ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հետևողական և անզիջում պայքար մղելով կոռուպցիայի տարաբնույթ դրսևորումների դեմ, օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում ստացել է փաստական տվյալներ, որ ՀՀ ոստիկանության Կոտայքի մարզային վարչության Գառնիի բաժանմունքի նախկին պետը, իր պաշտոնավարման ընթացքում հանդիսանալով իշխանության ներկայացուցչի գործառույթներով օժտված պաշտոնատար անձ և հետաքննության մարմնի ղեկավար, պաշտոնեական լիազորությունները չկատարելով և այն ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, միջոցներ չի ձեռնարկել իր ծանոթների կողմից կազմակերպված՝ Ձորաղբյուր համայնքի հին գերեզմանատանը տարածքներ հատկացնելու պատրվակով քաղաքացիներից խարդախությամբ առանձնապես խոշոր չափերով գումարներ հափշտակելու դեպքերի կապակցությամբ հանցագործությունը բացահայտելու ուղղությամբ։
Մասնավորապես Ձորաղբյուր համայնքի բնակիչներից մեկի հաղորդման հիման վրա՝ վերջինիս հոր գերեզմանում այլ հուղարկավորություն կատարելու դեպքի առթիվ նախապատրաստվող նյութերով, հիշյալ պաշտոնատար անձն ակնհայտ ապօրինի գործողություններ կատարելու համար 2019 թ. փետրվարին որպես կաշառք ստանալով զգալի չափով կանխիկ գումար, հետաքննություն իրականացնող անձին ցուցում է տվել շեղել քննության ընթացքը, անտեսել և թաքցնել գործի համար կարևոր նշանակություն ունեցող ապացույցներն ու հանգամանքները: Հետաքննություն իրականացնող անձը բաժանմունքի պետի հանձարարությամբ խեղաթյուրել է մի շարք քաղաքացիներից վերցված բացատրությունների բովանդակությունը և, համապատասխան հիմքեր ստեղծելով, որոշում է կայացրել հանցակազմի բացակայության հիմքով քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին։ Արդյունքում՝ ծանր հետևանքներ են հասցվել արդարադատության ոլորտում պետության օրինական շահերին, պայմաններ են ստեղծվել առերևույթ ծանր հանցագործություն ենթադրաբար կատարած անձին պատշաճ քրեական պատասխանատվությունից ազատելու համար, խաթարվել է արդարադատության բուն էությունը և վստահությունը պետական իշխանության նկատմամբ:
ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ քննվող քրեական գործի շրջանակներում, հիշյալ 2 պաշտոնատար անձանց մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով, նրանցից մեկը տվել է խոստովանական բնույթի ցուցմունքներ և պնդել դրանք առերեսման ժամանակ։ Երկուսի նկատմամբ ընտրվել է խափանման միջոց, նախաքննությունը շարունակվում է։

The National Security Service of RA, carrying out a consistent and uncompromising fight against various manifestations of corruption, as result of operational and search measures and investigative activities undertaken within the functions vested upon it by the law, received factual information according to which the former chief of Garni subdivision of Kotayk Marz Department of the RA Police, during his tenure being an official entrusted with functions of a representative of authority and being a head of investigation body, by failing to exercise official powers and using them against the service interests, didn't take measures to detect a crime organized by his acquaintances in connection with cases of the theft, by swindle, of especially large amounts of money from citizens under the pretext of allocating areas in the old cemetery of Dzoraghbyur community.
In particular, on the basis of the materials being prepared based on the report of one of the residents of Dzoraghbyur community about carrying out other burial in the mentioned resident's father’s grave, in February of 2019, after receiving a significant amount of money in cash as a bribe for committing obviously illegal actions, the aforesaid official ordered the person conducting the investigation to divert the investigation process, as well as ignore and hide evidence and circumstances important for the case. At the order of the chief of the subdivision, the person conducting the investigation distorted the contents of the explanations taken from a number of citizens and, having created corresponding grounds, made a decision to reject the institution of a criminal case based on the absence of corpus delicti. As a result, this caused severe consequences to the legal interests of the state in the field of justice; conditions have been created for exemption of the person who allegedly committed an apparent grave crime from relevant criminal liability; the very essence of justice and confidence in state authority have been undermined.
Within the framework of the criminal case being investigated based on the fact of an apparent crime in the Investigation Department of the NSS of RA, charges have been brought against the mentioned two officials, according to the corresponding article of the RA Criminal Code; one of them gave confessionary statements and claimed them during the cross-examination. Measures of restraint against two of them have been chosen; preliminary investigation goes on.