Բացահայտվել է առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների ապօրինի ներկրման հերթական դեպքը
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը, թմրամիջոցների ապօրինի ներկրման ուղիները պարզելու և կանխարգելելու, հանցավոր սխեմաներում ներգրավված անձանց պատասխանատվության կանչելու ուղղությամբ օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում ձեռնարկված անհետաձգելի օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների ապօրինի ներկրման հերթական դեպքը։
Ստացված փաստական տվյալների համաձայն` Ռուսաստանի Դաշնությունում գտնվող ՀՀ քաղաքացին, Երևանում բնակվող 2 ծանոթի պատվերով ապօրինի ձեռք է բերել առանձնապես խոշոր չափերով «մեթադոն» և «կոկաին» տեսակի թմրամիջոցներ, որոնք տեղադրել է էլեկտրական սղոցի մեջ պատրաստված թաքստոցում և 2020թ. հունվարի 25-ին Մոսկվա քաղաքում պայուսակով փոխանցել է դեպի Հայաստան բեռնափոխադրմամբ զբաղվող միկրոավտոբուսի վարորդին՝ տրամադրելով նրան գնորդների հեռախոսահամարները։ Արդյունքում՝ թմրամիջոցների հիշյալ խմբաքանակը մաքսային հսկողությունից թաքցնելով, 2020թ. փետրվարի 3-ին «Բագրատաշեն» սահմանային անցակետով ներկրվել է Հայաստանի Հանրապետություն, իսկ թմրամիջոցի պատվիրատուները, ՀՀ ԱԱԾ օպերատիվ ստորաբաժանումների հսկողության ներքո փետրվարի 3-ին ստանալով ուղեբեռը, այն ապօրինի փոխադրել են իրենց կողմից որպես հավաքատեղի օգտագործվող տարածք, որից հետո բերման են ենթարկվել և ձերբակալվել։
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում ձեռք է բերվել հանցագործությունը փաստող անհերքելի ապացույցների համակցություն, կատարվում է նախաքննություն։

The National Security Service of the Republic of Armenia, as a result of urgent operational and search measures and investigative activities undertaken within the framework of its functions vested upon it by law, in order to detect and prevent the channels of illegal import of drugs and to bring persons involved in criminal schemes to justice, detected another case of illegal import of drugs in particularly large amount.
According to the obtained factual data, a citizen of RA, while being in the Russian Federation, on order of 2 acquaintances residing in Yerevan, illegally acquired “methadone” and “cocaine” drugs in particularly large amount which he put into a hidden compartment in an electric saw, and on 25 January 2020, in Moscow, he passed them in a bag to a van driver engaged in cargo transportation to Armenia and gave him buyers’ telephone numbers. As a result, the given consignment of drugs concealed from customs control on 3 February 2020 was imported through Bagratashen BCP to the Republic of Armenia, and the customers of these drugs, having received the baggage under the control of operational divisions of the RA NSS on 3 February, illegally transported them to an area serving as their meeting place and after that they were brought in and detained.
As a result of operational and search measures and investigative activities undertaken within the framework of the criminal case initiated in the Investigation Department of RA on the fact of an apparent crime according to the corresponding articles of the RA Criminal Code, а body of irrefutable evidence of the crime has been obtained; the preliminary investigation is being conducted.