ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը՝ հավատարիմ կոռուպցիայի տարաբնույթ դրսևորումներն արմատախիլ անելու որդեգրած քաղաքականությանը, դրա հակազդմանն օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է առանձնապես խոշոր չափի կաշառք ստանալու հերթական դեպքը:
Մասնավորապես, փաստական տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի հյուսիսային մաքսատուն-վարչության իշխանության ներկայացուցչի գործառույթներ իրականացնող Բավրա մաքսակետի հերթափոխի պետը և մաքսային 2 տեսուչ, 2020 թ. հունվարի 25-ին ընդունելով բեռնափոխադրումներ իրականացնող կազմակերպության համասեփականատիրոջ առաջարկը, համաձայնության են եկել առանձնապես խոշոր չափի՝ 1.436.610 ՀՀ դրամին համարժեք 3000 ԱՄՆ դոլար կաշառք ստանալու դիմաց, առանց պատշաճ մաքսային հսկողության և ձևակերպման մաքսային տարածքից բաց թողնել հիշյալ կազմակերպության կողմից Վրաստանից տեղափոխվող շուրջ 4.5 տոննա ընդհանուր քաշով բեռը:
Արդյունքում՝ ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի աշխատակիցները, ըստ նախնական համաձայնության, ծառայության շահերին հակառակ, շահադիտական շահագրգռվածությունից ելնելով, չեն կատարել իրենց ծառայողական պարտականությունները՝ մաքսային ստուգման չեն ենթարկել 2020թ. փետրվարի 6-ին վաղ առավոտյան Վրաստանից Բավրա մաքսակետ մուտք գործած բեռնատարը։ Ընդհակառակը՝ հանցավոր նպատակն իրագործելիս խոչընդոտները վերացնելու համար՝ մաքսավորներից մեկը դիմել է իր ծանոթին, որը 200 ԱՄՆ դոլար վարձատրության դիմաց Բավրա մաքսակետում իր գործողություններով շեղել է այլ մաքսային տեսուչների և մաքսատան գոտում գտնվող մյուս ծառայությունների ուշադրությունը, ինչի արդյունքում խմբի անդամները պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահմամբ բեռնատարի վարորդին թույլատրել են առանց բեռի մաքսազերծման հեռանալ մաքսատան տարածքից՝ դրանով իսկ հեղինակազրկելով պետական կառույցը, խաթարելով դրա բնականոն գործունեությունը և էական վնաս պատճառելով պետության օրինական շահերին: Սակայն ՀՀ ԱԱԾ օպերատիվ ստորաբաժանումների աշխատակիցների հսկողության ներքո նրանք բռնվել և բերման են ենթարկվել վերջիններիս կողմից, ընդ որում՝ մաքսավորներից մեկը խոստովանել է հանցագործության կատարումը:
Առերևույթ հանցագործության դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով, ենթադրյալ հանցագործություն կատարած 4 անձ ձերբակալվել է: Նախաքննությունը շարունակվում է, միջոցներ են ձեռնարկվում կոռուպցիոն շղթայի մեջ ներգրավված անձանց շրջանակը պարզելու և նրանց կողմից կատարված արարքին համարժեք քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ։

The National Security Service of RA, being faithful to the adopted policy aimed at eliminating various manifestations of corruption, as a result of operational and search measures and investigative activities undertaken within the functions vested upon it by the law and aimed at countering corruption, detected another case of receiving a bribe in especially large amount.
In particular, factual information was received according to which the Shift Supervisor of Bavra Customs Point carrying out the functions of the representative of authority of the RA State Revenue Committee’s Northern Customs House Department, as well as two customs inspectors, after accepting the offer of freight forwarding organization’s co-owner on 25 January 2020, agreed to release the cargo-4.5 tons in total- transported from Georgia by the above-noted company from the customs area without proper customs control and custom formalities in exchange for a bribe in especially large amount- USD 3000, equivalent to AMD 1.436.610.
As a result of this, the employees of the RA State Revenue Committee, according to a preliminary agreement, acting out of self-interests and against the service interests, didn’t perform their official duties – the truck, which entered the Bavra Customs Point from Georgia early in the morning on 6 February 2020, was not subjected to customs inspection by them. On the contrary, in order to eliminate the barriers while accomplishing the criminal objective, one of the customs employees applied to his acquaintance who, in exchange for USD 200, with his actions distracted other customs inspectors at Bavra Customs Point , as well as other services present at the customs zone, and as a result of this, the members of the group, with the abuse of official powers, allowed the truck driver to leave the territory of the customs house without subjecting the cargo to customs clearance, thus discrediting the state institution , undermining its normal activities and causing a significant damage to the legal interests of the state. But under the operational control of the officers of operational units of the RA NSS, they were caught and brought in; one of the customs employees confessed having committed the crime.
According to the corresponding articles of the RA Criminal Code, a criminal case has been initiated on the fact of an apparent crime in the Investigation Department of the RA NSS; 4 persons, who committed an alleged crime, have been detained. Preliminary investigation goes on; measures are being taken to establish the circle of persons involved in the corruption chain and to give a criminal-legal assessment to the act committed by them.