Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը, հավատարիմ լինելով կոռուպցիայի տարաբնույթ դրսևորումներն արմատախիլ անելու սկզբունքին, դրա հակազդմանն օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում ստացել է փաստական տվյալներ այն մասին, որ ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահը, հանդիսանալով պաշտոնատար անձ, պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով և անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, շինարակական աշխատանքներ ծավալող անձանց կամ կառուցապատող ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների համաձայն, ինչպես անձամբ, այնպես էլ մտերիմի միջոցով 5 դեպքով խոշոր և առանձնապես խոշոր՝ 1.000.000-2.500.000 ՀՀ դրամի չափով, գումարի կամ ապրանքանյութական արժեքների տեսքով կաշառք ստանալու դիմաց, 2019թ. ընթացքում նրանց օգտին կատարել է գործողություններ կամ նպաստել է ցանկալի որոշումների արագ կայացմանը և տրամադրմանը:
Կաշառք ստանալը քողարկելու նպատակով, խախտելով ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելու օրենքով սահմանված արգելքը, նա մտերիմի անունով հիմնել է նախագծման աշխատանքներ իրականացնող ՍՊ ընկերություն և նյութական առավելություն ստանալու նպատակով՝ ուղղորդել է իրեն դիմած կառուցապատողներին և անհատներին գործարքներ կատարել նշված ընկերության հետ` միջոցներ ձեռնարկելով ընկերության կողմից կազմված փաստաթղթերի հիման վրա պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների կողմից բարենպաստ որոշումների կայացման համար:
Բացի այդ, ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահը 2019թ. հոկտեմբերի 23-ին իր աշխատասենյակում տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ պայմանավորվածություն է ձեռք բերել մի քանի շինարարական ընկերությունների սեփականատիրոջը «Հայաստանի վաստակավոր շինարարի» կոչման ներկայացնելու համար, դրա դիմաց որպես կաշառք ստանալով 2.379.950 դրամին համարժեք 5000 ԱՄՆ դոլար գումար և շուրջ 2.300.000 ՀՀ դրամին համարժեք շինանյութ։
ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով առերևույթ հանցագործության դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում, ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձինք բերման են ենթարկվել, նրանցից երեքը՝ այդ թվում հիշյալ կոմիտեի նախագահը, ձերբակալվել են, ընդ որում կաշառք ստացած պաշտոնյան որպես կասկածյալ հարցաքննվելուց խոստովանել է հանցագործության կատարումը: Նախաքննությունը շարունակվում է։

Case of Receiving Bribe in Especially Large Amount by Official Detected
The National Security Service of the Republic of Armenia, being faithful to the principle of eliminating various manifestations of corruption, as a result of operational and search measures and investigative activities undertaken within the functions vested upon it by the law and aimed at countering corruption, received factual information according to which the Chairman of the Urban Development Committee, being an official, using official position against the service interests and proceeding from personal interest, according to the agreements reached with the persons carrying out construction works or with the representatives of real estate development companies, on five occasions, in exchange for receiving, personally or through a person close to him, a bribe in large and especially large amounts – AMD 1.000.000-2.500.000, in the form of money, commodities and materials − during 2019 committed acts for their benefit or facilitated the rapid adoption and provision of favorable decisions.
Having a purpose to conceal the fact of receiving a bribe, violating the legal ban on carrying out entrepreneurial activities, he established a limited liability company dealing with engineering works in the name of his close person and, in order to receive a material advantage, instructed the real estate developers and individuals who applied to him to make transactions with the mentioned company, taking measures for adoption of favorable decisions by the state and local self-government bodies based on the documents drawn up by the above-noted company.
Besides, on 23 October 2019, during the meeting in his office, the chairman of the Urban Development Committee came to an agreement about representing the owner of several construction companies for the title of the Distinguished Construction Worker of Armenia, in exchange for that receiving USD 5000 (equivalent to AMD 2.379.950) and construction material- worth around AMD 2.300.000.
Within the framework of the criminal case −initiated on the fact of apparent crimes in the Investigation Department of the RA NSS, according to the corresponding articles of the Criminal Code of RA− the persons who had committed the alleged crime were brought in and three of them, including the chairman of the mentioned committee, were detained. Besides, while being interrogated as a suspect the official who had received the bribe confessed having committed the crime. Preliminary investigation is underway.