Տվյալներ են ստացվել կեղծ օգտատերերի միջոցով ահաբեկչության կոչերի տարածման վերաբերյալ
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հավատարիմ մնալով քաղաքացիների հիմնարար սահմանադրական իրավունքները ներքին և արտաքին սպառնալիքներից պաշտպանելու գործառութային սկզբունքին, ազգի ու դրա առանձին խմբերի ներկայացուցիչների հանդեպ դրսևորված ծայրահեղական՝ անհանդուրժողականություն և ատելություն սերմանող, վստահությունն ու հարգանքը խարխլող գործողությունները դիտարկելով որպես ազգային անվտանգությանը սպառնացող բացառիկ վտանգ և այդ առումով մշտադիտարկման ներքո պահելով տեղեկատվական տիրույթը և մամուլում հրապարակումները, անկախ դրանց հեղինակների քաղաքական ընդդիմադիր կամ իշխանամետ կողմնորոշման, օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում ստացել է փաստական տվյալներ, որ «www.facebook.com» սոցիալական ցանցում մտացածին կամ իրական անուններով բացված մի շարք անհատական էջերի 3 օգտատեր 2019 թ. նոյեմբերից մինչև 2020 թ. փետրվարն ընկած ժամանակահատվածում բաց հարթակում հրապարակայնորեն կատարել են ազգային արժանապատվությունը նվաստացնելուն ուղղված գործողություններ, ինչպես նաև ահաբեկչության հրապարակային կոչեր՝ օգտատերերի լայն լսարանի առջև քարոզելով նախկին և ներկայիս քաղաքական և հասարակական գործիչների, սոցիալական խմբերի հանդեպ բռնությամբ զուգորդված գործողությունների կատարում, որն առաջացրել է դրանց կատարման իրական վտանգ: Հիշյալ արարքներ կատարելիս ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձինք թույլ են տվել վիրավորական և նշավակող արտահայտություններ հայ ժողովրդի բացարձակ արժեքների՝ Հայոց լեզվի և բանակի վերաբերյալ, բռնության կոչերով հանդերձ հրապարակել են ինչպես ՀՀ իշխանության, Արցախի Հանրապետության բարձրաստիճան պաշտոնյաների, այնպես էլ Հայաստանի Հանրապետության 1-ին և 2-րդ Նախագահների պատիվն ու արժանապատվությունը նվաստացնող ծաղրանկարներ։
Առերևույթ հանցագործության դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով։
Նախաքննական մարմինը ձեռնարկում է համապատասխան միջոցառումներ հիշյալ օգտատերերի կապերի շրջանակը պարզելու, այլ հանցադեպերը բացահայտելու և հնարավոր վտանգները չեզոքացնելու ուղղությամբ։

Были получены данные о распространении призывов к терроризму через фейковых пользователей
Служба национальной безопасности РА, оставаясь преданной функциональному принципу защиты фундаментальных конституционных прав граждан от внутренних и внешних угроз, рассматривая проявленные по отношению к нации и представителям ее отдельных групп экстремистские действия, сеющие нетерпимость и ненависть, подрывающие доверие и уважение, как угрожающую национальной безопасности исключительную опасность и в связи с этим осуществляя мониторинг информационной сферы и публикаций в прессе, независимо от оппозиционной политической или проправительственной ориентации их авторов, в результате оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, предпринятых в рамках возложенных на нее законом функций, получила фактические данные о том, что 3 пользователей ряда персональных страниц, открытых в социальной сети «www.facebook.com» под вымышленными или настоящими именами, в период с ноября 2019г. по февраль 2020г. на открытой площадке публично совершали действия, направленные на унижение национального достоинства, а также публично призывали к терроризму, пропагандируя перед широкой аудиторией пользователей совершение действий, сопряженных с насилием, по отношению к бывшим и действующим политическим и общественным деятелям, социальным группам, что вызвало реальную угрозу их исполнения.
При совершении упомянутых деяний лица, совершившие предполагаемое преступление, допускали оскорбительные и порочащие высказывания относительно абсолютных ценностей армянского народа – Армянского языка и Армии, наряду с призывами к насилию публиковали карикатуры, унижающие честь и достоинство как властей РА, высокопоставленных должностных лиц Республики Арцах, так и 1-го и 2-го Президентов Республики Армения.
По фактам очевидного преступления в Следственном департаменте СНБ РА было возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА.
Орган предварительного следствия предпринимает соответствующие мероприятия по выявлению круга связей указанных пользователей, раскрытию других событий преступления и нейтрализации возможных угроз.