Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը, հավատարիմ լինելով կոռուպցիայի տարաբնույթ դրսևորումներն արմատախիլ անելու սկզբունքին, դրա հակազդմանն օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում ստացել է փաստական տվյալներ այն մասին, որ ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահը, հանդիսանալով պաշտոնատար անձ, պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով և անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, շինարակական աշխատանքներ ծավալող անձանց կամ կառուցապատող ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների համաձայն, ինչպես անձամբ, այնպես էլ մտերիմի միջոցով 5 դեպքով խոշոր և առանձնապես խոշոր՝ 1.000.000-2.500.000 ՀՀ դրամի չափով, գումարի կամ ապրանքանյութական արժեքների տեսքով կաշառք ստանալու դիմաց, 2019թ. ընթացքում նրանց օգտին կատարել է գործողություններ կամ նպաստել է ցանկալի որոշումների արագ կայացմանը և տրամադրմանը:
Կաշառք ստանալը քողարկելու նպատակով, խախտելով ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելու օրենքով սահմանված արգելքը, նա մտերիմի անունով հիմնել է նախագծման աշխատանքներ իրականացնող ՍՊ ընկերություն և նյութական առավելություն ստանալու նպատակով՝ ուղղորդել է իրեն դիմած կառուցապատողներին և անհատներին գործարքներ կատարել նշված ընկերության հետ` միջոցներ ձեռնարկելով ընկերության կողմից կազմված փաստաթղթերի հիման վրա պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների կողմից բարենպաստ որոշումների կայացման համար:
Բացի այդ, ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահը 2019թ. հոկտեմբերի 23-ին իր աշխատասենյակում տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ պայմանավորվածություն է ձեռք բերել մի քանի շինարարական ընկերությունների սեփականատիրոջը «Հայաստանի վաստակավոր շինարարի» կոչման ներկայացնելու համար, դրա դիմաց որպես կաշառք ստանալով 2.379.950 դրամին համարժեք 5000 ԱՄՆ դոլար գումար և շուրջ 2.300.000 ՀՀ դրամին համարժեք շինանյութ։
ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով առերևույթ հանցագործության դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում, ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձինք բերման են ենթարկվել, նրանցից երեքը՝ այդ թվում հիշյալ կոմիտեի նախագահը, ձերբակալվել են, ընդ որում կաշառք ստացած պաշտոնյան որպես կասկածյալ հարցաքննվելուց խոստովանել է հանցագործության կատարումը: Նախաքննությունը շարունակվում է։

Раскрыт случай получения должностным лицом взятки в особо крупном размере
Служба национальной безопасности Республики Армения, будучи верной принципу искоренения различных проявлений коррупции, в результате оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, предпринятых в рамках возложенных на нее законом функций по противодействию коррупции, получила фактические данные о том, что председатель Комитета по градостроительству РА, являясь должностным лицом, используя должностное положение вопреки интересам службы и исходя из личной заинтересованности, согласно договоренностям, достигнутым с лицами, осуществляющими строительные работы, или представителями компаний-застройщиков, как лично, так и через близкое лицо, по 5 случаям за взятки в крупном и особо крупном размере –1.000.000-2.500.000 драмов РА – в виде суммы или товарно-материальных ценностей, в течение 2019г. совершал действия в их пользу или способствовал быстрому принятию и получению желаемых решений.
С целью сокрытия получения взятки, нарушив установленный законом запрет на занятие предпринимательской деятельностью, он основал на имя близкого лица общество с ограниченной ответственностью, осуществляющее проектные работы, и с целью получения материального преимущества, направлял обратившихся к нему застройщиков и частных лиц совершать сделки с указанной компанией, принимая меры для принятия государственными органами и органами местного самоуправления благоприятных решений на основании составленных компанией документов.
Кроме того, председатель Комитета по градостроительству РА 23 октября 2019г. во время встречи в своем кабинете договорился о представлении собственника нескольких строительных компаний к званию “Заслуженный строитель Армении”, получив за это взятку в размере 5000 долларов США, эквивалентных 2.379.950 драмам, и строительных материалов на сумму около 2.300.000 драмов РА.
В рамках уголовного дела, возбужденного в Следственном департаменте СНБ РА по факту очевидного преступления по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА, лица, совершившие предполагаемое преступление, были подвергнуты приводу, трое из них, в том числе председатель указанного комитета, были задержаны, причем получившее взятку должностное лицо при допросе в качестве подозреваемого призналось в совершении преступления. Предварительное следствие продолжается.