Բացահայտվել է կաշառքի դիմաց ժամկետային զինվորական ծառայությունից տարկետում տալու հերթական առերևույթ հանցադեպը
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հավատարիմ լինելով կոռուպցիայի տարաբնույթ դրսևորումներն արմատախիլ անելու որդեգրած քաղաքականությանը, պետության հիմքերը քայքայող այդ արատավոր երևույթի հակազդմանն օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է 2019 թ. ձմեռային զորակոչի ընթացքում կաշառքի դիմաց ժամկետային զինվորական ծառայությունից տարկետում տալու հերթական առերևույթ հանցադեպը։
Ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ «Վնասվածքաբանության և օրթոպեդիայի գիտական կենտրոն» ՓԲ ընկերության վիրաբույժը 2019 թ. դեկտեմբերին պարտավորվել է ծանոթ պաշտոնատար անձանց միջոցով կազմակերպել զորակոչային տարիքի հասած երիտասարդի պարտադիր զինվորական ծառայությունից 3 տարով տարկետում ստանալու գործընթացը, որի համար վերջինիս մորից միջնորդավորված պահանջել և ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով կաշառքի գումարը՝ 10.000 ԱՄՆ դոլարը, այն փոխանցել է իրավասու պաշտոնատար անձին, որն էլ կարգավորել է զորակոչիկի պարտադիր զինվորական ծառայությունից 3 տարով տարկետում ստանալու հարցը։
Բավարար փաստական տվյալների ձեռք բերման արդյունքում կաշառք ստանալուն օժանդակող վիրաբույժը բերման է ենթարկվել, կաշառք տվող անձը և միջնորդն անհերքելի ապացույցների առկայության պարագայում խոստովանել են կաշառք տալու հանգամանքը։
Առերևույթ հանցագործության դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով, կաշառք ստանալուն օժանդակողը ձերբակալվել է։
Նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են համապատասխան միջոցառումներ կաշառք ստանալու հնարավոր այլ հանցադեպերը, կոռուպցիոն շղթայի մեջ ներգրավված անձանց շրջանակը բացահայտելու և պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ։

Another apparent event of crime-granting a deferment of fixed-term military service in exchange for a bribe-detected
The National Security Service of RA, being faithful to the adopted policy of eliminating various manifestations of corruption, as a result of operative-search measures and investigative activities undertaken within the functions, vested upon it by the law, aimed at countering the perverse phenomenon undermining the foundations of the state, detected another apparent event of crime -granting a deferment of fixed-term military service, in exchange for a bribe, during the winter call-up of 2019.
According to the obtained factual information, in December of 2019, the surgeon of “Scientific Center of Traumatology and Orthopaedy” CJSC undertook to organize, through officials he was acquainted with, the process of granting a three-year deferment of compulsory military service to the young man who reached the age of conscription, and for that reason, the mentioned surgeon indirectly demanded and received from the young man’s mother a bribe in especially large amount -USD 10.000. Then he passed this money over to a competent official who solved the issue of granting a three-year deferment of compulsory military service to the conscript.
Since sufficient factual data was obtained, the surgeon who assisted in receiving a bribe has been brought in; due to the existence of irrefutable evidence, the briber and the broker confessed to giving a bribe.
According to the corresponding articles of the Criminal Code of RA, a criminal case has been initiated in the Investigation Department of the NSS of RA in connection with apparent episodes of crime; the person who assisted in receiving a bribe has been detained.
Preliminary investigation goes on, relevant measures are being taken to detect all other possible criminal episodes of receiving a bribe, as well as to detect and prosecute the circle of persons involved in the corruption chain.