Բացահայտվել է թմրամիջոցների ապօրինի ներկրման կայուն ուղու գործունեության դեպք
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառությունը դիտարկելով որպես անդրազգային հանցավորության դրսևորումներից մեկը, միջազգային իրավունքի և ներպետական օրենսդրության խստիվ պահպանմամբ, հետևողական պայքար մղելով ազգային անվտանգությանը սպառնացող հիշյալ արատավոր երևույթի դեմ, օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի աշխատակիցների հետ համատեղ ձեռնարկված անհետաձգելի օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել և խափանել է թմրամիջոցների ապօրինի ներկրման հերթական կայուն ուղու գործունեության դեպք։
Ստացված փաստական տվյալների համաձայն՝ Երևանում բնակվող Հայաստանի Հանրապետության 2 քաղաքացիներ և Ուրուգվայի Հանրապետության 1 քաղաքացի, նախնական համաձայնության գալով ԱՄՆ-ում բնակվող հայազգի հանցակցի հետ, ՀՀ տարբեր քաղաքացիների անվամբ՝ առանց վերջիններիս գիտության, փոստային առաքանիներում մանկական և գրենական պիտույքներում ծեփունով քողարկված թմրամիջոցները ԱՄՆ-ից մաքսային հսկողությունից թաքցնելով, Հայաստան տեղափոխելու և իրացնելու նպատակով՝ ստեղծել են կայուն հանցավոր խումբ և փոստային ծառայության միջոցով տևական ժամանակ մաքսանենգությամբ ներկրել են «կոկաին», «մեթամֆետամին» և «հաշիշի յուղ» տեսակների առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցներ։ Թվով 5 ծանրոցներով ուղարկված դրանց վերջին խմբաքանակը Հայաստանում գործող փոստային ծառայության գրասենյակ ստացվել է 2019 թ. դեկտեմբերի 26-ին, 2020 թ. հունվարի 8-ին և 10-ին, այնուհետև ս.թ. հունվարի 14֊ին հանցավոր խմբի անդամները ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների օպերատիվ հսկողության ներքո ստացել են նշված ծանրոցներից մեկը, փոխադրել այն իրենց կողմից որպես հավաքատեղի օգտագործվող ավտոտնակ, որից հետո ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցների կողմից հանցավոր խմբի 3 անդամները բերման են ենթարկվել և ձերբակալվել։
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում ձեռք են բերվել հանցավոր խմբի գործունեությունը փաստող անհերքելի ապացույցներ։ Մասնավորապես, փաստական տվյալներ են ստավել նրանց կողմից նախկինում թմրամիջոցներ Հայաստան ապօրինի ներկրելու, համացանցի միջոցով գնորդների հետ պայմանավորվածություններ ձեռք բերելու, գումարը ստանալուց հետո դրանք նախապես տեղանշած թաքստոցներում թողնելու և իրացնելու վերաբերյալ: Գործի շրջանակներում 3 անձանց առաջադրվել են մեղադրանքներ, և դատարանի որոշմամբ նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանավորումը։ Կատարվում է նախաքննություն, միջոցներ են ձեռնարկվում հանցավոր սխեմայում ներգրավված այլ անձանց հայտնաբերելու, ինչպես նաև թմրամիջոցների վաճառքից գոյացած ֆինանսական հոսքերի հասցեատերերին պարզելու ուղղությամբ։

The National Security Service of RA, considering the illicit trafficking of narcotic drugs as one of the expressions of transnational crime, strictly observing international law and domestic legislation, carrying out consistent fight against the mentioned perverse phenomenon that threatens the national security, as a result of urgent operational and search measures and investigative activities conducted within the functions vested upon it by the law jointly with the employees of the State Revenue Committee of RA, detected and prevented a case of function of another sustainable channel for illegal import of narcotic drugs.
According to the received factual information, two citizens of the Republic of Armenia residing in Yerevan and one citizen of Uruguay, having conspired with an Armenian accomplice residing in the US, with a purpose to transport narcotic drugs to Armenia and to sell them − hiding the drugs concealed with play dough in stationary and children's stuff from the US customs and sending in postal deliveries in the names of different Armenian citizens without their knowledge − created stable criminal group and during a long period through postal service smuggled to Armenia cocaine, methamphetamine and hashish oil in particularly large quantities.
The last batch of the aforementioned drugs was sent in 5 parcels that were received in an office of a postal service in Armenia on 26 December 2019, on 8 January and 10 January of 2020, and then, on 14 January 2020, the members of the criminal group, under the operational control of the NSS officers, received one of the mentioned parcels and transported it to a garage used as their assembly place, after which three members of the criminal group were brought in and detained by the officers of the National Security Service.
Irrefutable evidence on criminal group’s activities was obtained as a result of operational and search measures and investigative activities undertaken within the framework of the criminal case initiated in the Investigation Department of the NSS of RA on the fact of an apparent crime, according to the corresponding articles of the Criminal Code of RA. In particular, factual information was received indicating that the latters had illegally imported drugs to Armenia before, had made arrangements with buyers through the internet and after receiving money had left the drugs in initially marked concealments and sold them.
Within the framework of the case charges have been brought against three persons; detention has been chosen as a measure of restraint against them by court decision. Preliminary investigation is being conducted; measures are being taken to detect other persons involved in the criminal scheme and to find out the recipients of the financial flows raised from drug trafficking.