Բացահայտվել է պաշտոնատար անձի կողմից կաշառք ստանալու հերթական դեպքը
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հետևողական և անզիջում պայքար մղելով կոռուպցիոն տարաբնույթ դրսևորումների դեմ և հավատարիմ լինելով դրանք արմատախիլ անելու որդեգրած քաղաքականությանը, կոռուպցիայի հակազդմանն օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացհայատել է կաշառք ստանալու դեպք:
Փաստական տվյալներ են ստացվել, որ ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության «Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի փորձագետը, իրականացնելով կազմակերպություն ներկայացված նախագծային փաստաթղթերի, դրանց նախնական գնահատման հայտերի և հաշվետվությունների փորձաքննություն և դրա կատարման ընթացքում հանդիսանալով պաշտոնատար անձ, անտեսելով փորձաքննության գործընթացի հետ կապված ձեռնարկողին խորհրդատվություն տրամադրելու արգելքը, տնտեսվարող սուբյեկտի տնօրենի օգտին գործողություններ կատարելու նպատակով ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք: Մասնավորապես, պաշտոնատար անձը հանքարդյունաբերության արտոնագիր ստանալուն նպաստելու, այդ հարցում խոչընդոտները վերացնելու համար տնտեսվարող սուբյեկտի տնօրենի փոխարեն համապատասխան փաստաթղթեր կազմելու, հանքավայրի իրական երկրաբանական տեղորոշիչները պատկան մարմիններին չհայտնելու և դրական եզրակացության նախագիծ տրամադրելու համար պահանջել և 2019 թ. սեպտեմբերից մինչև 2020թ. փետրվարի 8-ը ընկած ժամանակահատվածում տեղի ունեցած հանդիպումների ընթացքում մաս-մաս ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 3.300.000 ՀՀ դրամ կաշառք։
Անհերքելի ապացույցների առկայության պարագայում ՀՀ ԱԱԾ օպերատիվ ստորաբաժանումների աշխատակիցների հսկողության ներքո հիշյալ փորձագետը 2020 թ. փետրվարի 18-ին Երևանի՝ Հանրապետության հրապարակի հարակից հատվածում կաշառքի հերթական գումարը ստանալիս, կաշառք տվող անձի հետ առձեռն բռնվել և բերման է ենթարկվել ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից։ Անձնական խուզարկությամբ հայտնաբերվել և առգրավվել է կաշառքի առարկան։
Առերևույթ հանցագործության դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով, կաշառք ստացած պաշտոնյան և փորձաքննություն նախաձեռնած տնտեսվարողը ձերբակալվել են։

Another Case of Receiving Bribe by Official Detected
The National Security Service of RA, carrying out consistent and uncompromising fight against various manifestations of corruption and being faithful to the adopted policy of eliminating these manifestations, as a result of operative-search measures and investigative activities undertaken within the functions vested upon it by the law, detected a case of receiving a bribe.
Factual information was received, according to which, the expert of the "Environmental Impact Expertise Center" SNCO of the Ministry of Environment of RA, carrying out the expertise of the project documents submitted to the organization, as well as expertise of applications and reports of their initial assessment, being an official while carrying out this expertise, ignoring the ban on providing expertise-related consultancy to the initiator, received a bribe in especially large amount in order to carry out actions in favor of the director of the economic entity.
In particular, the official, in order to assist in receiving a mining license, to draft the relevant documents instead of the director of the economic entity with the aim to eliminate the obstacles in the way of solving this issue, as well as in order not to tell the real geological location coordinates of the mine to the competent authorities and to provide a draft of positive conclusion, demanded and, during the meetings that took place from September 2019 to 8 February 2020, received, in parts, a bribe in especially large amount − AMD 3.300.000.
Due to the existence of irrefutable evidence, under the control of the operational subdivisions of the RA NSS, on 18 February 2020, the mentioned expert was caught red-handed with the briber while receiving another part of the bribe in the area near the Republic Square of Yerevan and brought in by the officers of the RA NSS. As a result of the personal search the bribe was found and seized.
In connection with apparent cases of crime, a criminal case has been initiated in the Investigation Department of the RA NSS, according to the corresponding articles of the Criminal Code of RA; the official who received the bribe and the economic subject who initiated the expertise have been detained.
Preliminary investigation goes on, relevant measures are being taken to detect all other possible criminal episodes of receiving a bribe, as well as to detect and prosecute all other persons involved in the corruption chain.