ԱԱԾ-ն բացահայտել է զինկոմիսարիատի պաշտոնյայի կողմից կաշառք ստանալու դեպք
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հավատարիմ լինելով կոռուպցիայի տարաբնույթ դրսևորումներն արմատախիլ անելու որդեգրած քաղաքականությանը, դրա հակազդմանն օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է զինկոմիսարիատի պաշտոնյայի կողմից կաշառք ստանալու հերթական դեպքը։
Ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ ՀՀ մարզերից մեկի զինկոմիսարիատի զորակոչային բաժնի պետը, հանդիսանալով պետական ծառայություն իրականացնող պաշտոնատար անձ և իրականացնելով իշխանության ներկայացուցչի գործառույթներ, 2019 թ. նախնական համաձայնության է եկել նույն զինկոմիսարիատի նախկին աշխատակցի հետ՝ կաշառքի դիմաց վերջինիս ներկայացրած զորակոչիկներին ժամկետային զինվորական ծառայությունից տարկետումներ տալու կամ ծառայությունից ազատելու հարցերում նրա ծանոթ պաշտոնատար անձանց միջոցով աջակցելու շուրջ: Օգտագործելով պաշտոնեական դիրքը՝ զորակոչային բաժնի պետը՝ զինվորական սեղանի տեսուչի հետ պայմանավորվածության համաձայն, 2019 թ. ձմեռային զորակոչի ընթացքում նպաստել է 4 զորակոչիկի օգտին հիշյալ գործողությունները իրավասու պաշտոնյաների միջոցով կատարելուն, որի արդյունքում զինակոչիկներից երկուսն օգտվել են տարկետման իրավունքից, իսկ երկուսը ճանաչվել են ժամկետային ծառայության համար ոչ պիտանի և հաշվառվել պահեստազորում: Դրա համար բաժնի պետն այդ զորակոչիկների հարազատներից պահանջել և հանցակցի օժանդակությամբ մաս-մաս ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք՝ ընդհանուր առմամբ շուրջ 6.5 միլիոն ՀՀ դրամին համարժեք 13.700 ԱՄՆ դոլար։
Բավարար փաստական տվյալների ձեռք բերման արդյունքում ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձինք բերման են ենթարկվել, իսկ կաշառք տվող անձինք անհերքելի ապացույցների առկայության պարագայում խոստովանել են հանցագործության հանգամանքը։
Առերևույթ հանցագործության դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով, կաշառք ստացած պաշտոնյան և նրա հանցակիցը ձերբակալվել են։ Նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են համապատասխան միջոցառումներ կաշառք ստանալու հնարավոր այլ հանցադեպերը, կոռուպցիոն շղթայի մեջ ներգրավված այլ անձանց բացահայտելու և պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ։

Служба национальной безопасности Республики Армения, будучи верной политике искоренения различных проявлений коррупции, в результате оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, предпринятых в рамках функций, возложенных на нее законом, выявила очередной случай получения взятки должностным лицом военкомата.
Согласно приобретенным фактическим данным, начальник призывного отдела военкомата одной из областей РА, будучи должностным лицом, осуществляющим государственную службу и выполняющим функции представителя власти, в 2019г. достиг предварительной договоренности с бывшим сотрудником того же военкомата о содействии посредством его знакомых должностных лиц в вопросе предоставления за взятку отсрочки от срочной воинской службы или освобождения от службы для представленных сотрудником призывников. Воспользовавшись должностным положением, начальник призывного отдела, согласно договоренности с инспектором военно-учетного стола, во время зимнего призыва 2019 года содействовал в осуществлении упомянутых действий в отношении четырех призывников через полномочных должностных лиц. В результате двое призывников воспользовались правом на отсрочку, а двое были признаны негодными к срочной службе и были отправлены в запас. За это начальник отдела потребовал и с помощью сообщника получил от родственников призывников взятку в особо крупных размерах, в общей сложности около 13700 долларов США, эквивалентной 6,5 млн. драмам РА.
В результате получения достаточных фактических данных, лица, совершившие предполагаемое преступление, были подвергнуты приводу, а лица, давшие взятку, при наличии неопровержимых доказательств признались в совершении преступления.
По данному факту в Следственном управлении СНБ РА возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА. Должностное лицо, получившее взятку и его сообщник задержаны. Следствие продолжается, предпринимаются соответствующие меры для раскрытия возможных иных случаев получения взятки, а также выявления вовлеченных в коррупционную цепочку других лиц и привлечения их к ответственности.