Բացահայտվել են ԵՊՀ դասախոսի կողմից կաշառք ստանալու մի շարք դեպքեր
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը հանցավորության դեմ պայքարի և կոռուպցիայի տարաբնույթ դրսևորումների հակազդման ոլորտում օրենքով իրեն վերապահված լիազորությունների շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է կաշառք ստանալու դեպքեր:
Ստացված փաստական տվյալների համաձայն՝ Երևանի պետական համալսարանի դասախոսը, վկայակոչելով տարբեր ԲՈՒՀ-երում դասավանդող և կազմակերպչա-տնօրինչական լիազորություններով օժտված իրավասու անձանց հետ իր գործնական կապերը, 2017-2019 թթ. ընթացքում մի շարք քաղաքացիներից ստացել է տարբեր չափերի՝ 1000-ից մինչև 8000 ԱՄՆ դոլար գումար՝ վերջիններիս կամ նրանց ներկայացրած անձանց օգտին ակնհայտ ապօրինի գործողություններ կատարելու համար: Մասնավորապես, հիշյալ դասախոսը նշված գումարներն ստացել է սահմանված ընթացակարգի խախտմամբ ԲՈՒՀ ընդունելու, ընթացիկ միջանկյալ քննություններին դրական գնահատականների ստացումն ապահովելու, պետպատվերի շրջանակներում մագիստրատուրայում ձևակերպելու և նմանատիպ այլ հարցեր համապատասխան պաշտոնատար անձանց, որոշ դեպքերում նաև միջնորդների միջոցով լուծելու համար:
ՀՀ ԱԱԾ օպերատիվ ստորաբաժանումների աշխատակիցների հսկողության ներքո ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի ուսանողի միջանկյալ քննության դրական գնահատականի ստացումը հերթական անգամ ապահովելու համար 2020 թ. հունվարի 31-ին 1000 ԱՄՆ դոլարը վերցնելիս հիշյալ դասախոսը բռնվել ու բերման է ենթարկվել ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից և խոստովանել հանցագործության կատարումը:
Առերևույթ հանցագործության դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով, կատարվում է նախաքննություն, միջոցներ են ձեռնարկվում հանցավոր շղթայի մեջ ներգրավված բոլոր անձանց պարզելու և պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ։

Служба национальной безопасности РА в результате оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, предпринятых в рамках осуществления возложенных на нее законом полномочий в сфере борьбы с преступностью и противодействия различным проявлениям коррупции, раскрыла случаи получения взятки.
Согласно полученным фактическим данным, преподаватель Ереванского государственного университета, ссылаясь на свои деловые связи с компетентными лицами, преподающими в различных вузах и наделенными организационно-распорядительными полномочиями, в течение 2017-2019 гг. получил от ряда граждан различные суммы в размере от 1000 до 8000 долларов США с целью совершения в пользу последних или представленных ими лиц очевидно незаконных действий. В частности, вышеуказанный преподаватель получил данные суммы для решения вопросов, касающихся приема в вуз с нарушением установленной процедуры, обеспечения получения положительных оценок на промежуточных экзаменах, зачисления в магистратуру в рамках госзаказа и других подобных вопросов через соответствующих должностных лиц, а в некоторых случаях также через посредников.
Для обеспечения в очередной раз получения студентом юридического факультета ЕГУ положительной оценки на промежуточном экзамене, 31 января 2020г. при получении 1000 долларов США под контролем сотрудников оперативных подразделений СНБ РА указанный преподаватель был пойман и подвергнут приводу сотрудниками СНБ РА и сознался в совершении преступления.
По фактам очевидного преступления в Следственном департаменте СНБ РА было возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА, ведется предварительное следствие, принимаются меры по установлению и привлечению к ответственности всех лиц, вовлеченных в преступную цепочку.