Բացահայտվել է առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների ապօրինի ներկրման հերթական դեպքը
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը, թմրամիջոցների ապօրինի ներկրման ուղիները պարզելու և կանխարգելելու, հանցավոր սխեմաներում ներգրավված անձանց պատասխանատվության կանչելու ուղղությամբ օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում ձեռնարկված անհետաձգելի օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների ապօրինի ներկրման հերթական դեպքը։
Ստացված փաստական տվյալների համաձայն` Ռուսաստանի Դաշնությունում գտնվող ՀՀ քաղաքացին, Երևանում բնակվող 2 ծանոթի պատվերով ապօրինի ձեռք է բերել առանձնապես խոշոր չափերով «մեթադոն» և «կոկաին» տեսակի թմրամիջոցներ, որոնք տեղադրել է էլեկտրական սղոցի մեջ պատրաստված թաքստոցում և 2020թ. հունվարի 25-ին Մոսկվա քաղաքում պայուսակով փոխանցել է դեպի Հայաստան բեռնափոխադրմամբ զբաղվող միկրոավտոբուսի վարորդին՝ տրամադրելով նրան գնորդների հեռախոսահամարները։ Արդյունքում՝ թմրամիջոցների հիշյալ խմբաքանակը մաքսային հսկողությունից թաքցնելով, 2020թ. փետրվարի 3-ին «Բագրատաշեն» սահմանային անցակետով ներկրվել է Հայաստանի Հանրապետություն, իսկ թմրամիջոցի պատվիրատուները, ՀՀ ԱԱԾ օպերատիվ ստորաբաժանումների հսկողության ներքո փետրվարի 3-ին ստանալով ուղեբեռը, այն ապօրինի փոխադրել են իրենց կողմից որպես հավաքատեղի օգտագործվող տարածք, որից հետո բերման են ենթարկվել և ձերբակալվել։
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում ձեռք է բերվել հանցագործությունը փաստող անհերքելի ապացույցների համակցություն, կատարվում է նախաքննություն։

Выявлен очередной случай незаконного ввоза наркотических средств в особо крупных размерах
Служба национальной безопасности Республики Армения в результате неотложных оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, предпринятых в рамках возложенных на нее законом функций, направленных на выявление и пресечение путей незаконного ввоза наркотических средств, привлечение к ответственности лиц, вовлеченных в преступные схемы, выявила очередной случай незаконного ввоза наркотических средств в особо крупных размерах.
Согласно полученным фактическим данным, гражданин РА, находящийся в Российской Федерации, по заказу проживающих в Ереване двух своих знакомых незаконно приобрел наркотические средства типа “метадон” и “кокаин” в особо крупных размерах, которые поместил в тайник, изготовленный в электрической пиле, и 25 января 2020 года в городе Москве передал в сумке водителю микроавтобуса, осуществляющему грузоперевозки в Армению, предоставив ему номера телефонов покупателей. В результате, 3-го февраля 2020 года упомянутая партия наркотических средств, минуя таможенный контроль, была ввезена в Республику Армения через пограничный пропускной пункт “Баграташен”, а заказчики наркотических средств, 3 февраля получив багаж под контролем оперативных подразделений СНБ РА, незаконно перевезли их на территорию, используемую ими в качестве места сбора, после чего они были подвергнуты приводу и задержаны.
В результате оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, предпринятых в рамках уголовного дела, расследуемого в Следственном департаменте СНБ РА по факту очевидного преступления по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА, была получена совокупность неопровержимых доказательств, свидетельствующих о преступлении. Ведется предварительное следствие.