Բացահայտվել են կաշառքի դիմաց կեղծ բժշկական փաստաթղթերով ժամկետային զինվորական ծառայությունից տարկետում ստանալու և ժամկետից շուտ զորացրվելու դեպքեր
04-02-2020
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը ՀՀ զինված ուժերի մարտունակությունը և մարտական պատրաստությունը պահպանելիս հրամանատարությանն աջակցելու, կոռուպցիայի հակազդմանն օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու դեպք:
Մասնավորապես, փաստական տվյալներ են ստացվել, որ թիվ 2 նյարդաբանական բուժմիավորման նյարդաբանական բաժանմունքի ավագ նյարդաբանը, իր ծանոթի նախաձեռնությամբ, 2019 թվականին ընդգրկված լինելով զորակոչիկների բժշկական հետազոտման, փորձաքննության և բուժման համար ստեղծված հանձնաժողովում, կաշառքի դիմաց կեղծ բժշկական փաստաթղթեր կազմելու և դրանց հիման վրա զինակոչիկների համար պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայությունից տարկետում ստանալու վերաբերյալ նախնական համաձայնության է եկել նշված ծանոթի հետ, այնուհետև նրա օժանդակությամբ 2019 թվականի նոյեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին թվով 4 զորակոչիկների հարազատներից ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ ընդհանուր առմամբ 8.500 ԱՄՆ դոլարի կաշառք:
Փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել նաև, որ հիշյալ ծանոթը ինչպես վերը նշված, այնպես էլ այլ զորակոչիկների համար պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայությունից տարկետում ստանալու և զինծառայողներին ժամկետային զինվորական ծառայությունից վաղաժամ զորացրելու նպատակով, վերջիններիս հարազատներից՝ որպես միջնորդ, պատկան մարմիններին կաշառք տալու համար 2019 թ.-ի ընթացքում ստացել է առանձնապես խոշոր չափերի` ընդհանուր 45.000 ԱՄՆ դոլար գումար:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածների հատկանիշներով։ Անհերքելի ապացույցների առկայության ներքո կաշառք ստացած հիշյալ պաշտոնատար անձը խոստովանել է կատարած հանցագործությունը։
Կատարվում է նախաքննություն, միջոցներ են ձեռնարկվում բոլոր հանցադեպերը և կոռուպցիոն շղթայի մեջ ներգրավված անձանց շրջանակը պարզելու և պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ:

The National Security Service of the Republic of Armenia, as a result of operational and search measures and investigative activities undertaken within the functions vested upon it by the law, aimed at supporting the command in maintaining the combat effectiveness and combat readiness of the RA Armed Forces, as well as aimed at countering corruption, detected a case of receiving a bribe in particularly large amounts.
In particular, factual information was received, according to which, a senior neurologist of N2 Neurological Medical Associations' Neurological unit, at the initiative of his acquaintance, in 2019 being included in the committee created for conscripts' medical examination, expertise and treatment, conspired with the mentioned acquaintance about drafting false medical documents and about receiving for conscripts deferments of compulsory fixed-term military service based on these documents in exchange for a bribe, and then, with the help of that acquaintance, during November-December 2019, received from four conscripts’ relatives a bribe in particularly large amount- USD 8.500.
Besides, factual information was obtained, according to which, the mentioned acquaintance, in order to receive for the above-noted and other conscripts deferments of the compulsory fixed-term military service and to prematurely demobilize servicemen from the fixed-term military service, during 2019, as a broker, received from their relatives money in particularly large amount − USD 45.000− to give it as a bribe to competent authorities.
On the basis of the corresponding articles of the Criminal Code of RA, a criminal case was initiated on the fact in the Investigation Department of the NSS of RA. Due to the existence of irrefutable evidence, the aforementioned official, who had received the bribe, confessed having committed the crime.
A preliminary investigation is being conducted; measures are being taken to establish all the episodes of crime and the circle of persons involved in the corruption chain, as well as to prosecute those persons.