Բացահայտվել է շորթմամբ առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու դեպք
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը, որպես առաջնահերթություններից մեկը դիտարկելով կոռուպցիայի տարաբնույթ դրսևորումների դեմ ուղղված պայքարը, դրա հակազդմանն օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է Երևանի քաղաքապետարանի մի շարք պաշտոնատար անձանց կողմից 2012-2015 թթ. ընթացքում շորթմամբ առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու դեպք։
Ստացված փաստական տվյալների համաձայն՝ Երևան համայնքի Արաբկիր վարչական շրջանի ղեկավարի տեղակալի պաշտոնը նախկինում զբաղեցրած անձը ազգականի անվամբ սեփականաշնորհված, 300.000 ԱՄՆ դոլար արժեցող, 377մ2 մակերեսով Վաղարշյան փողոցի կաթսայատներից մեկը կառուցապատմամբ զբաղվող տնտեսվարող սուբյեկտի ներկայացուցչին՝ բազմաբնակարան շենքի կառուցապատման համար, 2013 թ. առաջարկել է իրենից ձեռք բերել շուկայականից էականորեն էժան՝ 62 միլիոն ՀՀ դրամով: Պաշտոնատար անձը նշված գործարքի դիմաց առաջարկել է նաև կառուցվելիք բազմաբնակարան շենքից Երևանի քաղաքապետարանի մի շարք իրավասու պաշտոնատար անձանց որպես կաշառք հատկացնել 430.000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք 500մ2 ընդհանուր մակերեսով բնակարաններ, առևտրային տարածքներ և 4 ավտոկայանատեղի՝ հակառակ դեպքում վերջիններիս անունից սպառնալով պաշտոնեական լիազորությունների շրջանակներում առավելագույնս խոչընդոտել տնտեսվարող սուբյեկտի ձեռնարկատիրական գործունեությանը։
Շորթման արդյունքում ոտնահարվող իրավունքներն ու օրինական շահերը պաշտպանելու համար տնտեսվարող սուբյեկտի ներկայացուցիչը ստիպված համաձայնել է և 120.000 ԱՄՆ դոլարով կանխիկ գումարով գնված հիշյալ տարածքում բազմաբնակարան շենք կառուցելուց հետո՝ 2015-2017 թթ. շորթող անձանց որպես առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք հանձնել է պահանջված անշարժ գույքը՝ կնքելով առուվաճառքի պայմանագրեր նրանց մատնանշած անձանց հետ։
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ, կատարվում է նախաքննություն, միջոցներ են ձեռնարկվում հանցավոր շղթայի մեջ ներգրավված բոլոր անձանց պարզելու և պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ։

Служба национальной безопасности Республики Армения, рассматривая борьбу против различных проявлений коррупции в качестве одного из приоритетов, в результате оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, предпринятых в рамках возложенных на нее законом функций по противодействию коррупции, выявила случай получения взятки в особо крупных размерах путем вымогательства со стороны ряда должностных лиц мэрии Еревана в течение 2012-2015 гг.
Согласно полученным фактическим данным, лицо, ранее занимавшее должность заместителя руководителя административного района Арабкир общины Ереван, в 2013г. предложило представителю хозяйствующего субъекта, занимающегося застройкой, приобрести у него по цене, значительно ниже рыночной - за 62 миллиона драмов РА - одну из котельных, приватизированную на имя родственника, стоимостью 300.000 долларов США и площадью в 377 м2 на улице Вагаршяна для строительства многоквартирного дома.
Должностное лицо в обмен на указанную сделку предложило также в строящемся многоквартирном доме ряду компетентных должностных лиц мэрии Еревана предоставить в качестве взятки квартиры, коммерческие помещения и 4 парковочных места общей площадью в 500 м2 на сумму, эквивалентную 430.000 долларам США, в противном случае, угрожая от имени последних, в рамках должностных полномочий максимально препятствовать предпринимательской деятельности хозяйствующего субъекта.
Представитель хозяйствующего субъекта для защиты нарушенных в результате вымогательства прав и законных интересов вынужденно согласился и после строительства многоквартирного здания на упомянутой территории, купленной за наличную сумму в размере 120.000 долларов США, в 2015-2017гг. в качестве взятки в особо крупных размерах передал вымогателям требуемое недвижимое имущество, заключив договоры купли-продажи с указанными ими лицами.
По факту очевидного преступления в Следственном департаменте СНБ РА было возбуждено уголовное дело, ведется предварительное следствие, предпринимаются меры по выявлению всех лиц, вовлеченных в преступную цепочку, и привлечению их к ответственности.