ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը՝ հավատարիմ կոռուպցիայի տարաբնույթ դրսևորումներն արմատախիլ անելու որդեգրած քաղաքականությանը, դրա հակազդմանն օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է առանձնապես խոշոր չափի կաշառք ստանալու հերթական դեպքը:
Մասնավորապես, փաստական տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի հյուսիսային մաքսատուն-վարչության իշխանության ներկայացուցչի գործառույթներ իրականացնող Բավրա մաքսակետի հերթափոխի պետը և մաքսային 2 տեսուչ, 2020 թ. հունվարի 25-ին ընդունելով բեռնափոխադրումներ իրականացնող կազմակերպության համասեփականատիրոջ առաջարկը, համաձայնության են եկել առանձնապես խոշոր չափի՝ 1.436.610 ՀՀ դրամին համարժեք 3000 ԱՄՆ դոլար կաշառք ստանալու դիմաց, առանց պատշաճ մաքսային հսկողության և ձևակերպման մաքսային տարածքից բաց թողնել հիշյալ կազմակերպության կողմից Վրաստանից տեղափոխվող շուրջ 4.5 տոննա ընդհանուր քաշով բեռը:
Արդյունքում՝ ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի աշխատակիցները, ըստ նախնական համաձայնության, ծառայության շահերին հակառակ, շահադիտական շահագրգռվածությունից ելնելով, չեն կատարել իրենց ծառայողական պարտականությունները՝ մաքսային ստուգման չեն ենթարկել 2020թ. փետրվարի 6-ին վաղ առավոտյան Վրաստանից Բավրա մաքսակետ մուտք գործած բեռնատարը։ Ընդհակառակը՝ հանցավոր նպատակն իրագործելիս խոչընդոտները վերացնելու համար՝ մաքսավորներից մեկը դիմել է իր ծանոթին, որը 200 ԱՄՆ դոլար վարձատրության դիմաց Բավրա մաքսակետում իր գործողություններով շեղել է այլ մաքսային տեսուչների և մաքսատան գոտում գտնվող մյուս ծառայությունների ուշադրությունը, ինչի արդյունքում խմբի անդամները պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահմամբ բեռնատարի վարորդին թույլատրել են առանց բեռի մաքսազերծման հեռանալ մաքսատան տարածքից՝ դրանով իսկ հեղինակազրկելով պետական կառույցը, խաթարելով դրա բնականոն գործունեությունը և էական վնաս պատճառելով պետության օրինական շահերին: Սակայն ՀՀ ԱԱԾ օպերատիվ ստորաբաժանումների աշխատակիցների հսկողության ներքո նրանք բռնվել և բերման են ենթարկվել վերջիններիս կողմից, ընդ որում՝ մաքսավորներից մեկը խոստովանել է հանցագործության կատարումը:
Առերևույթ հանցագործության դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով, ենթադրյալ հանցագործություն կատարած 4 անձ ձերբակալվել է: Նախաքննությունը շարունակվում է, միջոցներ են ձեռնարկվում կոռուպցիոն շղթայի մեջ ներգրավված անձանց շրջանակը պարզելու և նրանց կողմից կատարված արարքին համարժեք քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ։

Задержан начальник смены таможенного пункта «Бавра»
Служба национальной безопасности РА, будучи верной политике искоренения различных проявлений коррупции, в результате оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, предпринятых в рамках возложенных на нее законом функций по противодействию коррупции, раскрыла очередной случай получения взятки в особо крупном размере.
В частности, были получены фактические данные о том, что начальник смены таможенного пункта «Бавра», осуществляющий функции представителя власти Северной таможни-управления Комитета государственных доходов РА, и 2 таможенных инспекторов, 25 января 2020 года, приняв предложение совладельца организации, осуществляющей грузоперевозки, договорились за взятку в особо крупном размере (3000 долларов США, эквивалентных 1.436.610 драмам РА) пропустить через таможенную территорию перевозимый указанной компанией из Грузии груз общим весом около 4.5 тонн без надлежащего таможенного контроля и оформления.
В результате сотрудники Комитета государственных доходов РА по предварительному сговору, вопреки интересам службы и исходя из корыстной заинтересованности, не выполнили свои служебные обязанности, в частности, не осуществили таможенную проверку грузовика, прибывшего ранним утром 6 февраля 2020 года на таможенный пункт «Бавра» из Грузии.
Наоборот, для устранения препятствий при реализации преступной цели один из таможенников обратился к своему знакомому, который за вознаграждение в размере 200 долларов США своими действиями на таможенном пункте «Бавра» отвлек внимание других таможенных инспекторов и находящихся в таможенной зоне других служб, в результате чего члены группы, злоупотребив должностными полномочиями, разрешили водителю грузовика покинуть территорию таможенного пункта без растаможивания груза, тем самым дискредитировав государственную структуру, нарушив ее нормальную деятельность и причинив существенный ущерб законным интересам государства. Однако под контролем сотрудников оперативных подразделений СНБ РА они были пойманы и подвергнуты приводу, причем один из таможенников сознался в совершении преступления.
По фактам очевидного преступления в Следственном департаменте СНБ РА было возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА. Четверо лиц, совершивших предполагаемое преступление, были задержаны. Предварительное следствие продолжается, принимаются меры, чтобы установить круг лиц, вовлеченных в коррупционную цепочку, и дать соответствующую уголовно-правовую оценку совершенному ими деянию.