ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հավատարիմ լինելով հասարակության առջև հնարավորինս բաց և թափանցիկ լինելու սկզբունքին և 2020 թվականի փետրվարի 14-ի հրապարակման կապակցությամբ ստանալով Երևանի պետական համալսարանի կայքում իրավագիտության ֆակուլտետի, դրա գիտական խորհրդի, ինչպես նաև նշված ֆակուլտետի ուսանողական խորհրդի արձագանքը, հարկ է համարում իրազեկել, որ ՀՀ ԱԱԾ հաղորդագրությամբ չի հիշատակվել կոնկրետ իրավագիտության ֆակուլտետի դասախոսի կողմից գումարներ ստանալու կամ ձերբակալվելու հանգամանքը, ինչը ցանկության դեպքում կարող է հաստատվել հաղորդագրության տեքստի կրկնակի ընթերցմամբ։ Բնավ, հաղորդագրությունը չի հետապնդել նաև ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի վաստակաշատ պրոֆեսորադասախոսական կոլեկտիվի և ուսանողության բարի համբավը ստվերելու նպատակ։ Ի գիտություն ընդունելով և ողջունելով ֆակուլտետի գիտխորհրդի կողմից կոռուպցիոն երևույթների և դրսևորումների դեմ հետևողական պայքար մղելու հռչակած պատրաստակամությունը` ավելորդ չենք համարում վերահաստատել, որ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունն ամեն պարագայում շարունակելու է կոռուպցիայի հակազդմանն ուղղված օրենքով վերապահված լիազորությունների իրականացումը և դրա դեմ անզիջում պայքարը։ Զերծ մնալով ԵՊՀ կայքում տեղ գտած մեկնաբանություններում օգտագործված ձևակերպումների՝ իրավական կոռեկտություն և որոշակիություն ցուցաբերելու, անմեղության կանխավարկածը երաշխավորելու շուրջ անիմաստ վեճից` հարկ ենք համարում նշել, որ ՀՀ ազգային անվտանգության մարմիններում վարույթն իրականացվում է ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի խստիվ պահպանմամբ և, հենց անմեղության կանխավակածի ինստիտուտի հանդեպ հարգանքից ելնելով, ծառայությունը ձեռնպահ է մնում առերևույթ հանցագործություններ կատարած անձանց հստակ պաշտոնները և այլ անհատականացնող տվյալները նշելուց, սակայն խոչընդոտներ չի տեսնում հանրությանն իրազեկել Երևանի պետական համալսարանի այլ ֆակուլտետի դասախոսի կողմից՝ իրեն ծանոթ իրավասու անձանց միջոցով իրավագիտության ֆակուլտետի ուսանողի ընթացիկ քննությունների դրական գնահատականների ստացումն ապահովելու համար գումար ստանալու փաստական տվյալների առկայության մասին։
Անհրաժեշտ ենք գտնում նաև նշել, որ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով հարուցած քրեական գործով ներկա պահին ձերբակալված անձինք չկան, քրեական գործը օրենքով սահմանված կարգով՝ այլ քննչական մարմնում ըստ քննչական ենթակայության քննելու նպատակով, փոխանցվել է ՀՀ գլխավոր դատախազություն և նախաքննության ընթացքում ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձանց արարքներին կտրվի համապատասխան քրեաիրավական գնահատական։

Служба национальной безопасности РА, будучи верной принципу открытости и прозрачности перед обществом в рамках возможного и получив отклик юридического факультета, его научного совета, а также студенческого совета указанного факультета на сайте Ереванского государственного университета в связи с публикацией 14 февраля 2020 года, считает необходимым уведомить, что в сообщении СНБ РА не упоминалось обстоятельство получения сумм преподавателем именно юридического факультета или его задержания, что при желании может быть подтверждено при повторном прочтении текста сообщения. Сообщение вовсе не преследовало цели также бросить тень на хорошую репутацию заслуженного профессорско-преподавательского коллектива и студентов юридического факультета ЕГУ. Принимая к сведению и приветствуя готовность научного совета факультета вести последовательную борьбу с коррупционными явлениями и проявлениями, считаем нелишним вновь подтвердить, что Служба национальной безопасности РА при любых обстоятельствах будет продолжать осуществлять возложенные на нее законом полномочия по противодействию коррупции и бескомпромиссной борьбе с ней. Воздерживаясь от бессмысленного спора вокруг использованных в комментариях на сайте ЕГУ формулировок относительно проявления правовой корректности и определенности, а также гарантии презумпции невиновности, считаем необходимым отметить, что Служба национальной безопасности РА осуществляет производство при строгом соблюдении Уголовно-процессуального кодекса РА и, именно исходя из уважения к институту презумпции невиновности, Служба воздерживается от указания конкретных должностей и других идентификационных данных лиц, совершивших очевидные преступления, однако не видит препятствий для уведомления общественности о наличии фактических данных о получении сумм преподавателем другого факультета для обеспечения получения через знакомых ему компетентных лиц положительных оценок студентом юридического факультета на текущих экзаменах.
Считаем необходимым также отметить, что по уголовному делу, возбужденному в Следственном департаменте СНБ РА по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА, в настоящее время задержанных лиц нет, уголовное дело с целью расследования в другом следственном органе по следственной подведомственности в установленном законом порядке было передано в Генеральную прокуратуру РА. В ходе предварительного следствия будет дана соответствующая уголовно-правовая оценка деяниям лиц, совершивших предполагаемое преступление.