ՀՀ ԱԱԾ-ն բացահայտել է 85 տոննա ավիավառելիքի հափշտակման դեպք
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, ի թիվս այլ գործառույթների, ՀՀ զինված ուժերի մարտունակությունը և մարտական պատրաստությունը պահպանելիս հրամանատարությանն աջակցելու օրենքով իրեն վերապահված լիազորությունների իրականացման շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում ստացել է փաստական տվյալներ, որ ՀՀ ՊՆ № զորամասի մի խումբ զինծառայողներ՝ նախնական համաձայնությամբ և պաշտոնեական դիրքի օգտագործմամբ, 2019 թ. հուլիսից մինչև դեկտեմբերն ընկած ժամանակահատվածում, հափշտակել և վաճառել են իրենց վստահված՝ զորամասի պլանային ուսումնական թռիչքների իրականացման համար հատկացված, առանձնապես խոշոր չափերով՝ 40 միլիոն ՀՀ դրամից ավելի արժեքով, մոտ 85 տոննա ավիավառելիքը։
ՀՀ ԱԱԾ օպերատիվ ստորաբաժանումների հսկողության ներքո, հերթական անգամ 640 լիտր ավիավառելիքը զորամասի տարածքից դուրս հանելիս և գնորդին հանձնելիս, նրանց հանցավոր գործողությունը խափանվել է ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից, առձեռն բռնված հանցագործություն կատարած անձինք խոստովանել են կատարած հանցագործությունը:
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով, այն ըստ քննչական ենթակայության քննելու նպատակով փոխանցվել է ՀՀ քննչական կոմիտե։

СНБ РА раскрыла случай хищения 85 тонн авиатоплива
Служба национальной безопасности РА, в результате оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, предпринятых в рамках осуществления в числе прочих функций также возложенных на нее законом полномочий по содействию командованию в вопросе сохранения боеспособности и боеготовности вооруженных сил РА, получила фактические данные о том, что группа военнослужащих воинской части № МО РА, по предварительному сговору и с использованием должностного положения, в период с июля по декабрь 2019г. совершила хищение в особо крупных размерах и продажу доверенных им и выделенных для выполнения плановых учебных полетов воинской части около 85 тонн авиатоплива стоимостью более 40 миллионов драмов РА.
При очередном выносе с территории воинской части 640 литров авиатоплива и передаче его покупателю под контролем оперативных подразделений СНБ РА их преступное действие было пресечено сотрудниками СНБ РА, совершившие преступление и пойманные с поличным лица признались в совершенном преступлении.
По факту очевидного преступления в Следственном департаменте СНБ РА было возбуждено уголовное дело по соответствующей статье Уголовного кодекса РА, которое было передано в Следственный комитет РА для расследования по следственной подведомственности.