Բացահայտվել է պաշտոնատար անձանց կողմից առանձնապես խոշոր չափերով գումարի հափշտակման դեպք
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հավատարիմ լինելով կոռուպցիայի տարաբնույթ դրսևորումներն արմատախիլ անելու սկզբունքին, կոռուպցիայի հակազդմանն օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է առանձնապես խոշոր չափերով գումարի հափշտակման դեպք:
Մասնավորապես, փաստական տվյալներ են ստացվել, որ Երևանի քաղաքապետարանի և վարչական շրջանների աշխատակազմերի մի շարք պատասխանատու պաշտոնատար անձինք, ծառայության շահերին հակառակ, չկատարելով իրենց պաշտոնեական լիազորությունները և չարաշահելով պանշտոնեական դիրքը, պատշաճ կերպով չեն վերահսկել քաղաքապետարանի հետ դեռևս 2014 թ. կնքված պայմանագրով բազմաբնակարան շենքերի աղբատարերի սպասարկման, շինարարական աղբի տեղափոխման և գետերի հուների մաքրման աշխատանքներն իրականացնելու պարտականությունը ստանձնած «Դավարս» ՍՊԸ-ի գործունեությունը: Պաշտոնատար անձինք անտեսել են ընկերության կողմից պայմանագրի կետերի պարբերաբար խախտման դեպքերը, ստորագրել են ընկերության ծառայողների կողմից ուռճացված տվյալներով կազմված կատարողական ակտերը, ինչպես նաև՝ աշխատանքների ու ծառայությունների մատուցման ընդունման-հանձնման արձանագրությունները։ Արդյունքում՝ 2015-2019 թթ. ընթացքում ընկերությանը փոխանցված 1.862.000.000 ՀՀ դրամից վատնման եղանակով հափշտակվել են առանձնապես խոշոր չափերով՝ շուրջ 450.000.000 ՀՀ դրամի պետական միջոցներ:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածների հատկանիշներով, կատարվում է նախաքննություն, միջոցներ են ձեռնարկվում դեպքի բոլոր հանգամանքները և կոռուպցիոն շղթայի մեջ ներգրավված անձանց շրջանակը պարզելու, պատասխանատվության ենթարկելու, պատճառված վնասի չափը հստակեցնելու և վերականգնելու ուղղությամբ:

Case of Stealing Money in Especially Large Amount by Officials Detected
The National Security Service of the Republic of Armenia, being faithful to the principle of eliminating various manifestations of corruption, as a result of operational and search measures and investigative activities undertaken within the functions vested upon it by the law and aimed at countering corruption, detected a case of stealing money in especially large amount.
In particular, factual information was received according to which a number of responsible officials from the staffs of Yerevan Municipality and administrative districts of Yerevan, by failing to exercise their official powers and abusing an official position against the service interests, didn’t properly control the activities of “Davars” Ltd which had undertaken an obligation, under the agreement concluded with the Municipality in 2014, to carry out works related to the maintenance of garbage chutes of multi-family houses, transportation of demolition wastes and cleaning of river channels. The officials ignored the cases of periodical violations of the provisions of the agreement by the company and signed implementing acts, as well as handover-takeover protocols on provided works and services that had been drafted by the employees of the company with the use of exaggerated data. As a result of this, around AMD 450.000.000 of public funds has been stolen, through squandering, from the money−AMD 1.862.000.000− transferred to the company during 2015-2019.
In this connection a criminal case has been initiated in the Investigation Department of the NSS of RA on the basis of the corresponding articles of the Criminal Code of RA; preliminary investigation goes on, measures are being taken to find out all the circumstances of the case, to establish and prosecute the circle of persons involved in the corruption chain and to specify and repair the damage caused.