Բացահայտվել է թմրամիջոցների ապօրինի ներկրման կայուն ուղու գործունեության դեպք
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառությունը դիտարկելով որպես անդրազգային հանցավորության դրսևորումներից մեկը, միջազգային իրավունքի և ներպետական օրենսդրության խստիվ պահպանմամբ, հետևողական պայքար մղելով ազգային անվտանգությանը սպառնացող հիշյալ արատավոր երևույթի դեմ, օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի աշխատակիցների հետ համատեղ ձեռնարկված անհետաձգելի օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել և խափանել է թմրամիջոցների ապօրինի ներկրման հերթական կայուն ուղու գործունեության դեպք։
Ստացված փաստական տվյալների համաձայն՝ Երևանում բնակվող Հայաստանի Հանրապետության 2 քաղաքացիներ և Ուրուգվայի Հանրապետության 1 քաղաքացի, նախնական համաձայնության գալով ԱՄՆ-ում բնակվող հայազգի հանցակցի հետ, ՀՀ տարբեր քաղաքացիների անվամբ՝ առանց վերջիններիս գիտության, փոստային առաքանիներում մանկական և գրենական պիտույքներում ծեփունով քողարկված թմրամիջոցները ԱՄՆ-ից մաքսային հսկողությունից թաքցնելով, Հայաստան տեղափոխելու և իրացնելու նպատակով՝ ստեղծել են կայուն հանցավոր խումբ և փոստային ծառայության միջոցով տևական ժամանակ մաքսանենգությամբ ներկրել են «կոկաին», «մեթամֆետամին» և «հաշիշի յուղ» տեսակների առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցներ։ Թվով 5 ծանրոցներով ուղարկված դրանց վերջին խմբաքանակը Հայաստանում գործող փոստային ծառայության գրասենյակ ստացվել է 2019 թ. դեկտեմբերի 26-ին, 2020 թ. հունվարի 8-ին և 10-ին, այնուհետև ս.թ. հունվարի 14֊ին հանցավոր խմբի անդամները ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների օպերատիվ հսկողության ներքո ստացել են նշված ծանրոցներից մեկը, փոխադրել այն իրենց կողմից որպես հավաքատեղի օգտագործվող ավտոտնակ, որից հետո ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցների կողմից հանցավոր խմբի 3 անդամները բերման են ենթարկվել և ձերբակալվել։
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում ձեռք են բերվել հանցավոր խմբի գործունեությունը փաստող անհերքելի ապացույցներ։ Մասնավորապես, փաստական տվյալներ են ստավել նրանց կողմից նախկինում թմրամիջոցներ Հայաստան ապօրինի ներկրելու, համացանցի միջոցով գնորդների հետ պայմանավորվածություններ ձեռք բերելու, գումարը ստանալուց հետո դրանք նախապես տեղանշած թաքստոցներում թողնելու և իրացնելու վերաբերյալ: Գործի շրջանակներում 3 անձանց առաջադրվել են մեղադրանքներ, և դատարանի որոշմամբ նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանավորումը։ Կատարվում է նախաքննություն, միջոցներ են ձեռնարկվում հանցավոր սխեմայում ներգրավված այլ անձանց հայտնաբերելու, ինչպես նաև թմրամիջոցների վաճառքից գոյացած ֆինանսական հոսքերի հասցեատերերին պարզելու ուղղությամբ։

Служба национальной безопасности РА, рассматривая незаконный оборот наркотических средств как одно из проявлений транснациональной преступности, строго соблюдая международное право и внутригосударственное законодательство, ведя последовательную борьбу с вышеуказанным порочным явлением, угрожающим национальной безопасности, в результате неотложных оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, предпринятых в рамках осуществления возложенных на нее законом функций, совместно с сотрудниками Комитета государственных доходов РА, раскрыла и пресекла случай, связанный с функционированием очередного стабильного канала незаконного ввоза наркотиков.
Согласно полученным фактическим данным, проживающие в Ереване 2 граждан Республики Армения и 1 гражданин Уругвая, вступив в предварительный сговор с проживающим в США сообщником армянского происхождения, минуя таможенный контроль, пересылали из США в Армению и реализовывали наркотики, замаскированные в пластилине в детских и канцелярских изделиях в почтовых посылках на имя различных граждан РА без их ведома. С этой целью они создали устойчивую преступную группу и в течение длительного времени через почтовую службу контрабандным путем ввозили наркотики “кокаин”, “метамфетамин” и “гашишное масло” в особо крупных размерах.
Последняя партия наркотиков, отправленная в 5 посылках, была получена действующей в Армении почтовой службой 26 декабря 2019г., 8 и 10 января 2020г. Затем 14 января с.г. члены преступной группы под оперативным контролем сотрудников СНБ РА получили одну из указанных посылок, доставили ее в гараж, используемый в качестве места сбора, после чего 3 членов преступной группы были подвергнуты приводу и задержаны сотрудниками Службы национальной безопасности.
В результате оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, предпринятых в рамках уголовного дела, возбужденного в Следственном департаменте СНБ РА по факту очевидного преступления по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА, были получены неопровержимые доказательства деятельности преступной группы.
В частности, были получены фактические данные о незаконном ввозе ими наркотиков в Армению в прошлом, договоренностях, достигнутых с покупателями через интернет, размещении наркотиков в заранее указанных тайниках после получения суммы и их реализации. В рамках дела 3 лицам были предъявлены обвинения, решением суда в их отношении в качестве меры пресечения был избран арест. Ведется предварительное следствие, предпринимаются меры по обнаружению других лиц, вовлеченных в преступную схему, а также установлению адресатов финансовых потоков, образовавшихся в результате продажи наркотиков.