Բացահայտվել է թմրամիջոցների ներկրման հերթական դեպքը
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը, միջազգային իրավունքի և ներպետական օրենսդրության նորմերի հիման վրա հաստատված ազգային ռազմավարության ծրագրի շրջանակներում հետևողական պայքար մղելով թմրամոլության և թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ, իր գործառույթների իրականացման շրջանակներում նպատակաուղղված քայլեր ձեռնարկելով դեպի հանրապետության տարածք թմրամիջոցների ապօրինի ներթափանցման ուղիները բացահայտելու և փակելու ուղղությամբ, բացահայտել է առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների ներկրման հերթական դեպքը։
Ըստ ձեռք բերված փաստական տվյալների՝ ՀՀ քաղաքացին, 2019թ. դեկտեմբերի 21-ից գտնվելով Ռուսաստանի Դաշնությունում, ապօրինի ձեռք է բերել առանձնապես խոշոր չափերով «հերոին» տեսակի թմրամիջոց և համապատասխան փաթեթավորմամբ այն պահել իր մարմնում։ 2019թ. դեկտեմբերի 24-ին վերջինս Մոսկվա քաղաքից ինքնաթիռով ժամանելով Հայաստան, մաքսային հսկողությունից թաքցնելով, ՀՀ պետական սահմանային անցակետով վերոնշյալ առանձապես խոշոր չափերով թմրամիջոցը ապօրինի տեղափոխել է ՀՀ պետական սահմանով, սակայն մաքսային հսկողությունն անցնելուց հետո՝ օպերատիվ տվյալների իրացման արդյունքում, բռնվել է ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցների կողմից և ձերբակալվել:
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով, առաջադրված մեղադրանքում մաքսանենգը իրեն մեղավոր է ճանաչել, տվել խոստովանական բնույթի ցուցմունքներ, իսկ որպես խափանման միջոց դատարանի կողմից ընտրվել է կալանավորումը։
Գործով նախաքննությունը շարունակվում է, միջոցներ են ձեռնարկվում հանցագործության մեջ ներգրավված բոլոր անձանց պարզելու և պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ։

Служба национальной безопасности Республики Армения, ведя последовательную борьбу с наркоманией и незаконным оборотом наркотиков в рамках национальной стратегической программы, утвержденной на основе норм международного права и внутригосударственного законодательства, предпринимая в рамках осуществления своих функций целенаправленные шаги по обнаружению и закрытию каналов незаконного проникновения наркотиков на территорию республики, раскрыла очередной случай ввоза наркотиков в особо крупных размерах.
Согласно полученным фактическим данным, гражданин РА, находясь в Российской Федерации с 21 декабря 2019г., незаконно приобрел наркотик “героин” в особо крупных размерах и в соответствующей упаковке спрятал его в своем теле. 24 декабря 2019г. он прибыл на самолете из г.Москвы в Армению, обойдя таможенный контроль, через государственный пограничный пропускной пункт РА незаконно пронес вышеуказанный наркотик в особо крупном размере через государственную границу РА, однако после прохождения таможенного контроля, в результате реализации оперативных данных, был пойман сотрудниками Службы национальной безопасности РА и задержан.
По факту очевидного преступления в Следственном департаменте СНБ РА было возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА, по предъявленному обвинению контрабандист признал себя виновным, дал признательные показания, а в качестве меры пресечения в его отношении судом был избран арест.
Предварительное следствие по делу продолжается, принимаются меры по установлению всех лиц, вовлеченных в преступление, и привлечению их к ответственности.