Բացահայտվել է առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների ապօրինի ներկրման և արտահանման փորձի հերթական դեպքը
18-02-2020
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, մշտադիտարկման ներքո պահելով թմրամիջոցների միջազգային ապօրինի շրջանառությունը, այն դիտարկելով որպես անդրազգային հանցավորության դրսևորումներից մեկը, միջազգային իրավունքի և ներպետական օրենսդրության խստիվ պահպանմամբ հետևողական պայքար մղելով ազգային անվտանգությանը սպառնացող հիշյալ արատավոր երևույթի դեմ, թմրամիջոցների ապօրինի ներկրման ուղիները պարզելու և կանխարգելելու, հանցավոր սխեմաներում ներգրավված անձանց պատասխանատվության կանչելու ուղղությամբ օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների ապօրինի ներկրման և արտահանման փորձի հերթական դեպքը։
Մասնավորապես, ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների և «Արմենիա միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ ավիացիոն անվտանգության ծառայության աշխատակիցների հետ փոխգործակցության արդյունքում, 2020 թ. փետրվարի 15-ին ստուգման է ենթարկվել մաքսային հսկման գոտին անցած Երևան-Կիև չվերթի կասկածելի ուղևորուհին՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության քաղաքացին, ում ուղեբեռում հայտնաբերվել է գործարանային փաթեթավորում ունեցող կոնֆետներում քողարկված առանձնապես խոշոր չափերով՝ 5 կիլոգրամ ընդհանուր քաշով «Ափիոն» տեսակի թմրամիջոց, որը վերջինս փորձել է մաքսանենգ եղանակով Ուկրաինայի տարածքով տարանցիկ տեղափոխել Մեծ Բրիտանիա։
Ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում ստացվել են տվյալներ, որ նշված ուղևորը Թեհրան-Երևան ավիաչվերթով մուտք է գործել Հայաստանի Հանրապետություն 2020 թ. փետրվարի 12-ին և, բնակություն հաստատելով Երևանի հյուրանոցներից մեկում, նույն օրը Մեղրիի մաքսակետով Հայաստան ժամանած հանցակցից ստացել է Իրանից մաքսանենգությամբ ՀՀ տեղափոխված հիշյալ թմրամիջոցների խմբաքանակը։
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով: Օդանավակայանից բերման ենթարկված մաքսանենգը ձերբակալվել է, նույն օրը՝ Հայաստանի տարածքը լքելիս, ձերբակալվել է նաև վերջինիս հանցակիցը։
Կատարվում է նախաքննություն, միջոցներ են ձեռնարկվում հանցավոր սխեմայում ներգրավված այլ անձանց պարզելու և պատասխանատվության կանչելու, թմրամիջոցների վաճառքից գոյացած ֆինանսական հոսքերի հասցեատերերին պարզելու ուղղությամբ։

The National Security Service of the Republic of Armenia, keeping the international illicit trafficking of narcotic drugs under monitoring, considering it as one of the expressions of transnational crime, strictly observing international law and domestic legislation, carrying out consistent fight against the mentioned perverse phenomenon that threatens the national security, as a result of operative- search measures and investigative activities undertaken within the framework of its functions vested upon it by law, in order to detect and prevent the channels of illegal import of drugs and to bring persons involved in criminal schemes to justice, detected another case of attempted illegal import and export of drugs in especially large amount.
Particularly, as a result of cooperation between the officers of the RA NSS and the officers of the aviation security service of "Armenia International Airports” CJSC on 15 February 2020 a suspicious passenger of the Yerevan-Kiev flight who passed the customs control zone was checked and the factory packaged candies containing type of “opium” drug in especially large amount with a total weight of 5kg, was found in the luggage of the citizen of IRI, which the latter tried to smuggle through the territory of Ukraine to the Great Britain.
As a result of undertaken operative - search measures and investigative activities, information has been received that on 12 February 2020 above mentioned person entered the RA by Tehran - Yerevan flight and established residence in one of the hotels of Yerevan. Same day she received the above mentioned batch of drugs which was transferred to the RA from Iran by smuggling, from co-offender who arrived to the RA through customs point of Megri.
The criminal case was initiated in the Investigation Department of RA on the fact of an apparent crime according to the corresponding articles of the RA Criminal Code. The smuggler was brought in from Airport, in the same day her co-offender was also detained upon leaving Armenia.
The preliminary investigation is in process, measures are being taken to detect other persons involved in the criminal scheme and to find out the recipients of the financial flows raised from drug trafficking.