ԱԱԾ-ն բացահայտել է պաշտոնատար անձանց կողմից պետությանն առանձնապես խոշոր չափերի վնաս հասցնելու դեպք
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հավատարիմ լինելով կոռուպցիայի տարաբնույթ դրսևորումներն արմատախիլ անելու սկզբունքին, դրա հակազդմանն օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում, դեռևս 2019 թ. փետրվարին ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցած և քննվող քրեական գործով ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է պաշտոնատար անձանց կողմից պետությանն առանձնապես խոշոր չափերի վնաս հասցնելու դեպք:
Փաստական տվյալներ են ստացվել առ այն, որ 2014-2016 թթ. ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալի պաշտոնը զբաղեցրած, իշխանության ներկայացուցչի գործառույթներ իրականացնող, գործադիր իշխանության ղեկավար պաշտոնատար անձը նշված ժամանակահատվածում վերադասի՝ ՀՀ ֆինասների նախկին նախարարի հետ նախնական համաձայնությամբ, պաշտոնեական դիրքն օգտագործել է ծառայության շահերին հակառակ և միջազգային համագործակցության ոլորտում կատարվող աշխատանքները հնարավորինս դրական լույսի ներքո ներկայացնելու, մաքսային վարչարարությունը զարգացնելու, մաքսային մարմիններին արդի տեխնոլոգիական սարքավորումներով վերազինելու պատրանք ստեղծելու խմբային շահերից ելնելով, անտեսելով մաքսային մարմինների իրական պահանջմունքները, դրանց վերաբերյալ իրենց ենթակա իրավասու պաշտոնատար անձանց կողմից ներկայացված հավաստի տվյալներն ու հաշվարկները ՀՀ կառավարության կողմից կնքված արտոնյալ պայմաններով վարկային համաձայնագրի շրջանակներում ձեռք են բերել ՀՀ մաքսային ծառայության կարիքներից չբխող, առանձնապես խոշոր չափերի՝ 2.282.387.249 ՀՀ դրամ արժողությամբ 8.500 միավոր էլեկտրոնային կողպեք: Մինչդեռ, ՀՀ մաքսային համակարգի կարիքների համար անհրաժեշտ է եղել առավելագույնը երկու հազարը, իսկ փաստացի՝ մինչև 2019 թ. հոկտեմբեր ամիսը, օգտագործվել է ընդամենը 251 միավոր կողպեք։
Արդյունքում, հիշյալ 2 բարձրաստիճան պաշտոնյաների՝ ՀՀ ֆինասների նախկին նախարարի և նրա տեղակալի գործողությունների հետևանքով ոչ միայն խաթարվել է պետական մարմնի բնականոն գործունեությունը, այլև ՀՀ կառավարությանը տրամադրված առանձնապես խոշոր չափերով վարկային միջոցներն օգտագործվել են ոչ նպատակային, իսկ պետությանը պատճառվել է 1.747.195.905 ՀՀ դրամի նյութական վնաս՝ առաջացնելով ծանր հետևանքներ ։
Գործով ձեռք բերված փոխկապակցված, հավաստի բավարար ապացույցների համակցությամբ որոշում է կայացվել ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալի պաշտոնը նախկինում զբաղեցրած պաշտոնյային ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին։ Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ նա դեռևս 2018 թ. հունիսին լքել է Հայաստանի Հանրապետության տարածքը՝ վերջինիս նկատմամբ հայտարարվել է միջազգային հետախուզում, իսկ որպես խափանման միջոց դատարանի կողմից ընտրվել է կալանավորումը։
Նախաքննությունը շարունակվում է, միջոցներ են ձեռնարկվում հետախուզվողին հայտնաբերելու, վարույթն իրականացնող մարմին ներկայացնելու և այլ հանցադեպերին նրա առընչակցությունը պարզելու ուղղությամբ։

NSS Detected Case of Infliction of Particularly Large Damage to the State by Officials
The National Security Service of RA, being faithful to the principle of eliminating various manifestations of corruption, within the functions, vested upon it by the law, aimed at countering corruption, as a result of operational and search measures and investigative activities undertaken within the framework of the criminal case - initiated back in February 2019 and being investigated in the Investigation Department of the NSS of RA in connection with the abuses of official powers by a number of high-ranking officials of the RA State Revenue Committee - detected a case of infliction of particularly large damage to the state by officials.
Factual information was received, according to which, during 2014-2016, high-ranking executive official who held the position of the Deputy Finance Minister of RA and was implementing the functions of the representative of authority, according to the prior agreement with his superior, former Finance Minister of RA, during the mentioned period, used his official position against the service interests and, proceeding from a group interest – that was to represent the works in the field of international cooperation in the best possible light, to create an illusion of the development of customs administration, as well as an illusion of re-equipment of customs bodies with modern technological equipment – and ignoring the real needs of the customs bodies and credible data and calculations regarding these needs, which were represented by the competent officials under their supervision, they obtained, within the framework of a preferential term loan concluded by the RA Government, 8500 electronic locks – worth especially large amount of money, AMD 2.282.387.249 - that were not necessary for the RA Customs Service.
But a maximum of 2000 electronic locks were required for the needs of the RA customs system, and, in fact, only 251 were used by October of 2019.
Consequently, as a result of the actions of the mentioned two high-ranking officials, former Finance Minister of RA and his deputy, not only the normal functioning of the state body was disrupted, but also the loan, in especially large amount, provided to the RA Government was used inappropriately, and a material damage - AMD 1.747.195.905 - was caused to the state, resulting in heavy consequences.
Due to the body of interrelated, credible sufficient evidence obtained in the case, a decision was made to involve the official, former deputy Finance Minister of RA, as a defendant under the corresponding article of the Criminal Code of RA.
Due to the fact that he left the territory of the Republic of Armenia back in June of 2018, he has been declared internationally wanted, and arrest has been chosen by the court as a measure of restraint against him.
Preliminary investigation goes on, measures are being taken to find the wanted person, to bring him before the body conducting the proceeding and find out his connection to the other events of crime.