ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնտեսական անվտանգության և կոռուպցիայի հակազդման դեպարտամենտում իրականացվում է հաստիքների համալրման գործընթաց: Համալրման նպատակով պահանջվում են հետևյալ ոլորտներում գիտելիքներ և փորձ ունեցող մասնագետներ՝
• Էներգետիկա և միջուկային անվտանգություն,
• Գյուղատնտեսություն և սննդի անվտանգություն,
• Պետական գնումներ,
• Առողջապահություն, սոցիալական ապահովություն, բնապահպանություն, քաղաքաշինություն և տարածքային կառավարում,
• Ֆինանսա-տնտեսական, հաշվապահական հաշվառում և աուդիտ,
• Հարկային և մաքսային,
• Տնտեսական անվտանգություն:
Օպերատիվ աշխատակիցների համար նախատեսված հաստիքները համալրելու համար կարող է դիմել՝ մինչև 30 տարեկան այն ՀՀ քաղաքացին, ով՝
1. Ունի բակալավրի կամ դիպլոմավորված մասնագետի բարձրագույն կրթության որակավորման աստիճան:
2. Անցել է պարտադիր զինվորական ծառայություն՝ բացառությամբ իգական սեռի քաղաքացիների և բարձրագույն ուսումնական հաստատություն ավարտած այն անձանց, ովքեր ուսման ընթացքում անցել են զինվորական պատրաստություն և հանձնել սահմանված քննություններ, ինչպես նաև` «Զինապարտության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 12-րդ հոդվածի 1-ին մասի «ե» կետում և «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 24-րդ հոդվածում նշված և պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատված կամ պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տարկետում ստացած և պահեստազորում գրանցված անձանց:
3. Տիրապետում է հայերենին:
4. Ֆիզիկական պատրաստականությամբ, մասնագիտական որակներով, առողջական վիճակով, բարոյական հատկանիշներով համապատասխանում է ազգային անվտանգության ծառայողին ներկայացվող պահանջներին:
Ազգային անվտանգության մարմինների առանձին պաշտոններում ծառայության անցնելու համար լիազոր մարմնի ղեկավարի թույլտվությամբ բացառիկ դեպքերում կարող են ծառայության ընդունվել 30-ից ավելի բարձր տարիք ունեցող քաղաքացիներ:
ՀՀ ԱԱԾ-ում աշխատանքի չի կարող ընդունվել այն քաղաքացին, ով՝
1. Դատական կարգով ճանաչվել է անմեղսունակ:
2. Դատական կարգով զրկվել է քաղաքացիական կամ այլ ծառայությունում պաշտոն զբաղեցնելու իրավունքից:
3. Դատապարտվել է հանցագործություն կատարելու համար:
4. Չի համապատասխանում «Ազգային անվտանգության մարմիններում ծառայության մասին» ՀՀ օրենքի 14-րդ հոդվածի 1-ին մասով սահմանված պահանջներին կամ ում նկատմամբ իրականացվում է քրեական հետապնդում:
Թափուր հաստիքները համալրելու համար թեկնածուները կարող են ներկայացնել դիմում ՀՀ ԱԱԾ (հասցե՝ ք. Երևան, 0001, Նալբանդյան փողոց 104):

Staff recruitment process is conducted in the Department of Economic Security and Countering Corruption of the National Security Service of RA. Professionals with a knowledge and experience in the following areas are required for staff recruitment:
• energy and nuclear security;
• agriculture and food security;
• state purchases;
• healthcare, social security, ecology, urban development and territorial administration;
• finance and economy, accounting and auditing;
• tax and customs;
• economic security.
For operational officers’ vacant positions can apply a citizen of the Republic of Armenia under the age of 30 who:
1. has a qualification degree of higher education of bachelor or licentiate;
2. has completed compulsory military service (except for the female citizens, persons having graduated from higher education institutions and having completed military training during studies and having passed the prescribed examinations, as well as persons referred to in point "e" of part 1 of Article 12 of the Law of the Republic of Armenia "On Conscription" and Article 24 of the Law of the Republic of Armenia "On military service and the status of military servants" that were exempt from compulsory military service or deferred from compulsory military service and registered in the reserve)
3. has a command of the Armenian language;
4. has physical training, professional qualities, health condition, moral characteristics that comply with the requirements needed for national security officer.
In exceptional cases and upon the permission of the head of the Authorised Body, citizens above the age of 30 may join the service in order to take separate positions in the National Security Bodies.
A citizen may not join the service in the National Security Bodies where he or she։
1. has been found insane through judicial procedure;
2. has been deprived of the right to hold a position in civil or other service through judicial procedure;
3. has been convicted for committing a crime;
4. does not comply with the requirements prescribed by part 1 of Article 14 of the Law of the Republic of Armenia “On Service in National Security Bodies”, or criminal prosecution has been instituted against him or her.
In order to fill the vacant positions the candidates can submit an application to the NSS of RA (address: 104 Nalbandyan street, Yerevan, 0001).