Բացահայտվել է պետությանն առանձնապես խոշոր չափերի վնաս պատճառելու դեպք
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը, անշեղ իրականացնելով ՀՀ տնտեսական անվտանգության դեմ ուղղված հանցավորության հակազդման օրենքով իրեն վերապահված գործառույթները, ձեռնարկված լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտել է պետությանն առանձնապես խոշոր չափերի վնաս պատճառելով զուգորդված ապօրինի ձեռնարկատիրության դեպք:
Ըստ ստացված փաստական տվյալների, ՀՀ քաղաքացին, առանց պետական գրանցման և հատուկ թույլտվության, իր ռիսկով, 2016թ.-ից մինչև 2019թ դեկտեմբերն ընկած ժամանակահատվածում, խախտելով ոլորտը կարգավորող օրենսդրությամբ սահմանված նորմերը, փոխշահավետ համաձայնության գալով ՀՀ առևտրային բանկերի որոշ աշխատակիցների հետ, զբաղվել է ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեությամբ և միջնորդավճարի դիմաց՝ ՀՀ-ում գործող մի շարք փոխանակման կետերին մատուցել է շահավետ փոխարժեքով ընդհանուր առմամբ 36 միլիարդ ՀՀ դրամին համարժեք տարադրամը փոխարկելու ծառայություններ, որի արդյունքում պետությանը պատճառվել է առանձնապես խոշոր՝ 11.667.800 ՀՀ դրամի չափով վնաս:
Փոխանակման վերջին դեպքում նշված անձը բերման է ենթարկվել ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից և նրա մոտ անձնական խուզարկությամբ հայտնաբերվել է 100.000 ԱՄՆ դոլար, որն առգրավվել է։
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածի հատկանիշներով, կատարվում է նախաքննություն, միջոցներ են ձեռնարկվում պետությանը պատճառված վնասի չափը ճշգրտելու և այն հատուցելու ուղղությամբ։

Служба национальной безопасности Республики Армения, неуклонно осуществляя возложенные на нее законом функции по противодействию преступности, направленной против экономической безопасности РА, в результате предпринятых широкомасштабных оперативно-розыскных мероприятий раскрыла случай незаконного предпринимательства, сопряженного с причинением государству ущерба в особо крупных размерах.
Согласно полученным фактическим данным, гражданин РА без государственной регистрации и специального разрешения, на свой риск в период с 2016 года по декабрь 2019 года, нарушив нормы, установленные регулирующим сферу законодательством, придя к взаимовыгодному согласию с некоторыми сотрудниками коммерческих банков РА, занимался незаконной предпринимательской деятельностью и за посредническую плату по выгодному курсу оказывал ряду действующих в РА обменных пунктов услуги по обмену валюты, эквивалентной в общей сложности 36 миллиардам драмов РА, в результате чего государству был причинен ущерб в особо крупном размере – 11.667.800 драмов РА.
Во время последнего обмена указанное лицо было подвергнуто приводу сотрудниками СНБ РА, и в результате личного обыска у него было обнаружено и изъято 100.000 долларов США.
По факту очевидного преступления в Следственном департаменте СНБ РА было возбуждено уголовное дело по признакам соответствующей статьи Уголовного кодекса РА, ведется предварительное следствие, принимаются меры для уточнения и компенсации причиненного государству ущерба.