ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հետևողական և անզիջում պայքար մղելով կոռուպցիայի տարաբնույթ դրսևորումների դեմ, օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում ստացել է փաստական տվյալներ, որ ՀՀ ոստիկանության Կոտայքի մարզային վարչության Գառնիի բաժանմունքի նախկին պետը, իր պաշտոնավարման ընթացքում հանդիսանալով իշխանության ներկայացուցչի գործառույթներով օժտված պաշտոնատար անձ և հետաքննության մարմնի ղեկավար, պաշտոնեական լիազորությունները չկատարելով և այն ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, միջոցներ չի ձեռնարկել իր ծանոթների կողմից կազմակերպված՝ Ձորաղբյուր համայնքի հին գերեզմանատանը տարածքներ հատկացնելու պատրվակով քաղաքացիներից խարդախությամբ առանձնապես խոշոր չափերով գումարներ հափշտակելու դեպքերի կապակցությամբ հանցագործությունը բացահայտելու ուղղությամբ։
Մասնավորապես Ձորաղբյուր համայնքի բնակիչներից մեկի հաղորդման հիման վրա՝ վերջինիս հոր գերեզմանում այլ հուղարկավորություն կատարելու դեպքի առթիվ նախապատրաստվող նյութերով, հիշյալ պաշտոնատար անձն ակնհայտ ապօրինի գործողություններ կատարելու համար 2019 թ. փետրվարին որպես կաշառք ստանալով զգալի չափով կանխիկ գումար, հետաքննություն իրականացնող անձին ցուցում է տվել շեղել քննության ընթացքը, անտեսել և թաքցնել գործի համար կարևոր նշանակություն ունեցող ապացույցներն ու հանգամանքները: Հետաքննություն իրականացնող անձը բաժանմունքի պետի հանձարարությամբ խեղաթյուրել է մի շարք քաղաքացիներից վերցված բացատրությունների բովանդակությունը և, համապատասխան հիմքեր ստեղծելով, որոշում է կայացրել հանցակազմի բացակայության հիմքով քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին։ Արդյունքում՝ ծանր հետևանքներ են հասցվել արդարադատության ոլորտում պետության օրինական շահերին, պայմաններ են ստեղծվել առերևույթ ծանր հանցագործություն ենթադրաբար կատարած անձին պատշաճ քրեական պատասխանատվությունից ազատելու համար, խաթարվել է արդարադատության բուն էությունը և վստահությունը պետական իշխանության նկատմամբ:
ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ քննվող քրեական գործի շրջանակներում, հիշյալ 2 պաշտոնատար անձանց մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով, նրանցից մեկը տվել է խոստովանական բնույթի ցուցմունքներ և պնդել դրանք առերեսման ժամանակ։ Երկուսի նկատմամբ ընտրվել է խափանման միջոց, նախաքննությունը շարունակվում է։

Служба национальной безопасности РА, ведя последовательную и непреклонную борьбу с различными проявлениями коррупции, в результате оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, предпринятых в рамках возложенных на нее законом функций, получила фактические данные о том, что бывший начальник Гарнийского отделения Котайкского областного управления Полиции РА в период своего пребывания в должности, будучи должностным лицом, наделенным функциями представителя власти, и руководителем следственного органа, не выполняя свои должностные полномочия и используя их вопреки интересам службы, не предпринял мер по раскрытию преступления, организованного его знакомыми, в связи со случаями хищения у граждан денежных средств в особо крупных размерах путем мошенничества под предлогом предоставления территорий на старом кладбище общины Дзорахбюр.
В частности, на основании сообщения одного из жителей общины Дзорахбюр, по материалам, подготавливаемым по случаю проведения другого захоронения на могиле отца последнего, упомянутое должностное лицо, получив в феврале 2019г. значительную сумму наличных денег в качестве взятки за совершение очевидных незаконных действий, поручило лицу, осуществляющему расследование, изменить ход расследования, проигнорировать и скрыть доказательства и обстоятельства, имеющие важное значение для дела. Лицо, осуществляющее расследование, по поручению начальника отделения исказило содержание взятых у ряда граждан объяснений и, создав соответствующие основания, приняло решение отказать в возбуждении уголовного дела на основании отсутствия состава преступления. В результате были нанесены тяжелые последствия законным интересам государства в сфере правосудия, были созданы условия для освобождения от надлежащей уголовной ответственности лица, предположительно совершившего очевидное тяжкое преступление, была искажена сама суть правосудия и подорвано доверие по отношению к государственной власти.
В рамках уголовного дела, расследуемого в Следственном департаменте СНБ РА по факту очевидного преступления, двум упомянутым должностным лицам было предъявлено обвинение по соответствующей статье Уголовного кодекса РА, один из них дал признательные показания и настаивал на них в ходе очной ставки. В отношении обоих избрана мера пресечения, предварительное следствие продолжается.