Բացահայտվել է ֆինանսական բուրգի մասնաճյուղ ստեղծելու և դրանում առանձնապես խոշոր չափերով գումարներ ներգրավելու դեպք
11-02-2020
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հավատարիմ մնալով քաղաքացիների իրավունքները ներքին և արտաքին սպառնալիքներից պաշտպանելու գործառութային սկզբունքին, հանցավորության դեմ պայքարի ոլորտում օրենքով վերապահված լիազորությունների շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է ֆինանսական բուրգի մասնաճյուղ ստեղծելու, ղեկավարելու և դրանում առանձնապես խոշոր չափերով գումարներ ներգրավելու դեպք։
Ստացված փաստական տվյալների համաձայն՝ ՀՀ մի խումբ քաղաքացիներ, նպատակադրվելով ՀՀ տարածքում ընդլայնել արտերկրում գրանցված, ֆինանսական բուրգին բնորոշ հատկանիշներով համացանցային կայքի միջոցով տուրիստական ծառայություններ մատուցող կազմակերպության գործունեությունը, 2018 թ. նոյեմբերից տարաբնույթ խոսակցությունների և դասընթացների ընթացքում գովազդել են կազմակերպության ծառայությունների դիմաց վճարում կատարելու դեպքում եկամուտ ստանալու հնարավորությունը: Արդյունքում՝ հիշյալ անձինք ՀՀ բազմաթիվ քաղաքացիների համոզել են ներգրավել կազմակերպության «բիզնես-ծրագրին» և փաստացի նախնական համաձայնությամբ ստեղծել ու ղեկավարել են ֆինանսական բուրգի մասնաճյուղ՝ դրա մեջ ներգրավելով առանձնապես խոշոր չափերի գումար, ընդ որում անդամակցած անձանց նյութական օգուտը պայմանավորվել է բացառապես նոր ներդրողների ներգրավումից ստացված գումարների հաշվին։
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով հարուցվել է քրեական գործ, կատարվում է նախաքննություն, միջոցներ են ձեռնարկվում հանցավոր սխեմայի մեջ ներգրավված բոլոր անձանց պարզելու, արարքներին համարժեք քրեաիրավական գնահատական տալու և պատճառված վնասը հստակեցնելու ուղղությամբ։

Раскрыт случай создания филиала финансовой пирамиды и привлечения в нее денежных средств в особо крупных размерах
11-02-2020
Служба национальной безопасности РА, оставаясь верной функциональному принципу защиты прав граждан от внутренних и внешних угроз, в результате оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, предпринятых в рамках возложенных на нее законом полномочий в сфере борьбы с преступностью, раскрыла случай создания и управления филиалом финансовой пирамиды, а также привлечения в нее денежных средств в особо крупных размерах.
Согласно полученным фактическим данным, группа граждан РА, преследуя цель расширить на территории РА деятельность зарегистрированной за рубежом организации, имеющей свойственные финансовой пирамиде признаки и предоставляющей туристические услуги через веб-сайт, с ноября 2018 г. в ходе различных разговоров и курсов рекламировала возможность получения дохода в случае оплаты оказанных организацией услуг.
В результате, указанные лица убедили множество граждан РА принять участие в «бизнес-программе» организации и фактически, по предварительному сговору, создали и руководили филиалом финансовой пирамиды, привлекая денежные средства в особо крупных размерах, причем материальная выгода членов обеспечивалась исключительно за счет сумм, полученных в результате привлечения новых инвесторов.
По факту очевидного преступления в Следственном департаменте СНБ РА было возбуждено уголовное дело по соответствующей статье Уголовного кодекса РА. Ведется предварительное следствие, принимаются меры, чтобы установить всех лиц, вовлеченных в преступную схему, дать соответствующую уголовно-правовую оценку их деяниям и уточнить размер причиненного ущерба.