Բացահայտվել է պաշտոնատար անձանց կողմից առանձնապես խոշոր չափերով գումարի հափշտակման դեպք
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հավատարիմ լինելով կոռուպցիայի տարաբնույթ դրսևորումներն արմատախիլ անելու սկզբունքին, կոռուպցիայի հակազդմանն օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է առանձնապես խոշոր չափերով գումարի հափշտակման դեպք:
Մասնավորապես, փաստական տվյալներ են ստացվել, որ Երևանի քաղաքապետարանի և վարչական շրջանների աշխատակազմերի մի շարք պատասխանատու պաշտոնատար անձինք, ծառայության շահերին հակառակ, չկատարելով իրենց պաշտոնեական լիազորությունները և չարաշահելով պանշտոնեական դիրքը, պատշաճ կերպով չեն վերահսկել քաղաքապետարանի հետ դեռևս 2014 թ. կնքված պայմանագրով բազմաբնակարան շենքերի աղբատարերի սպասարկման, շինարարական աղբի տեղափոխման և գետերի հուների մաքրման աշխատանքներն իրականացնելու պարտականությունը ստանձնած «Դավարս» ՍՊԸ-ի գործունեությունը: Պաշտոնատար անձինք անտեսել են ընկերության կողմից պայմանագրի կետերի պարբերաբար խախտման դեպքերը, ստորագրել են ընկերության ծառայողների կողմից ուռճացված տվյալներով կազմված կատարողական ակտերը, ինչպես նաև՝ աշխատանքների ու ծառայությունների մատուցման ընդունման-հանձնման արձանագրությունները։ Արդյունքում՝ 2015-2019 թթ. ընթացքում ընկերությանը փոխանցված 1.862.000.000 ՀՀ դրամից վատնման եղանակով հափշտակվել են առանձնապես խոշոր չափերով՝ շուրջ 450.000.000 ՀՀ դրամի պետական միջոցներ:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածների հատկանիշներով, կատարվում է նախաքննություն, միջոցներ են ձեռնարկվում դեպքի բոլոր հանգամանքները և կոռուպցիոն շղթայի մեջ ներգրավված անձանց շրջանակը պարզելու, պատասխանատվության ենթարկելու, պատճառված վնասի չափը հստակեցնելու և վերականգնելու ուղղությամբ:

Выявлен случай хищения должностными лицами суммы в особо крупных размерах
Служба национальной безопасности РА, будучи верной принципу искоренения различных проявлений коррупции, в результате оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, предпринятых в рамках возложенных на нее законом функций по противодействию коррупции, выявила случай хищения суммы в особо крупных размерах.
В частности, были получены фактические данные о том, что ряд ответственных должностных лиц аппаратов мэрии и административных районов Еревана, вопреки интересам службы, не выполняя своих должностных полномочий и злоупотребляя должностным положением, не осуществляли надлежащего контроля за деятельностью ООО «Даварс», которое по заключенному еще в 2014 году договору с мэрией взяло на себя обязательства по выполнению работ, связанных с обслуживанием мусоропроводов многоквартирных зданий, перевозкой строительного мусора и очисткой русел рек. Должностные лица игнорировали случаи регулярного нарушения пунктов договора со стороны компании, подписывали составленные сотрудниками компании исполнительные акты с раздутыми данными, а также протоколы приема-сдачи выполненных работ и оказанных услуг. В результате в 2015-2019 гг. из 1.862.000.000 драмов, перечисленных компании, путем растраты были похищены государственные средства в особо крупных размерах на сумму около 450.000.000 драмов РА.
По данному факту в Следственном департаменте СНБ РА было возбуждено уголовное дело по признакам соответствующих статей Уголовного кодекса РА, ведется предварительное следствие, принимаются меры для выяснения всех обстоятельств дела, выявления круга лиц, вовлеченных в коррупционную цепочку, привлечения их к ответственности, а также уточнения размера причиненного ущерба и его восстановления.