Բացահայտվել է ֆինանսական բուրգի մասնաճյուղ ստեղծելու և դրանում առանձնապես խոշոր չափերով գումարներ ներգրավելու դեպք
11-02-2020
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հավատարիմ մնալով քաղաքացիների իրավունքները ներքին և արտաքին սպառնալիքներից պաշտպանելու գործառութային սկզբունքին, հանցավորության դեմ պայքարի ոլորտում օրենքով վերապահված լիազորությունների շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է ֆինանսական բուրգի մասնաճյուղ ստեղծելու, ղեկավարելու և դրանում առանձնապես խոշոր չափերով գումարներ ներգրավելու դեպք։
Ստացված փաստական տվյալների համաձայն՝ ՀՀ մի խումբ քաղաքացիներ, նպատակադրվելով ՀՀ տարածքում ընդլայնել արտերկրում գրանցված, ֆինանսական բուրգին բնորոշ հատկանիշներով համացանցային կայքի միջոցով տուրիստական ծառայություններ մատուցող կազմակերպության գործունեությունը, 2018 թ. նոյեմբերից տարաբնույթ խոսակցությունների և դասընթացների ընթացքում գովազդել են կազմակերպության ծառայությունների դիմաց վճարում կատարելու դեպքում եկամուտ ստանալու հնարավորությունը: Արդյունքում՝ հիշյալ անձինք ՀՀ բազմաթիվ քաղաքացիների համոզել են ներգրավել կազմակերպության «բիզնես-ծրագրին» և փաստացի նախնական համաձայնությամբ ստեղծել ու ղեկավարել են ֆինանսական բուրգի մասնաճյուղ՝ դրա մեջ ներգրավելով առանձնապես խոշոր չափերի գումար, ընդ որում անդամակցած անձանց նյութական օգուտը պայմանավորվել է բացառապես նոր ներդրողների ներգրավումից ստացված գումարների հաշվին։
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով հարուցվել է քրեական գործ, կատարվում է նախաքննություն, միջոցներ են ձեռնարկվում հանցավոր սխեմայի մեջ ներգրավված բոլոր անձանց պարզելու, արարքներին համարժեք քրեաիրավական գնահատական տալու և պատճառված վնասը հստակեցնելու ուղղությամբ։

Case of Creating Branch of Financial Pyramid and Involving Sum to It in Especially Large Amount Detected
11-02-2020
The NSS being faithful to the functional principle of protecting the rights of citizens from internal and external threats, as a result of operational and search measures and investigative activities undertaken within the functions in the sphere of the fight against crime vested upon by the law, detected the case of creating and leading a branch of financial pyramid and involving sum to it in especially large amount.
According to the received factual information a group of the RA citizens, aiming to expand the activity of the organization with typical features of the financial pyramid in the territory of the RA which is registered abroad and provides tourism services via the website, in November 2018 during various conversations and trainings advertised the possibility earning income in case of paying for the services of the organization. As a result, above mentioned individuals have convinced several citizens of the RA to involve in the ‘’business program’’ of the organization and with preliminary agreement by fact they have created and led a branch of financial pyramid by including in it sum in especially large amount. Concurrently, the material benefit of the joined individuals is based on solely the expense of sum received from the involvement of new investors.
The criminal case was initiated in the Investigation Department of RA on the fact of an apparent crime according to the corresponding articles of the RA Criminal Code. The preliminary investigation is in process, measures are being taken to detect other persons involved in the criminal scheme, to give equivalent criminal law assessment to the acts and to clarify damage caused.