Բացահայտվել է շորթմամբ առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու դեպք
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը, որպես առաջնահերթություններից մեկը դիտարկելով կոռուպցիայի տարաբնույթ դրսևորումների դեմ ուղղված պայքարը, դրա հակազդմանն օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է Երևանի քաղաքապետարանի մի շարք պաշտոնատար անձանց կողմից 2012-2015 թթ. ընթացքում շորթմամբ առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու դեպք։
Ստացված փաստական տվյալների համաձայն՝ Երևան համայնքի Արաբկիր վարչական շրջանի ղեկավարի տեղակալի պաշտոնը նախկինում զբաղեցրած անձը ազգականի անվամբ սեփականաշնորհված, 300.000 ԱՄՆ դոլար արժեցող, 377մ2 մակերեսով Վաղարշյան փողոցի կաթսայատներից մեկը կառուցապատմամբ զբաղվող տնտեսվարող սուբյեկտի ներկայացուցչին՝ բազմաբնակարան շենքի կառուցապատման համար, 2013 թ. առաջարկել է իրենից ձեռք բերել շուկայականից էականորեն էժան՝ 62 միլիոն ՀՀ դրամով: Պաշտոնատար անձը նշված գործարքի դիմաց առաջարկել է նաև կառուցվելիք բազմաբնակարան շենքից Երևանի քաղաքապետարանի մի շարք իրավասու պաշտոնատար անձանց որպես կաշառք հատկացնել 430.000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք 500մ2 ընդհանուր մակերեսով բնակարաններ, առևտրային տարածքներ և 4 ավտոկայանատեղի՝ հակառակ դեպքում վերջիններիս անունից սպառնալով պաշտոնեական լիազորությունների շրջանակներում առավելագույնս խոչընդոտել տնտեսվարող սուբյեկտի ձեռնարկատիրական գործունեությանը։
Շորթման արդյունքում ոտնահարվող իրավունքներն ու օրինական շահերը պաշտպանելու համար տնտեսվարող սուբյեկտի ներկայացուցիչը ստիպված համաձայնել է և 120.000 ԱՄՆ դոլարով կանխիկ գումարով գնված հիշյալ տարածքում բազմաբնակարան շենք կառուցելուց հետո՝ 2015-2017 թթ. շորթող անձանց որպես առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք հանձնել է պահանջված անշարժ գույքը՝ կնքելով առուվաճառքի պայմանագրեր նրանց մատնանշած անձանց հետ։
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ, կատարվում է նախաքննություն, միջոցներ են ձեռնարկվում հանցավոր շղթայի մեջ ներգրավված բոլոր անձանց պարզելու և պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ։

Case of receiving a bribe in especially large amounts, through extortion, detected
The National Security Service of RA, considering the fight against various manifestations of corruption as one of the priorities, as a result of operational and search measures and investigative activities undertaken within the functions – vested upon it by the law – aimed at countering corruption, detected a case of receiving a bribe in especially large amount, through extortion, by a number of officials of Yerevan Municipality, during 2012-2015.
According to the received factual information, the person who previously held the post of deputy head of Arabkir administrative district of Yerevan, in 2013, offered the representative of an economic entity engaged in real estate development to obtain from him for AMD 62 million, significantly lower than market price, one of the boiler-houses on Vagharshyan street – boiler-house with an area of 377 m2, privatized by the relative of the abovementioned official, worth USD 300.000 – for the construction of an apartment building. In exchange for the mentioned transaction, the official also offered to allocate apartments, commerce rooms and 4 parking places – total 500 m2 area, equivalent to USD 430.000 – of the yet-to-be-built apartment building to a number of competent officials of Yerevan Municipality as a bribe, otherwise threatening on their behalf to impede to the extent possible, within official authorities, the entrepreneurial activities of the economic entity.
In order to protect the rights and legal interests infringed as a result of an extortion, the representative of an economic entity forcibly agreed and, after having built an apartment building on the noted area bought for USD 120.000 in cash, in 2015-2017 delivered the demanded real estate, as a bribe in especially large amount, to the extortionists, concluding purchase and sale agreements with their indicated persons.
In connection with an apparent incident of crime, a criminal case has been initiated in the Investigation Department of the NSS of RA; preliminary investigation goes on, measures are being taken to detect and prosecute all the persons involved in the criminal chain.