ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հավատարիմ լինելով հասարակության առջև հնարավորինս բաց և թափանցիկ լինելու սկզբունքին և 2020 թվականի փետրվարի 14-ի հրապարակման կապակցությամբ ստանալով Երևանի պետական համալսարանի կայքում իրավագիտության ֆակուլտետի, դրա գիտական խորհրդի, ինչպես նաև նշված ֆակուլտետի ուսանողական խորհրդի արձագանքը, հարկ է համարում իրազեկել, որ ՀՀ ԱԱԾ հաղորդագրությամբ չի հիշատակվել կոնկրետ իրավագիտության ֆակուլտետի դասախոսի կողմից գումարներ ստանալու կամ ձերբակալվելու հանգամանքը, ինչը ցանկության դեպքում կարող է հաստատվել հաղորդագրության տեքստի կրկնակի ընթերցմամբ։ Բնավ, հաղորդագրությունը չի հետապնդել նաև ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի վաստակաշատ պրոֆեսորադասախոսական կոլեկտիվի և ուսանողության բարի համբավը ստվերելու նպատակ։ Ի գիտություն ընդունելով և ողջունելով ֆակուլտետի գիտխորհրդի կողմից կոռուպցիոն երևույթների և դրսևորումների դեմ հետևողական պայքար մղելու հռչակած պատրաստակամությունը` ավելորդ չենք համարում վերահաստատել, որ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունն ամեն պարագայում շարունակելու է կոռուպցիայի հակազդմանն ուղղված օրենքով վերապահված լիազորությունների իրականացումը և դրա դեմ անզիջում պայքարը։ Զերծ մնալով ԵՊՀ կայքում տեղ գտած մեկնաբանություններում օգտագործված ձևակերպումների՝ իրավական կոռեկտություն և որոշակիություն ցուցաբերելու, անմեղության կանխավարկածը երաշխավորելու շուրջ անիմաստ վեճից` հարկ ենք համարում նշել, որ ՀՀ ազգային անվտանգության մարմիններում վարույթն իրականացվում է ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի խստիվ պահպանմամբ և, հենց անմեղության կանխավակածի ինստիտուտի հանդեպ հարգանքից ելնելով, ծառայությունը ձեռնպահ է մնում առերևույթ հանցագործություններ կատարած անձանց հստակ պաշտոնները և այլ անհատականացնող տվյալները նշելուց, սակայն խոչընդոտներ չի տեսնում հանրությանն իրազեկել Երևանի պետական համալսարանի այլ ֆակուլտետի դասախոսի կողմից՝ իրեն ծանոթ իրավասու անձանց միջոցով իրավագիտության ֆակուլտետի ուսանողի ընթացիկ քննությունների դրական գնահատականների ստացումն ապահովելու համար գումար ստանալու փաստական տվյալների առկայության մասին։
Անհրաժեշտ ենք գտնում նաև նշել, որ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով հարուցած քրեական գործով ներկա պահին ձերբակալված անձինք չկան, քրեական գործը օրենքով սահմանված կարգով՝ այլ քննչական մարմնում ըստ քննչական ենթակայության քննելու նպատակով, փոխանցվել է ՀՀ գլխավոր դատախազություն և նախաքննության ընթացքում ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձանց արարքներին կտրվի համապատասխան քրեաիրավական գնահատական։

The National Security Service of RA, being faithful to the principle of being open and transparent to the public as much as possible, as well as having received in the website of YSU a feedback about the publication of 14 February 2020 from the Faculty of Law, its academic council, as well as the feedback from the student council of the mentioned faculty, deems appropriate to inform that the NSS report didn’t state that the lecturer of specifically the Law Faculty had received the money and been detained, which can be confirmed, if so wished, through second reading of the text of the report.
The report didn’t have any aim to tarnish the reputation of the honored teaching staff and students of YSU Faculty of Law.
While welcoming the readiness declared by the scientific council of the faculty to carry out consistent fight against occurrences and manifestations of corruption and taking it under advisement, we think it is worth to reaffirm that the National Security Service of RA will anyway continue the implementation of functions, vested upon it by the law, aimed at countering corruption and will continue an uncompromising fight against it.
Refraining from the dispute around the formulations – about expressing legal correctness and certainty, ensuring presumption of innocence – used in the comments in the website of YSU, we deem appropriate to note that in the National Security Bodies of RA a proceeding is conducted in strict compliance with the Criminal Procedure Code of RA, and, exactly due to the respect for the institute of the presumption of innocence, the service refrains from publishing the concrete positions and other identifying information of the persons who have committed alleged crimes, but doesn’t see any constraint to inform the public about the existence of factual data indicating the lecturer of other faculty of the Yerevan State University received money, through competent individuals he was acquainted with, to ensure that the student of the Faculty of Law would receive positive grades for ongoing exams.
We also deem necessary to note that, within the framework of the case initiated in the Investigation Department of the RA NSS, according to the corresponding articles of the Criminal Code of RA, at the moment there are no detainees, and the criminal case has been referred, in the manner prescribed by law, to the RA Prosecutor General’s Office to be investigated in other investigative body, according to investigative subordination; in the course of the preliminary investigation the actions of the persons who have committed an alleged crime will be accordingly assessed under criminal law.