Բացահայտվել է պաշտոնատար անձի կողմից կաշառք ստանալու հերթական դեպքը
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հետևողական և անզիջում պայքար մղելով կոռուպցիոն տարաբնույթ դրսևորումների դեմ և հավատարիմ լինելով դրանք արմատախիլ անելու որդեգրած քաղաքականությանը, կոռուպցիայի հակազդմանն օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացհայատել է կաշառք ստանալու դեպք:
Փաստական տվյալներ են ստացվել, որ ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության «Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի փորձագետը, իրականացնելով կազմակերպություն ներկայացված նախագծային փաստաթղթերի, դրանց նախնական գնահատման հայտերի և հաշվետվությունների փորձաքննություն և դրա կատարման ընթացքում հանդիսանալով պաշտոնատար անձ, անտեսելով փորձաքննության գործընթացի հետ կապված ձեռնարկողին խորհրդատվություն տրամադրելու արգելքը, տնտեսվարող սուբյեկտի տնօրենի օգտին գործողություններ կատարելու նպատակով ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք: Մասնավորապես, պաշտոնատար անձը հանքարդյունաբերության արտոնագիր ստանալուն նպաստելու, այդ հարցում խոչընդոտները վերացնելու համար տնտեսվարող սուբյեկտի տնօրենի փոխարեն համապատասխան փաստաթղթեր կազմելու, հանքավայրի իրական երկրաբանական տեղորոշիչները պատկան մարմիններին չհայտնելու և դրական եզրակացության նախագիծ տրամադրելու համար պահանջել և 2019 թ. սեպտեմբերից մինչև 2020թ. փետրվարի 8-ը ընկած ժամանակահատվածում տեղի ունեցած հանդիպումների ընթացքում մաս-մաս ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 3.300.000 ՀՀ դրամ կաշառք։
Անհերքելի ապացույցների առկայության պարագայում ՀՀ ԱԱԾ օպերատիվ ստորաբաժանումների աշխատակիցների հսկողության ներքո հիշյալ փորձագետը 2020 թ. փետրվարի 18-ին Երևանի՝ Հանրապետության հրապարակի հարակից հատվածում կաշառքի հերթական գումարը ստանալիս, կաշառք տվող անձի հետ առձեռն բռնվել և բերման է ենթարկվել ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից։ Անձնական խուզարկությամբ հայտնաբերվել և առգրավվել է կաշառքի առարկան։
Առերևույթ հանցագործության դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով, կաշառք ստացած պաշտոնյան և փորձաքննություն նախաձեռնած տնտեսվարողը ձերբակալվել են։

Служба национальной безопасности РА, ведя последовательную и бескомпромиссную борьбу с различными коррупционными проявлениями и будучи верной политике их искоренения, в результате оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, предпринятых в рамках возложенных на нее законом функций по противодействию коррупции, раскрыла случай получения взятки.
Были получены фактические данные о том, что эксперт ГНКО «Центр экспертизы воздействия на окружающую среду» Министерства окружающей среды РА, осуществляя экспертизу представленных в организацию проектных документов, заявок на их предварительную оценку и отчетов и являясь должностным лицом при ее осуществлении, пренебрегая запретом на предоставление консультации предпринимающему лицу, связанному с процессом экспертизы, получил взятку в особо крупных размерах с целью совершения действий в пользу директора хозяйствующего субъекта. В частности, должностное лицо с целью содействия в получении лицензии на горнопромышленную добычу, составления соответствующих документов вместо директора хозяйствующего субъекта для устранения препятствий в этом вопросе, несообщения соответствующим органам реальных геологических координат рудника и предоставления проекта положительного заключения потребовал и во время встреч, состоявшихся в период с сентября 2019г. по 8 февраля 2020г., по частям получил взятку в особо крупных размерах – 3.300.000 драмов РА.
При наличии неопровержимых доказательств 18 февраля 2020г. под контролем сотрудников оперативных подразделений СНБ РА при получении очередной суммы на территории, прилегающей к Площади Республики в Ереване, вышеуказанный эксперт был пойман с поличным вместе с взяткодателем и подвергнут приводу сотрудниками СНБ РА. В результате личного обыска был обнаружен и изъят предмет взятки.
По фактам очевидного преступления в Следственном департаменте СНБ РА было возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА. Должностное лицо, получившее взятку, и хозяйствующий субъект, инициировавший экспертизу, задержаны.
Предварительное следствие продолжается, принимаются соответствующие меры по выявлению других возможных событий получения взятки, а также установлению других лиц, вовлеченных в коррупционную цепочку, и привлечению их к ответственности.