ԱԱԾ-ն բացահայտել է պաշտոնեական դիրքի օգտագործմամբ հափշտակություն կատարելու դեպք
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հանցավորության դեմ պայքարի ոլորտում օրենքով իրեն վերապահված լիազորությունների շրջանակներում պատշաճ կերպով դատաիրավական ընթացք տալով պետական տարբեր մարմիններից կոռուպցիայի տարաբնույթ դրսևորումների վերաբերյալ ստացված ազդակներին, «Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարան» հիմնադրամի և «Հերացի» արհեստակցական կազմակերպության ծառայողների կողմից խոշոր և առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություններ կատարելու դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամետում հարուցված քրեական գործով կատարված նախաքննությամբ բացահայտել է պաշտոնեական փաստաթղթերի կեղծմամբ և պաշտոնեական դիրքի օգտագործմամբ հափշտակություն կատարելու դեպք:
Ստացված փաստական տվյալների համաձայն՝ «Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարան» հիմնադրամի աշխատակազմի ղեկավարը, ինչպես անձամբ, այնպես էլ նույն հիմնադրամի տնտեսական վարչության պետի հետ նախնական համաձայնությամբ, 2016 թվականից մինչև 2018 թվականն ընկած ժամանակահատվածում, կեղծել է պաշտոնեական փաստաթղթեր՝ Հայաստանի Հանրապետությունից բացակայող անձի անունից կազմել է վճարովի ծառայությունների մատուցման շինծու պայմանագիր` թիվ 1 հիվանդանոցային համալիրի տարածքում կուտակված աղբը տեղափոխելու վերաբերյալ, այնուհետև՝ փաստացի չկատարված ծառայությունների հանձնման-ընդունման ակտ, որոնց օգտագործմամբ, վատնման եղանակով հափշտակվել է զգալի չափերով գումար:
Գործով ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ հիշյալ 2 անձանց մեղադրանքներ են առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով:
Նախաքննությունը շարունակվում է, միջոցներ են ձեռնարկվում մնացած դրվագներով հանցագործության կատարմանը ներգրավված բոլոր անձանց պարզելու և պատասխանատվության ենթարկելու, պատճառված վնասը հստակեցնելու ու վերականգնելու ուղությամբ։

NSS Detected Case on Committing Embezzlement by Abusing Official Position
The National Security Service of RA within the framework of its authorities in the field of combating crime vested upon it by law, in order to duly initiate judicial and legal proceedings based on signals on various manifestations of corruption obtained from different state authorities, during the preliminary investigation on the criminal case initiated in the Investigation Department of the RA NSS with regard to the cases of embezzlement in large and particularly large amount committed by employees of «Yerevan State Medical University after Mkhitar Heratsi» fund and «Heratsi» trade union organization, detected a case of committing embezzlement by abuse of official position and falsification of official documents.
According to the obtained factual data, the head of staff of «Yerevan State Medical University after Mkhitar Heratsi» fund, both personally and with prior agreement with the head of the Economic Department of the same fund, from 2016 to 2018 forged official documents: he drew up a false contract for provision of paid services on behalf of a person absent from the Republic of Armenia, with regard to transport garbage from the territory of the Hospital Complex N1, then Act of delivery and acceptance of actually unperformed services and using these documents stole a considerable sum of money by squandering.
Based on the weight of the obtained sufficient evidence on this case the abovementioned 2 persons were charged, according to corresponding articles of the RA Criminal Code.
Preliminary investigation is being conducted, measures are being taken to detect all persons involved in commitment of the crime on other episodes, to subject them to criminal liability, to determine and restore the damage caused.