Բացահայտվել է առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների ապօրինի ներկրման և արտահանման փորձի հերթական դեպքը
18-02-2020
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, մշտադիտարկման ներքո պահելով թմրամիջոցների միջազգային ապօրինի շրջանառությունը, այն դիտարկելով որպես անդրազգային հանցավորության դրսևորումներից մեկը, միջազգային իրավունքի և ներպետական օրենսդրության խստիվ պահպանմամբ հետևողական պայքար մղելով ազգային անվտանգությանը սպառնացող հիշյալ արատավոր երևույթի դեմ, թմրամիջոցների ապօրինի ներկրման ուղիները պարզելու և կանխարգելելու, հանցավոր սխեմաներում ներգրավված անձանց պատասխանատվության կանչելու ուղղությամբ օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների ապօրինի ներկրման և արտահանման փորձի հերթական դեպքը։
Մասնավորապես, ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների և «Արմենիա միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ ավիացիոն անվտանգության ծառայության աշխատակիցների հետ փոխգործակցության արդյունքում, 2020 թ. փետրվարի 15-ին ստուգման է ենթարկվել մաքսային հսկման գոտին անցած Երևան-Կիև չվերթի կասկածելի ուղևորուհին՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության քաղաքացին, ում ուղեբեռում հայտնաբերվել է գործարանային փաթեթավորում ունեցող կոնֆետներում քողարկված առանձնապես խոշոր չափերով՝ 5 կիլոգրամ ընդհանուր քաշով «Ափիոն» տեսակի թմրամիջոց, որը վերջինս փորձել է մաքսանենգ եղանակով Ուկրաինայի տարածքով տարանցիկ տեղափոխել Մեծ Բրիտանիա։
Ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում ստացվել են տվյալներ, որ նշված ուղևորը Թեհրան-Երևան ավիաչվերթով մուտք է գործել Հայաստանի Հանրապետություն 2020 թ. փետրվարի 12-ին և, բնակություն հաստատելով Երևանի հյուրանոցներից մեկում, նույն օրը Մեղրիի մաքսակետով Հայաստան ժամանած հանցակցից ստացել է Իրանից մաքսանենգությամբ ՀՀ տեղափոխված հիշյալ թմրամիջոցների խմբաքանակը։
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով: Օդանավակայանից բերման ենթարկված մաքսանենգը ձերբակալվել է, նույն օրը՝ Հայաստանի տարածքը լքելիս, ձերբակալվել է նաև վերջինիս հանցակիցը։
Կատարվում է նախաքննություն, միջոցներ են ձեռնարկվում հանցավոր սխեմայում ներգրավված այլ անձանց պարզելու և պատասխանատվության կանչելու, թմրամիջոցների վաճառքից գոյացած ֆինանսական հոսքերի հասցեատերերին պարզելու ուղղությամբ։

Служба национальной безопасности РА, осуществляя мониторинг международного незаконного оборота наркотиков, рассматривая его как одно из проявлений транснациональной преступности, ведя последовательную борьбу с угрожающим национальной безопасности упомянутым порочным явлением при строгом соблюдении международного права и внутригосударственного законодательства, с целью выявления и пресечения путей незаконного ввоза наркотиков, в результате оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, предпринятых в рамках возложенных на нее законом функций по привлечению к ответственности лиц, вовлечённых в преступные схемы, раскрыла очередной случай попытки незаконного ввоза и вывоза наркотических средств в особо крупных размерах.
В частности, в результате взаимодействия сотрудников СНБ РА и сотрудников Службы авиационной безопасности ЗАО «Международные аэропорты Армения» 15 февраля 2020г. была подвергнута проверке прошедшая зону таможенного контроля подозрительная пассажирка рейса Ереван-Киев, являющаяся гражданкой Исламской Республики Иран. В ее багаже был обнаружен замаскированный в фабрично упакованных конфетах наркотик типа «опиум» в особо крупных размерах - общим весом 5 килограммов, который она пыталась контрабандным путем перевезти в Великобританию транзитом через территорию Украины.
В результате предпринятых оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий были получены данные, что указанная пассажирка прибыла в Республику Армения 12-го февраля 2020г. рейсом Тегеран-Ереван и, поселившись в одной их гостиниц Еревана, от прибывшего в тот же день в Армению через таможенный пункт Мегри сообщника получила партию упомянутых наркотических средств, перевезенную контрабандным путем из Ирана в РА.
По факту очевидного преступления в Следственном департаменте СНБ РА было возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА. Подвергнутая приводу из аэропорта контрабандистка была задержана, в тот же день при выезде с территории Армении был задержан и ее сообщник.
Ведется предварительное следствие, принимаются меры по выявлению и привлечению к ответственности других лиц, вовлеченных в преступную схему, установлению адресатов финансовых потоков, образованных от продажи наркотических средств.