Բացահայտվել է կաշառքի դիմաց ժամկետային զինվորական ծառայությունից տարկետում տալու հերթական առերևույթ հանցադեպը
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հավատարիմ լինելով կոռուպցիայի տարաբնույթ դրսևորումներն արմատախիլ անելու որդեգրած քաղաքականությանը, պետության հիմքերը քայքայող այդ արատավոր երևույթի հակազդմանն օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է 2019 թ. ձմեռային զորակոչի ընթացքում կաշառքի դիմաց ժամկետային զինվորական ծառայությունից տարկետում տալու հերթական առերևույթ հանցադեպը։
Ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ «Վնասվածքաբանության և օրթոպեդիայի գիտական կենտրոն» ՓԲ ընկերության վիրաբույժը 2019 թ. դեկտեմբերին պարտավորվել է ծանոթ պաշտոնատար անձանց միջոցով կազմակերպել զորակոչային տարիքի հասած երիտասարդի պարտադիր զինվորական ծառայությունից 3 տարով տարկետում ստանալու գործընթացը, որի համար վերջինիս մորից միջնորդավորված պահանջել և ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով կաշառքի գումարը՝ 10.000 ԱՄՆ դոլարը, այն փոխանցել է իրավասու պաշտոնատար անձին, որն էլ կարգավորել է զորակոչիկի պարտադիր զինվորական ծառայությունից 3 տարով տարկետում ստանալու հարցը։
Բավարար փաստական տվյալների ձեռք բերման արդյունքում կաշառք ստանալուն օժանդակող վիրաբույժը բերման է ենթարկվել, կաշառք տվող անձը և միջնորդն անհերքելի ապացույցների առկայության պարագայում խոստովանել են կաշառք տալու հանգամանքը։
Առերևույթ հանցագործության դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով, կաշառք ստանալուն օժանդակողը ձերբակալվել է։
Նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են համապատասխան միջոցառումներ կաշառք ստանալու հնարավոր այլ հանցադեպերը, կոռուպցիոն շղթայի մեջ ներգրավված անձանց շրջանակը բացահայտելու և պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ։

Раскрыто очередное очевидное событие преступления, связанного с предоставлением отсрочки от срочной военной службы за взятку
Служба национальной безопасности РА, будучи верной политике искоренения различных проявлений коррупции, в результате оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, предпринятых в рамках возложенных на нее законом функций по противодействию этому порочному явлению, подрывающему основы государства, раскрыла очередное очевидное событие преступления, связанного с предоставлением отсрочки от срочной военной службы во время зимнего призыва 2019г. за взятку.
Согласно полученным фактическим данным, хирург ЗАО “Научный центр травматологии и ортопедии” в декабре 2019г. обязался с помощью знакомых должностных лиц организовать процесс получения отсрочки от обязательной военной службы на 3 года молодым человеком, достигшим призывного возраста, для чего опосредованно потребовал от матери последнего и получил взятку в особо крупном размере - 10.000 долларов США, передал ее компетентному должностному лицу, который и урегулировал вопрос о получении призывником отсрочки от обязательной военной службы на 3 года.
В результате получения достаточных фактических данных, хирург, содействовавший получению взятки, был подвергнут приводу, взяткодатель и посредник при наличии неопровержимых доказательств сознались в даче взятки.
По фактам очевидного преступления в Следственном департаменте СНБ РА возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА, лицо, содействовавшее получению взятки, задержано.
Предварительное следствие продолжается, принимаются соответствующие меры по раскрытию других возможных событий преступления, связанных с получением взятки, выявлению круга лиц, вовлеченных в коррупционную цепочку, и привлечению их к ответственности.