ենթարկվել և ձերբակալվել։ Գործի շրջանակներում ձերբակալվել են նաև վերջինիս հանցակիցները, բաժնի վարիչին մեղադրանք է առաջադրվել և որպես խափանման միջոց դատարանի կողմից ընտրվել է կալանավորումը։
Նախաքննությունը շարունակվում է, միջոցներ են ձեռնարկվում հիշյալ պաշտոնատար անձի պաշտոնավարման ընթացքում բոլոր հանցադեպերը բացահայտելու, կոռուպցիոն շղթայի մեջ ներգրավված անձանց պարզելու ուղղությամբ։

Служба национальной безопасности Республики Армения, рассматривая борьбу, направленную против различных проявлений коррупции, в качестве приоритета, в результате оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, предпринятых в рамках осуществления возложенных на нее законом функций по противодействию коррупции, получила фактические данные о том, что заведующий отделом судебно-медицинской экспертизы Котайкской области ГНКО “Научно-практический центр судебной медицины” Министерства здравоохранения РА, будучи наделенным полномочиями по осуществлению организационно-распорядительных и административно-хозяйственных функций и проведению назначенных правоохранительными органами судебно-медицинских экспертиз, при содействии сотрудников указанного отдела, осуществляющих вскрытие, в рамках проводимых за счет государственных средств судебно-медицинских экспертиз трупов, с единым умыслом, в период с ноября по 26 декабря 2019 г. взял в качестве взятки у родственников около 60 покойников по 30-35.000 драмов РА, получив в общей сложности взятку в особо крупном размере – 2.100.000 драмов РА.
По факту очевидного преступления в Следственном департаменте СНБ РА было возбуждено уголовное дело по соответствующей статье Уголовного кодекса РА, лица, совершившие предполагаемое преступление, были подвергнуты приводу и задержаны. В рамках дела были задержаны также их сообщники, заведующему отделом было предъявлено обвинение, и в качестве меры пресечения суд избрал арест.
Предварительное следствие продолжается, предпринимаются меры для выявления всех событий преступления во время пребывания в должности указанного должностного лица и установления лиц, вовлеченных в коррупционную цепочку.