Բացահայտվել են ԵՊՀ դասախոսի կողմից կաշառք ստանալու մի շարք դեպքեր
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը հանցավորության դեմ պայքարի և կոռուպցիայի տարաբնույթ դրսևորումների հակազդման ոլորտում օրենքով իրեն վերապահված լիազորությունների շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է կաշառք ստանալու դեպքեր:
Ստացված փաստական տվյալների համաձայն՝ Երևանի պետական համալսարանի դասախոսը, վկայակոչելով տարբեր ԲՈՒՀ-երում դասավանդող և կազմակերպչա-տնօրինչական լիազորություններով օժտված իրավասու անձանց հետ իր գործնական կապերը, 2017-2019 թթ. ընթացքում մի շարք քաղաքացիներից ստացել է տարբեր չափերի՝ 1000-ից մինչև 8000 ԱՄՆ դոլար գումար՝ վերջիններիս կամ նրանց ներկայացրած անձանց օգտին ակնհայտ ապօրինի գործողություններ կատարելու համար: Մասնավորապես, հիշյալ դասախոսը նշված գումարներն ստացել է սահմանված ընթացակարգի խախտմամբ ԲՈՒՀ ընդունելու, ընթացիկ միջանկյալ քննություններին դրական գնահատականների ստացումն ապահովելու, պետպատվերի շրջանակներում մագիստրատուրայում ձևակերպելու և նմանատիպ այլ հարցեր համապատասխան պաշտոնատար անձանց, որոշ դեպքերում նաև միջնորդների միջոցով լուծելու համար:
ՀՀ ԱԱԾ օպերատիվ ստորաբաժանումների աշխատակիցների հսկողության ներքո ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի ուսանողի միջանկյալ քննության դրական գնահատականի ստացումը հերթական անգամ ապահովելու համար 2020 թ. հունվարի 31-ին 1000 ԱՄՆ դոլարը վերցնելիս հիշյալ դասախոսը բռնվել ու բերման է ենթարկվել ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից և խոստովանել հանցագործության կատարումը:
Առերևույթ հանցագործության դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով, կատարվում է նախաքննություն, միջոցներ են ձեռնարկվում հանցավոր շղթայի մեջ ներգրավված բոլոր անձանց պարզելու և պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ։

The National Security Service of RA, as a result of operational and search measures and investigative activities undertaken within the functions vested upon it by the law in the field of countering crime and various manifestations of corruption, detected cases of receiving a bribe.
According to the received factual information, the lecturer of the Yerevan State University, referring to his business ties with competent individuals teaching in different universities and entrusted with organizational and management authorities, during 2017-2019 received different amounts of money - from USD 1000 to USD 8000-from a number of citizens in order to carry out obviously illegal actions in their favor or in favor of persons represented by them. In particular, the above noted lecturer received the mentioned amounts to solve – with violation of the prescribed procedure, through relevant officials and in some cases through brokers as well - issues related to university admission, ensuring positive grades for ongoing midterm exams, enrollment in master’s degree course within the framework of the state order and other such issues.
On 31 January 2020, while receiving USD 1000, under the operational control of the officers of the operational subdivisions of the RA NSS, in order to once again ensure for the student of YSU Faculty of Law a positive grade of midterm exam, the mentioned lecturer was caught and brought in by the officers of the RA NSS and confessed having committed the crime.
According to the corresponding articles of the Criminal Code of RA, a criminal case has been initiated in the Investigation Department of the RA NSS in connection with apparent cases of crime; measures are being taken to establish and prosecute all the persons involved in the criminal chain.