ԱԱԾ-ն բացահայտել է պաշտոնատար անձանց կողմից պետությանն առանձնապես խոշոր չափերի վնաս հասցնելու դեպք
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հավատարիմ լինելով կոռուպցիայի տարաբնույթ դրսևորումներն արմատախիլ անելու սկզբունքին, դրա հակազդմանն օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում, դեռևս 2019 թ. փետրվարին ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցած և քննվող քրեական գործով ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է պաշտոնատար անձանց կողմից պետությանն առանձնապես խոշոր չափերի վնաս հասցնելու դեպք:
Փաստական տվյալներ են ստացվել առ այն, որ 2014-2016 թթ. ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալի պաշտոնը զբաղեցրած, իշխանության ներկայացուցչի գործառույթներ իրականացնող, գործադիր իշխանության ղեկավար պաշտոնատար անձը նշված ժամանակահատվածում վերադասի՝ ՀՀ ֆինասների նախկին նախարարի հետ նախնական համաձայնությամբ, պաշտոնեական դիրքն օգտագործել է ծառայության շահերին հակառակ և միջազգային համագործակցության ոլորտում կատարվող աշխատանքները հնարավորինս դրական լույսի ներքո ներկայացնելու, մաքսային վարչարարությունը զարգացնելու, մաքսային մարմիններին արդի տեխնոլոգիական սարքավորումներով վերազինելու պատրանք ստեղծելու խմբային շահերից ելնելով, անտեսելով մաքսային մարմինների իրական պահանջմունքները, դրանց վերաբերյալ իրենց ենթակա իրավասու պաշտոնատար անձանց կողմից ներկայացված հավաստի տվյալներն ու հաշվարկները ՀՀ կառավարության կողմից կնքված արտոնյալ պայմաններով վարկային համաձայնագրի շրջանակներում ձեռք են բերել ՀՀ մաքսային ծառայության կարիքներից չբխող, առանձնապես խոշոր չափերի՝ 2.282.387.249 ՀՀ դրամ արժողությամբ 8.500 միավոր էլեկտրոնային կողպեք: Մինչդեռ, ՀՀ մաքսային համակարգի կարիքների համար անհրաժեշտ է եղել առավելագույնը երկու հազարը, իսկ փաստացի՝ մինչև 2019 թ. հոկտեմբեր ամիսը, օգտագործվել է ընդամենը 251 միավոր կողպեք։
Արդյունքում, հիշյալ 2 բարձրաստիճան պաշտոնյաների՝ ՀՀ ֆինասների նախկին նախարարի և նրա տեղակալի գործողությունների հետևանքով ոչ միայն խաթարվել է պետական մարմնի բնականոն գործունեությունը, այլև ՀՀ կառավարությանը տրամադրված առանձնապես խոշոր չափերով վարկային միջոցներն օգտագործվել են ոչ նպատակային, իսկ պետությանը պատճառվել է 1.747.195.905 ՀՀ դրամի նյութական վնաս՝ առաջացնելով ծանր հետևանքներ ։
Գործով ձեռք բերված փոխկապակցված, հավաստի բավարար ապացույցների համակցությամբ որոշում է կայացվել ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալի պաշտոնը նախկինում զբաղեցրած պաշտոնյային ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին։ Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ նա դեռևս 2018 թ. հունիսին լքել է Հայաստանի Հանրապետության տարածքը՝ վերջինիս նկատմամբ հայտարարվել է միջազգային հետախուզում, իսկ որպես խափանման միջոց դատարանի կողմից ընտրվել է կալանավորումը։
Նախաքննությունը շարունակվում է, միջոցներ են ձեռնարկվում հետախուզվողին հայտնաբերելու, վարույթն իրականացնող մարմին ներկայացնելու և այլ հանցադեպերին նրա առընչակցությունը պարզելու ուղղությամբ։

СНБ выявила случай причинения государству ущерба в особо крупных размерах должностными лицами
Служба национальной безопасности РА, будучи верной принципу искоренения различных проявлений коррупции, в рамках возложенных на нее законом функций по ее противодействию, в результате оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, предпринятых по уголовному делу, возбужденному еще в феврале 2019 г. и расследуемому в Следственном департаменте СНБ РА по фактам злоупотребления должностными полномочиями некоторыми высокопоставленными должностными лицами Комитета государственных доходов РА, раскрыла случай причинения государству ущерба в особо крупных размерах должностными лицами.
Были получены фактические данные о том, что руководящее должностное лицо исполнительной власти, занимающее в 2014-2016 гг. должность заместителя министра финансов РА и исполняющее функции представителя власти, в течение указанного периода по предварительному сговору с вышестоящим руководителем – бывшим министром финансов РА, использовало должностное положение вопреки интересам службы и, исходя из групповых интересов, с целью представить осуществляемую в сфере международного сотрудничества работу по возможности в положительном свете, создать видимость развития таможенного администрирования и переоснащения таможенных органов современным технологическим оборудованием, игнорируя реальные потребности таможенных органов, а также достоверные данные и расчеты о них, представленные подчинёнными им компетентными должностными лицами, в рамках кредитного соглашения, заключенного Правительством РА на льготных условиях, приобрели 8500 единиц электронных замков на сумму в особо крупных размерах - стоимостью 2.282.387.249 драмов РА, что не исходило из нужд Таможенной службы РА. Между тем, для нужд таможенной системы РА было необходимо максимум две тысячи замков, а фактически до октября 2019 года была использована всего 251 единица.
В результате действий вышеупомянутых двух высокопоставленных должностных лиц - бывшего министра финансов РА и его заместителя, не только была нарушена нормальная деятельность государственного органа, но и предоставленные Правительству РА кредитные средства в особо крупных размерах были использованы нецелевым образом, а государству был причинен материальный ущерб в размере 1.747.195.905 драмов РА, что привело к тяжелым последствиям.
По совокупности полученных по делу взаимосвязанных, достоверных, достаточных доказательств было принято решение о привлечении должностного лица, ранее занимавшего должность заместителя министра финансов РА, в качестве обвиняемого по соответствующей статье Уголовного кодекса РА. Учитывая то обстоятельство, что он еще в июне 2018г. покинул территорию Республики Армения, он объявлен в международный розыск, а в качестве меры пресечения судом избран арест.
Предварительное следствие продолжается, принимаются меры по обнаружению разыскиваемого, передаче его в орган, осуществляющий производство, и установлению его причастности к другим событиям преступления.