Տվյալներ են ստացվել կեղծ օգտատերերի միջոցով ահաբեկչության կոչերի տարածման վերաբերյալ
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հավատարիմ մնալով քաղաքացիների հիմնարար սահմանադրական իրավունքները ներքին և արտաքին սպառնալիքներից պաշտպանելու գործառութային սկզբունքին, ազգի ու դրա առանձին խմբերի ներկայացուցիչների հանդեպ դրսևորված ծայրահեղական՝ անհանդուրժողականություն և ատելություն սերմանող, վստահությունն ու հարգանքը խարխլող գործողությունները դիտարկելով որպես ազգային անվտանգությանը սպառնացող բացառիկ վտանգ և այդ առումով մշտադիտարկման ներքո պահելով տեղեկատվական տիրույթը և մամուլում հրապարակումները, անկախ դրանց հեղինակների քաղաքական ընդդիմադիր կամ իշխանամետ կողմնորոշման, օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում ստացել է փաստական տվյալներ, որ «www.facebook.com» սոցիալական ցանցում մտացածին կամ իրական անուններով բացված մի շարք անհատական էջերի 3 օգտատեր 2019 թ. նոյեմբերից մինչև 2020 թ. փետրվարն ընկած ժամանակահատվածում բաց հարթակում հրապարակայնորեն կատարել են ազգային արժանապատվությունը նվաստացնելուն ուղղված գործողություններ, ինչպես նաև ահաբեկչության հրապարակային կոչեր՝ օգտատերերի լայն լսարանի առջև քարոզելով նախկին և ներկայիս քաղաքական և հասարակական գործիչների, սոցիալական խմբերի հանդեպ բռնությամբ զուգորդված գործողությունների կատարում, որն առաջացրել է դրանց կատարման իրական վտանգ: Հիշյալ արարքներ կատարելիս ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձինք թույլ են տվել վիրավորական և նշավակող արտահայտություններ հայ ժողովրդի բացարձակ արժեքների՝ Հայոց լեզվի և բանակի վերաբերյալ, բռնության կոչերով հանդերձ հրապարակել են ինչպես ՀՀ իշխանության, Արցախի Հանրապետության բարձրաստիճան պաշտոնյաների, այնպես էլ Հայաստանի Հանրապետության 1-ին և 2-րդ Նախագահների պատիվն ու արժանապատվությունը նվաստացնող ծաղրանկարներ։
Առերևույթ հանցագործության դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով։
Նախաքննական մարմինը ձեռնարկում է համապատասխան միջոցառումներ հիշյալ օգտատերերի կապերի շրջանակը պարզելու, այլ հանցադեպերը բացահայտելու և հնարավոր վտանգները չեզոքացնելու ուղղությամբ։

The National Security Service of RA, being faithful to the functional principle of protecting citizens’ main constitutional rights from internal and external threats, considering the extremist -creating intolerance and hatred and undermining trust and respect-actions expressed towards the representatives of the nation and of particular groups as an exceptional danger threatening the national security, and, in this context, constantly monitoring the information sphere and media publications, irrelevant of their author's political orientation (oppositional or pro-government), as a result of operational and search measures and investigative activities, received factual information, according to which, three users of several personal pages opened on www.facebook.com with false or real names, from November 2019 to February 2020, publicly took actions on an open platform aimed at humiliating national dignity, as well as made public calls for terrorism, propagating among a wide audience of users to carry out acts combined with violence against former and current political and public figures and social groups; this created a real risk of commitment of these actions. While carrying out these actions, the individuals who committed an alleged crime allowed themselves offensive and disrespectful expressions towards the absolute values of Armenian people – Armenian language and army; along with calls for violence they published caricatures harming the honor and dignity of high-ranking officials of the RA Government, high-ranking officials of the Republic of Arstakh, as well as of the first and second presidents of the Republic of Armenia.
In connection with apparent incidents of crime, a criminal case has been initiated in the Investigation Department of the NSS of RA, according to the corresponding articles of the Criminal Code of RA.
The body conducting the preliminary investigation takes relevant measures to reveal the contacts of the mentioned users, to detect other episodes of crime and to eliminate possible threats.