ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնտեսական անվտանգության և կոռուպցիայի հակազդման դեպարտամենտում իրականացվում է հաստիքների համալրման գործընթաց: Համալրման նպատակով պահանջվում են հետևյալ ոլորտներում գիտելիքներ և փորձ ունեցող մասնագետներ՝
• Էներգետիկա և միջուկային անվտանգություն,
• Գյուղատնտեսություն և սննդի անվտանգություն,
• Պետական գնումներ,
• Առողջապահություն, սոցիալական ապահովություն, բնապահպանություն, քաղաքաշինություն և տարածքային կառավարում,
• Ֆինանսա-տնտեսական, հաշվապահական հաշվառում և աուդիտ,
• Հարկային և մաքսային,
• Տնտեսական անվտանգություն:
Օպերատիվ աշխատակիցների համար նախատեսված հաստիքները համալրելու համար կարող է դիմել՝ մինչև 30 տարեկան այն ՀՀ քաղաքացին, ով՝
1. Ունի բակալավրի կամ դիպլոմավորված մասնագետի բարձրագույն կրթության որակավորման աստիճան:
2. Անցել է պարտադիր զինվորական ծառայություն՝ բացառությամբ իգական սեռի քաղաքացիների և բարձրագույն ուսումնական հաստատություն ավարտած այն անձանց, ովքեր ուսման ընթացքում անցել են զինվորական պատրաստություն և հանձնել սահմանված քննություններ, ինչպես նաև` «Զինապարտության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 12-րդ հոդվածի 1-ին մասի «ե» կետում և «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 24-րդ հոդվածում նշված և պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատված կամ պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տարկետում ստացած և պահեստազորում գրանցված անձանց:
3. Տիրապետում է հայերենին:
4. Ֆիզիկական պատրաստականությամբ, մասնագիտական որակներով, առողջական վիճակով, բարոյական հատկանիշներով համապատասխանում է ազգային անվտանգության ծառայողին ներկայացվող պահանջներին:
Ազգային անվտանգության մարմինների առանձին պաշտոններում ծառայության անցնելու համար լիազոր մարմնի ղեկավարի թույլտվությամբ բացառիկ դեպքերում կարող են ծառայության ընդունվել 30-ից ավելի բարձր տարիք ունեցող քաղաքացիներ:
ՀՀ ԱԱԾ-ում աշխատանքի չի կարող ընդունվել այն քաղաքացին, ով՝
1. Դատական կարգով ճանաչվել է անմեղսունակ:
2. Դատական կարգով զրկվել է քաղաքացիական կամ այլ ծառայությունում պաշտոն զբաղեցնելու իրավունքից:
3. Դատապարտվել է հանցագործություն կատարելու համար:
4. Չի համապատասխանում «Ազգային անվտանգության մարմիններում ծառայության մասին» ՀՀ օրենքի 14-րդ հոդվածի 1-ին մասով սահմանված պահանջներին կամ ում նկատմամբ իրականացվում է քրեական հետապնդում:
Թափուր հաստիքները համալրելու համար թեկնածուները կարող են ներկայացնել դիմում ՀՀ ԱԱԾ (հասցե՝ ք. Երևան, 0001, Նալբանդյան փողոց 104):

Департамент экономической безопасности и противодействия коррупции Службы национальной безопасности РА осуществляет процесс комплектования штатов. С целью укомплектования требуются специалисты, имеющие знания и опыт в следующих областях:
• Энергетика и ядерная безопасность,
• Сельское хозяйство и безопасность пищевых продуктов,
• Государственные закупки,
• Здравоохранение, социальное обеспечение, охрана природы, градостроительство и территориальное управление,
• Финансово-экономический, бухгалтерский учет и аудит,
• Налоговая и таможенная сферы,
• Экономическая безопасность.
С целью комплектования штатов, предусмотренных для оперативных работников, может обратиться гражданин в возрасте до 30 лет, который:
1. Имеет квалификационную степень высшего образования бакалавра или дипломированного специалиста.
2. Прошел обязательную военную службу, за исключением граждан женского пола и лиц, окончивших высшее учебное заведение, которые за время учебы прошли военную подготовку и сдали установленные экзамены, а также лиц, указанных в пункте “д” части 1 статьи 12 Закона Республики Армения “О воинской обязанности” и в статье 24 Закона Республики Армения “О военной службе и статусе военнослужащего” и освобожденных от обязательной военной службы или получивших отсрочку от призыва на обязательную военную службу и зачисленных в запас.
3. Владеет армянским языком.
4. По своей физической подготовке, профессиональным и моральным качествам, состоянию здоровья соответствует требованиям, предъявляемым к служащему национальной безопасности.
Для поступления на службу на отдельные должности органов национальной безопасности с разрешения руководителя уполномоченного органа в исключительных случаях на службу могут быть приняты граждане в возрасте старше 30 лет.
На работу в СНБ РА не может поступить гражданин, который:
1) в судебном порядке признан невменяемым;
2) в судебном порядке лишен права занимать гражданскую должность или должность на другой службе;
3) осужден за совершение преступления;
4) не отвечает требованиям, установленным частью 1 статьи 14 Закона РА “О службе в органах национальной безопасности”, или в отношении которого осуществляется уголовное преследование.
Для комплектования штатов кандидаты могут представить заявление в СНБ РА (адрес: г.Ереван, 0001, ул. Налбандяна 104).