Ս.թ. հունվարի 14-ին մամուլում հրապարակվել է ՀՀ ՊՆ Լոռու մարզի տարածքային զինվորական կոմիսարից գումարի շորթման դեպքի վերաբերյալ հոդված, որտեղ նշվել է, որ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը «ձեռնարկում է անհրաժեշտ օպերատիվ հետախուզական միջոցառումներ՝ շորթողների ամբողջական ինքնությունը պարզելու, նրանց հայտնաբերելու ուղղությամբ»: Վերոնշյալի կապակցությամբ ՀՀ ԱԱԾ-ն պարզաբանում է.
ՀՀ ԱԱԾ-ն, հավատարիմ լինելով քաղաքացու իրավունքներն ու ազատությունները հարգելու և պահպանելու օրենքով սահմանված սկզբունքին և որպես առաջնահերթություններից մեկը դիտարկելով հանցավորության դեմ ուղղված պայքարը, հանցագործության մասին հաղորդում ստանալով ՀՀ քաղաքացուց, ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում ստացել է փաստական տվյալներ, որ ՀՀ քաղաքացիներից մեկը հեռախոսազանգերով և տեղանշած վայրերում թողնված նամակներով ՀՀ ՊՆ Լոռու մարզի տարածքային զինվորական կոմիսարից՝ զորակոչային տարիքի հասած 3 երիտասարդներին ժամկետային զինվորական ծառայությունից պաշտոնեական դիրքի չարաշահմամբ իբր ապօրինի ազատելու արատավորող տեղեկությունը ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությանը հայտնելու սպառնալիքով, 2019 թ. հոկտեմբերին շորթմամբ պահանջել է 2 հաշվեհամարների փոխանցել առանձնապես խոշոր՝ 30.000 ԱՄՆ դոլար չափով գումար։
Իրականացված ստուգողական գործողությունների ընթացքում ձեռք են բերվել լրացուցիչ տվյալներ նույն հեռախոսահամարի օգտատերից մեկ այլ ՀՀ քաղաքացուց՝ երեխաներին ժամկետային զինվորական ծառայությունից ապօրինի ազատելու արատավորող տեղեկությունը ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությանը հայտնելու սպառնալիքով առանձնապես խոշոր՝ 15.000 ԱՄՆ դոլարի չափով, գումար պահանջելու վերաբերյալ։
Ձեռնարկված լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում հանցագործների ինքնությունը բացահայտվել է, անձինք պարզաբանվել են: Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով հարուցվել է քրեական գործ, որը 2019 թ. նոյեմբերի 21-ին փոխանցվել է ՀՀ քննչական կոմիտե՝ ըստ քննչական ենթակայության նախաքննությունը շարունակելու համար։

14 января с.г. в прессе была опубликована статья о случае вымогательства денег у территориального военного комиссара Лорийской области МО РА, где было указано, что Служба национальной безопасности РА “предпринимает необходимые оперативно-розыскные мероприятия по полному установлению личности вымогателей и их обнаружению”. В связи с вышеизложенным СНБ РА разъясняет:
СНБ РА, будучи верной установленному законом принципу уважения и соблюдения прав и свобод гражданина и рассматривая борьбу, направленную против преступности, в качестве одного из приоритетов, получив сообщение о преступлении от гражданина РА, в результате предпринятых оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий получила фактические данные о том, что один из граждан РА в октябре 2019г., посредством телефонных звонков и оставленных в указанных местах писем, путем вымогательства потребовал у территориального военного комиссара Лорийской области МО РА перечислить на 2 банковских счета сумму в особо крупном размере – 30.000 долларов США, угрожая сообщить Службе национальной безопасности РА порочащие сведения о том, что тот, злоупотребив должностным положением, якобы незаконно освободил от срочной военной службы 3 молодых людей, достигших призывного возраста.
В ходе осуществленных проверочных действий были получены дополнительные сведения о том, что пользователь того же телефонного номера потребовал сумму в особо крупном размере - 15.000 долларов США - у другого гражданина РА с угрозой сообщить Службе национальной безопасности РА порочащие сведения о незаконном освобождении детей от срочной воинской службы.
В результате предпринятых широкомасштабных оперативно-розыскных мероприятий личности преступников были установлены. По факту очевидного преступления в Следственном департаменте СНБ РА было возбуждено уголовное дело по соответствующей статье Уголовного кодекса РА, которое 21 ноября 2019г. было передано в Следственный комитет РА для продолжения предварительного следствия в порядке следственной подведомственности.