ԱԱԾ-ն հայտնաբերել է ռումբ տեղադրելու մասին կեղծ ահազանգի հեղինակներին
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը՝ իր գործառութային առաքելությամբ պայմանավորված, ս. թ. փետրվարի 26-ին տաք հետքերով բացահայտել է «Զվարթնոց» օդանավակայանում ռումբ տեղադրելու մասին կեղծ ահազանգի հեղինակներին: Երևան քաղաքի դպրոցներից մեկի 3 անչափահաս աշակերտներ, թեթևամտորեն վերաբերվելով իրենց արարքի հանրորեն վտանգավորությանը և հնարավոր հետևանքներին, գովազդային վահանակի վրա զետեղված վարկային կազմակերպության հեռախոսահամարով մոտակա տաքսաֆոնից զանգահարել են այդ կազմակերպության աշխատակցին և հայտնել, որ գտնվում են «Զվարթնոց» օդանավակայանում ու ցանկանում են որոշել՝ որտեղ տեղադրել իրենց մոտ առկա ռումբը: Վարկային կազմակերպության աշխատակիցը, արագ կողմնորոշվելով, ահազանգել է իրավապահ մարմիններին: Այնուհետև, ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցները, անհապաղ ձեռնամուխ լինելով ահազանգի իսկության ստուգմանը և հնարավոր սպառնալիքների չեզոքացմանը, ձեռնարկել են համապատասխան օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ՝ արդյունքում բացահայտելով անչափահասների գործունեության ողջ պատկերը:
Ենթադրյալ հանցանք կատարած անձինք հայտնաբերվել և փոխանցվել են ՀՀ ոստիկանությանը: Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ:
ՀՀ ԱԱԾ-ն հետևողական է ազգային անվտանգության սպառնալիքների դրսևորման ցանկացած ձևի դեմ պայքարում և կոչ է անում ու միաժամանակ հորդորում հանրությանը ձեռնպահ մնալ այսօրինակ արկածախնդիր, հակաիրավական և հանրավտանգ հետևանքներ առաջացնող վարքագիծ դրսևորելուց:

The National Security Service of RA, due to its functional mission, on 26 February 2020 immediately detected the ones who made a hoax call about planting a bomb at “Zvartnots” airport. Three minor pupils of one of the schools of Yerevan, not taking seriously the dangerousness of their actions for the public and possible consequences as well, called from the nearest public pay telephone to the employee of the loan company the number of which had been written on the billboard. They told this employee that they were at “Zvatnots” airport and that they wanted to decide where to plant the bomb they had with them. The employee of the loan company reacted quickly and called to the law enforcement bodies. Then, the officers of the RA NSS immediately started the works to check the credibility of the alarm, to eliminate possible threats and took relevant operative-search measures as a result of which they got the full image of minors’ activities.
The persons having committed an alleged crime were found and handed over to the Police of RA. A criminal case has been initiated in connection with the case.
The NSS of RA consistently fights against all the manifestations of national security threats, calls on and urges the public to refrain from showing a behavior which has such adventurous, illegal and publicly dangerous consequences.